Keistais ir dažnai kvailais mokesčiai garsėja ne tik konservatorių valdoma Lietuva, bet ir kai kurios užsienio valstybės.
Mokestis internetiniams striptizo šokėjams
Šalis: Švedija
Ką tai liečia? Internetinės pornografijos mėgėjus
Esmė: Praėjusiais metais Švedijos Mokesčių inspekcija apmokestino asmenis, kurie už pinigus prieš internetinę vaizdo kamerą šoka striptizą ir visa tai transliuoja pinigų negailintiems klientams. Mokesčių inspektoriai susizgribo, kad šie asmenys iki šiol nemokėjo jokio pajamų mokesčių. Kaip pasakoja Švedijos Mokesčių inspekcijos vadovas Dagas Hardysonas, netrukus buvo sukurta speciali kompiuterinė programa, kuri turėjo identifikuoti visus internetinius striptizo šokėjus. Tačiau ši programa neveikė taip gerai, kaip buvo tikėtasi. Vis tik mokesčių rinkėjai nepalūžo ir savarankiškai atliko minėtų internetinių svetainių patikrą.
Mokesčių inspekcija teigia, kad dėl internetinių striptizo šokėjų nemokėtų mokesčių šalies biudžetas prarado apie 40 mln. Švedijos kronų (5,56 mln. dolerių) įplaukų. „Tai daugiausiai yra jaunos merginos, mes tai matome iš nuotraukų. Mes manome, kad jos nebuvo gerai informuotos apie įstatymus“ - ant mokesčių vengusių paukštyčių nelabai ir pyko mokesčių surinkėjai. Dirbti joms niekas netrukdys, tačiau prieš tai jos bent jau bus priverstos kaip ir eiliniai piliečiai susimokėti mokesčius.
Išimtys menininkams
Šalis: Airija
Ką tai liečia? Rašytojus, kompozitorius, dailininkus, fotografus, skulptorius
Esmė: Alkstantys menininkai gali būti populiarus romantizmo eros įvaizdis, tačiau iš tikro daugelyje valstybių menininkams nėra suteikiamas teisinis statusas. Šiuo atveju Airija yra išimtis. Airijos mokesčių kodekse numatyta išimtis, kad pinigai, gauti už meno kūrinių (knygų, muzikos įrašų, paveikslų, nuotraukų ar skulptūrų) pardavimą nėra apmokestinami. 1969 metais tokią išimtį įtvirtino tuometinis finansų ministras Charlesas Haughey. Ministras taip tikėjosi padėti talentingiems, tačiau nepriteklių išgyvenantiems menininkams, iš kurių galėtų išaugti ne ką menkesnio kalibro žvaigždės nei Jamesas Joyce'as ar Samuelis Beckettas.
Tačiau įstatymas padėjo ir milijonieriams, tokiems kaip roko grupės U2 nariai. Pastarieji nemokėjo nė cento mokesčių nuo savo milijoninių pajamų. Tad 2006 metais įstatymas buvo pakoreguotas ir išimtis pritaikyta tik menininkams, uždirbantiems ne daugiau kaip 250 tūkst. eurų per metus. Įstatymu nepatenkintas U2 lyderis Bono savo veiklą oficialiai perkėlė į Olandiją. Pastaruoju metu ne kartą mėginta įstatymą apskritai anuliuoti, tačiau kol kas nesėkmingai.
Mokestinės išimtys Pasaulio čempionato organizatoriams
Šalys: Pasaulio futbolo čempionato organizatorės
Ką tai liečia? Pietų Afrikos Respublikos gyventojus
Esmė: Pietų Afrika itin troško surengti Pasaulio futbolo čempionatą, kuris šalyje prasidės birželio 11 dieną. Į šalį suplūs tūkstančiai futbolo sirgalių, kurie savo pinigais papildys šalies biudžetą. Be to, bus sutvarkyta šalies infrastruktūra. Tačiau dėl susitarimų, kuriuos FIFA pasirašo su čempionatų šeimininkėmis, finansinė nauda nebus tokia didelė, kokia galėtų būti.
FIFA, prieš suteikdama teisę rengti čempionatą, reikalauja didžiulių mokestinių nuolaidų. Pietų Afrika jau sutiko aplink pagrindines futbolo arenas ir kitus strateginius taškus sukurti „neapmokestinamas zonas“, kuriose gautos pajamos nebus apmokestinamos nė grašiu. Savaime suprantama, kad iš to pelnysis pati FIFA ir ją remiančios stambios verslo gigantės. Tiesa, žaidėjų uždirbamiems pinigams išimtis taikoma nebus.