Svarbiausios sekmadienio naujienos apie karą Ukrainoje:
20:46 | Ukraina neigia įvykdžiusi egzekuciją rusų belaisviams
Ukrainos parlamento žmogaus teisių įgaliotinis sekmadienį paneigė, kad Kyjivo pajėgos nužudė rusų karo belaisvius, teigdamas, kad Ukrainos kariai gynėsi nuo rusų, kurie apsimetė pasidavę.
Šią savaitę Rusijos socialiniuose tinkluose buvo išplatinti vaizdo įrašai, kuriuose, kaip teigiama, rodomi rusų karių, nužudytų pasidavus Ukrainos kariams, kūnai.
Ukrainos ombudsmenas Dmytro Lubinecas sakė, kad vaizdo įrašo „ištraukos“ rodo, jog rusai, „naudodamiesi surežisuotu paėmimu į nelaisvę..., įvykdė karo nusikaltimą, apšaudydami Ukrainos ginkluotąsias pajėgas“.
Tai reiškia, kad kariai „negali būti laikomi karo belaisviais“, teigė jis.
„Tie, kurie nori pasinaudoti tarptautinės teisės apsauga, kad žudytų, turi būti nubausti“, – pridūrė D. Lubinecas.
Viename Rusijos socialiniuose tinkluose platinamame vaizdo įraše matyti, kaip kareiviai, atrodo, pasiduoda keliems kariškiams, apsirengusiems kamufliažiniais drabužiais ir dėvintiems geltonas apyrankes.
Pasiduodantys kariai atsigulė ant žemės nuolaužų pripildytame namo kieme.
Vaizdo įrašas staiga nutrūksta, kai pasigirsta šūviai.
Kitame vaizdo įraše, nufilmuotame iš viršaus, matyti maždaug dešimties žmonių kūnai, apsupti, kas atrodė kaip kraujo dėmės.
Naujienų agentūra AFP nepriklausomai nepatvirtino šių vaizdo įrašų.
Rusijos gynybos ministerija penktadienį pareiškė, kad vaizdo įrašuose užfiksuotas „tyčinis ir metodiškas daugiau kaip 10 sulaikytų Rusijos karių nužudymas“.
Ji paragino atlikti tyrimą dėl „karo nusikaltimų“.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pasmerkė „negailestingą beginklių rusų“ kalinių sušaudymą ir pareikalavo, kad „tarptautinės organizacijos pasmerktų ir nuodugniai ištirtų šį sukrečiantį nusikaltimą“.
Jungtinių Tautų atstovas penktadienį AFP sakė, kad JT „žino apie vaizdo įrašus“ ir „juos nagrinėja“.
19:18 | Ukrainos žvalgyba: Rusija planuoja įvykdyti teroristinį išpuolį Astravo AE
Ukrainos karinės žvalgybos atstovai teigia, kad Rusija planuoja vykdyti provokacijas skirtinguose Baltarusijos ypatingos svarbos objektuose, įskaitant Astravo atominę elektrinę.
Priduriama, kad įtariamų „incidentų“, kuriuose ruošiasi surengti Rusijos specialiosios tarnybos, vieta – teritorija, besiribojanti su ES valstybių ir Ukrainos sienomis, ypač Gardino ir Bresto sritys.
Taip pat teigiama, kad savo ruožtu rusų okupantai mėgins už įvykdytus išpuolius kaltę suversti NATO ir Ukrainos piliečiams, kurie neva bus persirengę baltarusiškomis karinėmis uniformomis. Tikinama, kad tokiu būdu bus paspartinamas ir Baltarusijos kariuomenės įsitraukimas į karą Ukrainoje.
16:00 | JAV gynybos sekretorius: Rusijos invazija neša „tironiją ir sumaištį“
Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Lloydas Austinas šeštadienį perspėjo, kad Rusijos įsiveržimas į Ukrainą nurodo pasaulio, kuriame branduolinį ginklą turinčios šalys gali kelti grėsmę kitoms tautoms, viziją, ir sakė, kad Pekinas, kaip ir Maskva, siekia pasaulio, kuriame ginčai sprendžiami naudojant jėgą.
„Rusijos įsiveržimas – tai galimo tironijos ir suirutės pasaulio, kuriame niekas iš mūsų nenorėtų gyventi, peržiūra. Ir tai yra kvietimas į vis nesaugesnį pasaulį, kurį persekioja branduolinio ginklo platinimo šešėlis“, – Halifakso tarptautiniame saugumo forume Kanadoje sakė L. Austinas.
„Todėl, kad (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino kolegos autokratai tai stebi. Jie gali padaryti išvadą, kad branduolinių ginklų įsigijimas jiems patiems suteiktų medžioklės licenciją. O tai gali paskatinti pavojingą branduolinių ginklų platinimo spiralę“, – teigė jis.
L. Austinas atmetė V. Putino teiginius, kad „šiuolaikinę Ukrainą visiškai sukūrė Rusija“, ir pavadino tai „pasaulio, kuriame autokratai sprendžia, kurios šalys yra tikros, o kurias galima sunaikinti“, vizija.
Jis pridūrė, kad šis karas „rodo visam pasauliui netvarkos pavojų. Tai saugumo iššūkis, su kuriuo susiduriame. Jis yra neatidėliotinas ir istorinis“.
Austinas palygino Rusiją su Kinija, sakydamas, kad Pekinas bando pertvarkyti ir regioną, ir tarptautinę sistemą pagal savo autoritarinius pageidavimus.
„Pekinas, kaip ir Maskva, siekia pasaulio, kuriame teisi būtų galia, kuriame ginčai sprendžiami jėga ir kuriame autokratai gali užgniaužti laisvės liepsną“, – sakė jis.
Maskvos karas prieš Kyjivą „pabrėžė iššūkį, su kuriuo susiduriame Ramiojo vandenyno regione, kur (Kinija) taip pat siekia kažko, kas yra labai toli nuo mūsų laisvos, stabilios ir atviros tarptautinės sistemos vizijos“, – sakė jis, pažadėdamas, kad JAV ir toliau gins humanitarinius principus ir tarptautinę teisę.
Pasak jo, Kinijos veiksmai aplink Taivaną tampa „vis labiau provokuojantys“, o Pekino lėktuvai beveik kasdien skraido netoli salos ir atlieka daug pavojingų JAV ir sąjungininkų lėktuvų perėmimų.
Vašingtonas yra nurodęs, kad Kinija ir jos pastangos pertvarkyti Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną yra svarbiausias iššūkis JAV.
L. Austinas taip pat sakė, kad Maskvos pastangos gauti paramą iš tokių šalių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja kelia naujų saugumo iššūkių JAV ir jų sąjungininkėms.
„Rusija kreipėsi į Iraną ir Šiaurės Korėją, kad padėtų jai pulti Ukrainą, įskaitant iranietiškų dronų naudojimą Ukrainos civiliams žudyti“, – teigė jis.
Anot L. Austino, Ukrainos laukia sunki žiema, o Maskva, patirdama nuostolių mūšio lauke, gali vėl griebtis branduolinio ginklavimosi, tačiau pažadėjo, kad JAV ir jos sąjungininkės įveiks šiuos iššūkius.
15:40 | Ukraina: mažiausiai 12 smūgių suduota į Zaporožios atominę elektrinę – dėl išpuolių kaltina Rusiją
Ukrainos branduolinės energetikos bendrovė „Energoatom“ komentuodama išpuolį prieš Zaporižios AE, nurodė, kad į AE elektrinės įrenginius buvo pataikyta mažiausiai 12 kartų, ir apkaltino Maskvą už ataką.
Energetikos bendrovė nurodė, kad sugadintos įrangos sąraše nurodyta, kad užpuolikai „nutaikė ir išjungė būtent tokią infrastruktūrą“, kurios reikia elektros energijos gamybai atkurti, rašo „SkyNews“
Kaip jau minėjome anksčiau, Rusija iš pradžių pranešė apie bombardavimą, kaltindama Ukrainą, o JT branduolinės saugos tarnyba patvirtino, kad toje vietoje buvo užfiksuoti sprogimai.
Atominė elektrinė, kuri yra didžiausia Europoje, nuo karo pradžios buvo kelis kartus užpulta, todėl ji buvo atjungta nuo tinklo ir sukėlė baimę dėl branduolinio incidento.
Ir Ukraina, ir Rusija ne kartą kaltino viena kitą dėl šių išpuolių.
15:17 | Ukraina: Luhansko srityje rusai jau patiria pralaimėjimą
Luhansko kryptimi rusų karinės pajėgos daugiau ginasi nei kontratakuoja – iniciatyvą perėmė Ukrainos ginkluotosios pajėgos, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rytinės grupės atstovas Sergejus Čerevatijus.
Anot jo, rusų kariai patyrė nemažai pralaimėjimų, todėl siekia bent kažkur laimėti.
„Luhansko srityje okupantai jau patiria pralaimėjimą – 12 gyvenviečių jau po Ukrainos vėliava. Daugeliu atžvilgių iniciatyva ten yra mūsų, priešas labiau ginasi, nei bando kontratakuoti“, – sakė S. Čerevatijus.
Anot jo, rusų karinėms pajėgoms nepavykus įgyvendinti strateginių planų, jie iškovoti kažkokią pergalę taktiniame lygmenyje, rašo UNIAN.
S. Čerevatijus pažymėjo, kad būtent dėl to okupantai nori pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines sienas.
„Juos pasiekę įsibrovėliai gali užgrobti Zaporožios sritį, tačiau Ukrainos ginkluotosios pajėgos neleis abiejų įvykių“, – pabrėžė jis.
14:37 | Ukrainos Energetikos ministerija: elektros tiekimas šiuo metu kontroliuojamas
Ukrainos elektros tiekimas šiuo metu kontroliuojamas, nepaisant daugybės Rusijos atakų prieš elektros energijos gamybos infrastruktūrą, pranešė šalies energetikos ministerija.
Rusijos raketų smūgiai sužlugdė beveik pusę Ukrainos energetikos sistemos, o Kyjivo valdžia penktadienį pareiškė, kad visiškai įmanoma išjungti sostinės elektros tinklą.
„Neigdami socialiniuose tinkluose ir internetinėje žiniasklaidoje skleidžiamus paniškus pareiškimus, užtikriname, kad situacija su energijos tiekimu yra sunki, bet kontroliuojama“, – sakoma Energetikos ministerijos pranešime.
Visoje šalyje valdžios institucijos suplanavo elektros energijos tiekimo nutraukimus, kad padėtų remonto darbams. Ministerija ragina šeimas sumažinti energijos suvartojimą bent 25 proc., rašo „SkyNews“.
Ukrainos nacionalinis tinklo operatorius „Ukrenergo“ teigė, kad nors sekmadienį planuojami elektros energijos tiekimo nutraukimai visuose regionuose, nenumatyta netikėtų avarinių elektros išjungimų.
13:30 | JT dėl Zaporižios AE įspėja Rusiją ir Ukrainą
Jungtinių Tautų (JT) branduolinės energetikos priežiūros institucija Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pasmerkė ataką prieš Rusijos kontroliuojamą Zaporožios atominę elektrinę.
Jos generalinis direktorius sakė, kad asmenys, atsakingi už „galingus sprogimus“ „žaidžia su ugnimi“.
Gamyklos vadovybė TATENA gamyklos ekspertams sakė, kad kai kuriems pastatams, sistemoms ir įrangai žala buvo padaryta, tačiau „kol kas nė viena iš jų nebuvo svarbi saugai ir saugumui“.
TATENA generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi sakė: „Naujienos iš mūsų komandos vakar ir šį rytą yra ypač nerimą keliančios. Šios didžiosios atominės elektrinės vietoje įvyko sprogimai, o tai visiškai nepriimtina“.
„Kas yra už to, turi nedelsiant sustoti. Kaip jau daug kartų sakiau, jūs žaidžiate su ugnimi!“, – pabrėžė jis.
12:37 | Apšaudoma Zaporižios atominė elektrinė
Didžiausia Europoje atominė elektrinė šiuo metu apšaudoma, tvirtina Rusija, kaltindama Ukrainą dėl atakos.
Faktą apie fiksuotus sprogimus Zaporižios atominėje elektrinėje patvirtino ir JT branduolinės saugos tarnyba.
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) apibūdino sprogimus kaip „ypač nerimą keliančius“ ir paragino atakas „nedelsiant nutraukti“.
Rusijos valstybinė naujienų agentūra „TASS“ pranešė, kad šalies branduolinės energetikos operatorė „Rosenergoatom“ pranešė apie tebevykstantį išpuolį Zaporožės elektrinėje, skelbia „SkyNews“.
Nuo karo Ukrainoje pradžios elektrinė buvo kelis kartus atakuota, todėl ji buvo atjungta nuo tinklo ir sukėlė baimę dėl branduolinio incidento.
Tiek Ukraina, tiek Rusija dėl šių išpuolių kaltino viena kitą.
Jungtinių Tautų (JT) branduolinės energetikos priežiūros tarnybos vadovas sako, kad šią savaitę bus daugiau konsultacijų dėl jo raginimų Ukrainai ir Rusijai susitarti dėl saugos zonos aplink elektrinę, kurioje dirba Rusijos kariai, bet dirba ukrainiečiai.
Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas Rafaelis Grossi jau daugiau nei du mėnesius ragino susitarti dėl tokios zonos.
12:19 | ISW: Rusija stengiasi kontroliuoti informacinę erdvę okupuotose teritorijose
Rusija siunčia savo propagandistus į okupuotas Ukrainos teritorijas, kad sukurtų televizijos tinklus, rašoma Karo studijų instituto (ISW) naujausiame atnaujinime.
Pranešama, kad Rusija planavo bendradarbiauti su vietos žiniasklaidos specialistais, tačiau pasirinko savo darbuotojus, vietiniams Ukrainos žiniasklaidos specialistams atsisakius bendradarbiauti su Rusijos okupaciniais režimais, nurodė ISW.
11:30 | PAGD Varšuvoje aptars veiksmus Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovai sekmadienį išvyksta į Varšuvą, kur su kolegomis aptars tarnybų veiksmus tęsiantis Rusijos invazijai Ukrainoje.
Kaip praneša PAGD, Lietuvos ir Lenkijos priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų padalinių atstovai taip pat apsvarstys bendradarbiavimą vykdant bendrus veiksmus prevencijos srityje, aptars galimybės rengti bendras pratybas ar kitas iniciatyvas cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių incidentų srityje.
Departamento teigimu, bus apžvelgtos galimybės įgyvendinti bendrus projektus, skirtus saugumui regione gerinti.
Delegacijos nariai antradienį dalyvaus vyksiančiame 21-ąjame Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdyje, jame pristatys darbo grupės metinius rezultatus ir planuojamas naujas veiklas.
11:20 | Oro antskrydžių perspėjimai – visoje Ukrainoje
Oro antskrydžių perspėjimai sekmadienio rytą buvo girdimi visuose Ukrainos regionuose, išskyrus okupuotą Krymą, praneša „Nexta“.
Air raid alert in all regions of #Ukraine except occupied #Crimea. pic.twitter.com/T9Hoi00EgF
— NEXTA (@nexta_tv) November 20, 2022
10:56 | Ukrainiečiai per parą nukovė 330 rusų karių
Nuo vasario 24 iki lapkričio 20 dienos Ukrainos ginkluotosios pajėgos nukovė apie 84 210 Rusijos karių, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
Šis skaičius yra 330 didesnis nei praėjusią parą.
Ukrainos gynėjai taip pat sunaikino:
2886 (+1) rusų tankus;
5817 (+2) šarvuočius automobilius;
1868 (+1) artilerijos sistemas;
209 (+0) priešlėktuvines sistemas;
393 (+0) raketų sistemas (MLRS);
278 (+0) lėktuvus;
261 (+0) sraigtasparnius;
480 (+0) sparnuotąsias raketas;
16 (+0) karo laivų/katerių;
4371 (+3) transporto priemones ir kuro cisternas;
1161 (+0) specialiosios įrangos vienetus.
#Russian invaders continue to attack #Bakhmut, #Donetsk region. pic.twitter.com/RRCWyF2IRl
— NEXTA (@nexta_tv) November 20, 2022
10:12 | Rusija apšaudė Nikopolio gyvenamąjį rajoną, 1 sužeistas
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Rusijos pajėgos apšaudė gyvenamąjį Nikopolio rajoną Dniepropetrovsko srityje ir sužeidė 59 metų vyrą, praneša „The Kyiv Independent“.
⚡️Russia shells Nikopol residential area overnight, 1 injured.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) November 20, 2022
Russia shelled a residential area of Nikopol in Dnipropetrovsk Oblast overnight on Nov. 20, injuring a 59-year-old man, Dnipropetrovsk Oblast Governor Reznichenko said on Telegram.
Photos: Reznichenko/ Telegram pic.twitter.com/1tI0oKX5su
09:28 | Ukrainos prezidentūra: derėjimasis su Maskva būtų kapituliacija
„Kai turi iniciatyvą mūšio lauke, truputį keista gauti tokių pasiūlymų kaip „jūs vis tiek negalėsite visko padaryti karinėmis priemonėmis, jūs turite derėtis“, – apie Vakarų bandymai įtikinti Ukrainą derėtis su Maskva po Kyjivo karinių pergalių virtinės, interviu AFP kalbėjo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas.
Tai reikštų, kad šalis, „atgaunanti savo teritorijas, privalo kapituliuoti prieš pralaiminčią šalį“, pridūrė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas.
M. Podoliakas pridūrė, kad derėjimasis su Maskva būtų kapituliacija.
JAV žiniasklaida neseniai pranešė, kad kai kurie aukšto rango pareigūnai pradeda skatinti Ukrainą pagalvoti apie derybas. V. Zelenskis tai atmeta, kol Rusijos pajėgos nėra išvestos iš visos Ukrainos teritorijos.
„Abi šalys turi pripažinti, kad karinė pergalė tikrąja šio žodžio prasme galbūt nėra pasiekiama karinėmis priemonėmis“, – anksčiau šį mėnesį sakė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley.
Pasak jo, Ukrainai pasiekus reikšmingų laimėjimų karo lauke prieš Maskvos ginkluotąsias pajėgas yra atsiradusi „galimybė derėtis“.
M. Podoliako teigimu, Maskva nėra pateikusi „jokio tiesioginio pasiūlymo“ Kyjivui dėl taikos derybų, tik kalba per tarpininkus, net keldama ugnies nutraukimo galimybę.
Derybos „neturi prasmės“
Kyjivas tokias kalbas vadina Kremliaus manevravimu siekiant atokvėpio mūšio lauke ir galimybės parengti naują puolimą.
„Rusija nenori derybų. Rusija vykdo komunikacijos kampaniją pavadinimu „derybos“, – sakė M. Podoliakas.
„Ji paprasčiausiai stengsis laimėti laiko. Tuo tarpu ji mokys savo mobilizuotas pajėgas, suras papildomų ginklų ir įtvirtins savo pozicijas“, – įspėjo jis.
Nepaisydamas didelių Rusijos karinių pralaimėjimų pastarosiomis savaitėmis, įskaitant Ukrainos pietinio Chersono miesto atgavimą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vis tiek galvoja, kad „gali sunaikinti Ukrainą, tai – jo manija“ ir derybos su juo „neturi prasmės“, teigė M. Podoliakas.
Vakarai negali priversti Ukrainos derėtis, tvirtino jis.
Jo teigimu, „mūsų partneriai vis dar galvoja, kad įmanoma sugrįžti į prieškarinius laikus, kai Rusija buvo patikimas partneris“.
Rusijos pajėgoms kovo mėnesį pasitraukus iš Kyjivo regiono, o rugsėjį – iš Ukrainos šiaurės rytuose esančio Charkivo regiono, Chersono išvadavimas šį mėnesį žymi esminį karo lūžį, sakė M. Podoliakas.
Po virtinės karinių pergalių Ukraina negali sau leisti stabdyti kontrpuolimo, net ir prasidedant padėtį sunkinančiai žiemai.
„Šiandien net maža pauzė tiesiog padidina Ukrainos nuostolius“, – sakė prezidento patarėjas.
08:54 | Dalis Rusijos kariuomenės iš Chersono buvo išsiųsta į Donecko sritį
Traukimasis iš Chersono suteikė okupantams galimybę perkelti 20 tūkst. karių sustiprinti savo pajėgas kitomis fronto kryptimis. Dalis jų buvo išsiųsti į rytus nuo Donecko srities.
Kaip rašo „UNIAN“, cituojant „The Wall Street Journal“, Ukraina ten ruošiasi naujam puolimui, nes iš Chersono išvesti kariai prisijungs prie naujai mobilizuojamų rusų. Be to, okupantai padvigubino puolimų ta kryptimi intensyvumą.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad penktadienį, lapkričio 18 d., Donecko srityje buvo užfiksuota apie 100 šūvių.
„Nebuvo sušvelninto karo veiksmų ar atokvėpio“, – pabrėžė jis.
Pavasarį pasitraukę iš šiaurinių Ukrainos regionų rusai paskelbė apie ketinimą užimti Donbasą. Vasarą jiems pavyko nustatyti beveik viso Luhansko srities kontrolę. Tačiau didelio nuotolio tiksliai valdomos artilerijos tiekimas Ukrainai iš JAV padėjo Ukrainos kariams sulėtinti Rusijos puolimą Donbase.
Karo analitikai mano, kad vadinamosios „specialiosios operacijos“ Ukrainoje vadas generolas Sergejus Surovikinas patirs spaudimą. Jie reikalaus iš jo rezultatų Donbase po atsitraukimo iš Chersono, taip pat naujų gynybinių pozicijų rytiniame Dniepro krante sukūrimo.
Kaip rašo „Unian“ elitiniai Rusijos kariuomenės daliniai, buvę dešiniajame Dniepro krante, Chersono srityje, yra perkeliami į Avdivkos kryptį, siekiant atstumti Ukrainos gynėjus.
08:23 | Rusija susitarė su Iranu dėl dronų gamybos – žiniasklaida
Iranas ir Rusija pasirašė susitarimą dėl bepiločių orlaivių gamybos Rusijos teritorijoje, skelbia „Urainska Pravda“, cituojant „The Washington Post“.
Leidinio teigimu, Maskva neviešai susitarė su Teheranu pradėti gaminti šimtus bepiločių orlaivių Rusijoje.
Pranešama, kad Rusijos ir Irano pareigūnai užbaigė susitarimą per susitikimą Irane lapkričio pradžioje, sakė trys anonimiški pageidavę pareigūnai, o abi šalys greitai perkelia dizainą ir pagrindinius komponentus. Tai leis pradėti dronų gamybą per kelis mėnesius.
Maskvai šis sandoris gali patenkinti didžiulį tiksliai valdomos amunicijos poreikį, kurio trūksta po devynis mėnesius trukusių kovų. Pareigūnai teigė, kad susitarimas taip pat suteikia didelę ekonominę ir politinę naudą Iranui.
Irano lyderiai gali manyti, kad gali išvengti naujų sankcijų, jei dronai bus fiziškai surinkti Rusijoje, teigia pareigūnai.
Rusijos gamyklos jau anksčiau atliko nedidelių kai kurių iš Irano pirktų dronų modifikacijas, pakeisdamos, pavyzdžiui, pavadinimą ir spalvų schemą, kad jie labiau primintų rusiškus. Tačiau iki šiol Rusijos teritorijoje nebuvo gaminama vietinė Irano sukurtų UAV, rašo laikraštis.
Oficialusis Teheranas ir toliau tvirtina, kad neperdavė Rusijai ginklų. Tačiau neseniai Iranas pripažino tiekęs tam tikrą skaičių bepiločių orlaivių prieš plataus masto Rusijos invaziją.
Ukrainos žvalgybos duomenimis, Baltarusija derasi su Iranu dėl artilerijos sviedinių gamybos.
08:10 | Rusijos karas Ukrainoje nusinešė daugiau nei 8 tūkst. civilių gyvybių
Rusijos kare prieš Ukrainą nuo vasario 24 d. žuvo 8 311 civilių, įskaitant 437 vaikus. Sužeista daugiau nei 11 tūkst., pranešė Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas, skelbia „Ukrainska Pravda“.
08:00 | Rusija stiprina savo pozicijas okupuotose teritorijose – analitikai
JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikų teigimu, dėl iš Chersono srities išvesto personalo ir mobilizuotų kariškių Rusijos kariai pradeda stiprinti savo pozicijas okupuotose Luhansko, Donecko ir rytiniuose Zaporižios regionuose.
Ekspertai, remdamiesi Ukrainos generalinio štabo duomenimis, praneša apie Rusijos karių skaičiaus padidėjimą Luhanske, skelbia „Unian“.
Analitikai spėja, kad Rusija artimiausiomis savaitėmis taip pat atsives papildomų pajėgų, nes 1-osios tankų armijos Rusijos 2-osios motorizuotųjų šautuvų divizijos mobilizuoti daliniai baigė mokymus Baltarusijos Bresto srityje.
Tikėtina, kad Rusijos kariai ir toliau naudos mobilizuotą ir perdislokuotą karinį personalą, kad atnaujintų puolimo operacijas Donecko srityje ir užims gynybines pozicijas Luhansko srityje.
Be to, ISW pažymėjo, kad Ukrainos kariai tęsė kontrpuolimo operacijas Svatovo-Kremenajos linijoje. Okupantai tęsė puolimo operacijas aplink Bachmutą, Avdiivką ir į vakarus nuo Donecko, nepaisant pranešimų apie didelius nuostolius Bachmuto srityje.
#Russian invaders continue to attack #Bakhmut, #Donetsk region. pic.twitter.com/RRCWyF2IRl
— NEXTA (@nexta_tv) November 20, 2022
Rusijos Federacijoje žiniasklaida toliau aktyviai diskutuoja apie artėjančią antrąją mobilizacijos bangą. Tuo pačiu metu, kaip pažymėjo analitikai, kalinių skaičius Rusijos Federacijoje nuo 2022 metų sausio sumažėjo maždaug 6,5 proc., tikriausiai dėl intensyvaus įdarbinimo „Wagner“.
Svarbiausi šeštadienio įvykiai:
► Rishi Sunakas: JK Kyjivą rems iki Ukrainos pergalės
► Civilių kankinimas Chersone: kai kurie rusų naudoti susidorojimo būdai anksčiau dar nebuvo regėti
► Rusijos URM Lenkijos sprendimą neįsileisti ministro į ESBO derybas vadina provokuojančiu
► Rusija skubiai stiprina kariuomenės finansavimą: britų žvalgybos duomenimis, kitų metų biudžete – net 40 proc. šuolis
► Ukrainos prezidentas atmetė idėją dėl „trumpų paliaubų“ su Rusija