Per šiuos metus kaimų gyventojai užmigdavo „mirtį primenančiu miegu“, iš kurio nepabusdavo kelias dienas ar net savaites. Jie užmigdavo būdami namuose, lovose ar net eidami. Užmigę, jie kartais dar kurį laiką vaikščiodavo ar net atrodydavo sąmoningi, ir tik vėliau pradėdavo knarkti. Prabudę iš kelias valandas ar net dienas trukusios būsenos, jie nieko neprisimindavo.
Kai kuriems, šis sutrikimas buvo daug rimtesnis – jiems prasidėdavo priepuoliai arba keistos haliucinacijos. Vaikai laikraščiui „Komsomolskaja Pravda“ sakė, kad miegodami jie regėjo sparnuotus arklius, lovose šliaužiojančias gyvates, jų rankas griaužiančias kirmėles, ir savo mamą su aštuoniomis akimis.
Net kelerius metus niekas negalėjo įminti šios paslapties. Nemažai įtarimų kėlė netoliese esančios urano kasyklos, kurios buvo uždarytos netrukus po Sovietų Sąjungos žlugimo. Tačiau atlikus kaimų namų tyrimus, nebuvo užfiksuotas joks radiacinio fono pakitimas.
Vieni manė, kad galima ligos priežastis yra priemaišos alkoholyje, kiti teigė, kad tai gali būti masinė isterija, tačiau abi šios hipotezės nepasitvirtino. Liga paveikė visas amžiaus grupes, kai kurios aukos patyrė net kelis priepuolius, buvo užfiksuota ir kitų simptomų, pavyzdžiui, atminties praradimas bei stiprus galvos skausmas. Miego priepuolį patyrė net katinas, vardu Markizas.
„Atrodė, kad jis išprotėjo, jis trankėsi į sienas ir spinteles, garsiai miaukė“, – „Time.kz“ 2015 m. pasakojo Elena Žavoronkova. „Jis kankino mus iki trijų ryto. Jie išnešė jį į verandą, kurioje buvo šuo, ir Markizas pradėjo jį pulti.“
„Ryte jis užmigo ir knarkė lyg žmogus iki šeštadienio popietės. Jis į nieką nereagavo, net į kačių maistą. O prabudęs, jis buvo vangus ir net nesugebėjo užšokti ant kėdės.“
Yra žinoma, kad katės paprastai nepasiduoda masinei isterijai, ir nelaka prastos degtinės.
Galiausiai paaiškėjo, kad kaimų gyventojų smegenims paprasčiausiai trūko deguonies. Ir nors dėl deguonies trūkumo buvo kaltos tos pačios urano kasyklos, tai nebuvo spindulinė liga.
2015 m. liepos mėnesį Kazachstano ministro pirmininko pavaduotojas Berbidekas Saparbajevas sakė: „Urano kasyklos kažkuriuo metu buvo uždarytos, tačiau kartais jose susikaupia daug anglies monoksido. Dėl to atitinkamai sumažėjo deguonies kiekis ore, o tai ir yra tikroji šiuos kaimus užpuolusios miego ligos priežastis.“
Anglies monoksidas kraujyje susijungia su hemoglobinu ir suformuoja karboksihemoglobiną. Kadangi anglies monoksidas su hemoglobinu susijungia daug greičiau nei deguonis, smegenims pradeda trūkti deguonies. Atradus problemos priežastį, Kazachstano valdžia nedelsiant pradėjo gyventojų evakuaciją. Kai pagaliau buvo nustatyta, kas sukelia šį sutrikimą, jį buvo patyrę maždaug ketvirtadalis kaimų gyventojų.