JAV analitinio centro „Brookings Institution“ mokslininkė ir Demokratų nacionalinio komiteto narė Elaine Kamarck paaiškino, kaip šis procesas galėtų vykti toliau. Taip pat buvo kalbėta su teisės ekspertais bei Demokratų partijos pareigūnais, skelbia naujienų agentūra „Reuters“.
Kas bus dabar?
J. Bidenas laimėjo pirminius rinkimus JAV valstijose bei subūrė apie 4 tūkst. demokratų delegatų. Šie suburti delegatai Demokratų nacionaliniame suvažiavime (rugpjūčio 19–22 d.) balsuotų už J. Bideną, tam, kad jis būtų oficialus partijos kandidatas į prezidentus. Tačiau jie nėra įpareigoti atiduoti savo balsą.
Delegatai turi galimybė „balsuoti pagal savo sąžinę“. Tai reiškia, jog jie gali atiduoti savo balsą kam nors kitam. Tad atsistatydindamas J. Bidenas faktiškai „išlaisvina“ savo kandidatus ir pradeda naujas demokratų kandidatų varžybas.
Kas gali pakeisti Joe Bideną?
Į kovą galėtų stoti keli kandidatai. Nepaisant to, kad K. Harris yra sąrašo viršuje, ji turi savų problemų, kurios ją stabdo. Viena iš jų – prasti apklausų rezultatai.
Kiti kandidatai yra: Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas, Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer, Kentukio gubernatorius Andy Beshearas ir Ilinojaus gubernatorius J. B. Pritzkeris. Iki šiol jie buvo J. Bideno šalininkai, dirbantys tam, kad būtų galimybė jį išrinkti, o G. Whitmer yra teigusi, jog palaiko K. Harris.
Kaip bus išrinkti kandidatai?
Remiantis „Ballotpedia“ duomenimis, tikimasi, kad 2024 m. bus apie 4 672 delegatai, įskaitant 739 vadinamuosius superdelegatus – vyresniuosius partijos narius. Kad užsitikrintų nominaciją, kandidatas turėtų surinkti daugumą, t. y. daugiau balsų nei visi kiti kartu sudėjus.
Būtent to dabar ir siekia K. Harris sąjungininkai – užsitikrinti 1 969 delegatų paramą ir užkirsti kelią bet kokiai konkurencijai. Jei niekas nesurinks daugumos balsų, bus surengtas kitas suvažiavimas, kuriame delegatai derėsis su partijos vadovybe. Tada vėl vyks balsavimas dėl kandidatų. Visa tai gali vykti kelis turus, kol galiausiai kažkas bus išrinktas.
Paskutinis toks suvažiavimas, kuriame nepavyko iškelti kandidato per pirmąjį balsavimą, vyko 1952 m.
Kas bus su J. Bideno kampanijos pinigais?
J. Bideno ir K. Harris kampanija siekė 91 mlrd. dolerių (83 mlrd. eurų), tačiau kampanijų finansavimo teisės ekspertai nesutaria, kaip lengvai šie pinigai gali pereiti „iš rankų į rankas“, kadangi K. Harris taip pat dalyvauja kampanijoje.
Daugelis mano, kad pinigai galėtų būti pervesti jai, jei ji būtų įtraukta į rinkimų sąrašą. Diskutuojama, ar J. Bidenas pirmiausia turėtų būti oficialiai pašalintas iš partijos kandidatų sąrašo, kad būtų galima atlikti pervedimą.