Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:47 | Vokiečių žurnalistai papuolė į apšaudymą
Populiaraus vokiečių leidinio „Bild“ žurnalistų komanda buvo apšaudyta išvažiuojant iš Lysyčansko, praneša „Ukrinform“. Pažymima, kad leidinio komanda nuo pat karo pradžios dirbo Ukrainoje.
Žurnalistams išvažiuojant iš Rusijos kariuomenės apsupto Lysyčansko, jų automobilis buvo apšaudytas. Viskas buvo užfiksuota vaizdo įraše.
„Šis maršrutas yra bene pavojingiausias Ukrainoje – rusai nuolat į jį šaudo, nes tai vienintelis kelias iš miesto“, – kulkai praskriejus virš jo galvos sakė žurnalistas.
Visi trys automobiliu važiavę žurnalistai liko nesužeisti. Nukentėjo tik automobilis – buvo išdaužtas jo langas.
Vis dar nežinoma, ar žurnalistai buvo apšaudyti tyčia, pažymi laikraštis.
23:25 | Arestovyčius: Ukraina de facto yra NATO narė
Ukraina de facto yra NATO narė, trečiadienį vakare „Feygin Live“ pareiškė Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovyčius, rašo UNIAN.
„Atlikome dar vieną „žirgo žingsnį“. Tapome 13-ąja Trimorės šalimi. Tai – galimybė gauti pinigų, naudotis transportu, saugumu jūrose ir infrastruktūra. O 12 Trimorės šalių yra ES narės. Tai beveik pusė Europos Sąjungos šalių.
Tai reiškia, kad mūsų integracija į ES yra daug platesnė, nei šiuo metu visi žino. Antra, reikia suprasti, kad de facto esame NATO nariai“, – sakė jis.
Vis dėlto jis taip pat pridūrė, kad „skeptiškai vertina tai, ar NATO yra pasirengusi priimti Ukrainą“.
23:11 | RSF tyrimas: ukrainiečių žurnalistą Leviną nužudė rusų kariai
Rusijos kariai kovo mėnesį nužudė ukrainiečių fotožurnalistą Maksą Leviną, galbūt prieš tai jį kankinę, teigiama trečiadienį paskelbtame žiniasklaidos teisių grupės „Žurnalistai be sienų“ (RSF) tyrime.
Tokias išvados padarytos RSF išsiuntus komandą į Ukrainą ištirti M. Levino mirties aplinkybių.
RSF naujienų agentūrai AFP sakė, kad pateiks Hagoje įsikūrusiam Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui (TBT) skundą dėl M. Levino nužudymo, ir tai bus jau šeštas toks skundas, susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą.
M. Levino ir jo draugo, kario Oleksijaus Černyšovo, kūnai buvo rasti balandžio 1 dieną miške, esančiame maždaug už 20 km nuo Kyjivo nutolusio Moščuno kaimo pakraštyje.
Jie buvo dingę nuo kovo 13 dienos. Į tą vietovę M. Levinas buvo atvykęs rinkti medžiagos apie Rusijos karinės invazijos Ukrainoje padarinius. Tuomet tame regione prasidėjo įnirtingi susirėmimai.
Paryžiuje įsikūrusi RSF gegužės pabaigoje į Ukrainą išsiuntė tyrėjų, tarp kurių buvo ir fotografas Patrickas Chauvelis (Patrikas Šovelis), vasarį dirbęs drauge su M. Levinu Donbaso regione.
„RSF surinkti įrodymai rodo, kad ukrainiečių fotožurnalistą Maksą Leviną ir kartu su juo buvusį draugą Rusijos pajėgos šaltakraujiškai nužudė tą dieną, kai jie dingo be žinios, prieš tai jie tikriausiai buvo tardomi ir kankinami“, – teigiama tyrime.
Tyrėjai rado kulkų įvykio vietoje. Tokios kulkos, pasak jų, paprastai naudojamos Rusijos kariuomenėje.
Kiti daiktai, pavyzdžiui, maisto davinių pakuotės, stalo įrankiai, cigarečių pakeliai ir raketų naudojimo instrukcijos, taip pat liudijo apie rusų buvimą toje vietoje.
Tyrime pateikiami du galimi scenarijai, kaip galėjo klostytis įvykiai.
Pirmas, kad M. Levinas ir jo draugas, kurio kūnas buvo sudegintas, buvo nušauti, kai juos pastebėjo rusų kareiviai.
Antras, kad jie buvo sulaikyti savo automobilyje ir prieš sušaudymą buvo tardomi ar net kankinami atskirai.
RSF perdavė Ukrainos pareigūnams daiktinius įrodymus ir nuotraukas iš įvykio vietos.
RSF duomenimis, M. Levinas yra vienas iš aštuonių žurnalistų, nužudytų nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.
22:59 | Zelenskis: ES kandidatės statuso suteikimas Ukrainą stipriai motyvuotų
Jei Europos Sąjungos valstybės pritars Ukrainai kandidatės statuso suteikimui, tai bus istorinis įvykis ES ir didžiulė motyvacija Ukrainos kariuomenei bei visuomenei kovoje už nepriklausomybę ir valstybės teritorinį vientisumą, sako Volodymyras Zelenskis.
„Tikrai tikiu, kad šiomis lemtingomis dienomis Ukraina gaus kandidatės į ES statusą. Mes jau seniai į tai einame... Mūsų žmonės, mūsų revoliucijos, mūsų karas...
Ir šis statusas yra toks svarbus momentas. Tai perėjimas į kitą mūsų istorijos puslapį. Labai teigiamas perėjimas. Tikiu, kad visos šios 27 Europos šalys palaikys šį mūsų statusą“, – „Ukrinform“ cituoja V. Zelenskį.
Anot jo, toks sprendimas motyvuotų Ukrainos kariuomenę ir visuomenę.
„Puikus motyvas susivienyti, taigi ir puikus motyvas Ukrainos pergalei“, – pridūrė jis.
22:41 | Ukraina: operacija Gyvačių saloje tęsis tol, kol ji bus išlaisvinta
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operacija Gyvačių saloje bus tęsiama tol, kol ji bus visiškai išlaisvinta, sako Ukrainos žvalgybos vadovas Kirilas Budanovas. Anot jo, rusai saloje dislokuoja grupuotę, kurią sudaro priešlėktuvinės gynybos daliniai ir raketomis ginkluoti artilerijos daliniai.
„Būtent, ten jų yra trys. Be to, yra Rusijos Federacijos laivų grupė ir specialios paskirties daliniai“, – pridūrė jis.
Dar anksčiau šią savaitę Ukraina pranešė šioje saloje sudavusi smūgį rusams.
22:26 | Haidajus: rusai telkiasi Sjevjerodonecke ir Toškivkos-Zolotės kryptimi
Rusai toliau kaupia atsargas Sjevjerodonecke ir Toškivkos-Zolotės kryptimi, savo „Telegram“ kanale praneša Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus. Anot jo, ten dabar vyksta kovos, rusai stengiasi apsupti ukrainiečių pajėgas.
„Lysyčanskas ir toliau kenčia nuo priešo apšaudymo. Vos per kelias dienas orkai pridarė sumaištį mieste“, – situaciją apžvelgia S. Haidajus.
Karinių ir teisinių studijų centro vadovas Oleksandras Musijenka trečiadienį teigė, kad vienas iš rusų tikslų Donbaso regioone yra užimti Sjevjerodonecką.
21:59 | Ukrainos žvalgyba: susprogdintas rusų kolaboranto automobilis
Ukrainos Gynybos ministerijos vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas patvirtino, kad Chersono srityje buvo susprogdintas kolaboranto Oleksijaus Kovaliovo automobilis, rašo UNIAN.
„Galiu patvirtinti, kad buvo atliktas tam tikras veiksmas. Automobilis tikrai buvo susprogdintas. Kokios būklės yra šis kolaborantas ir išdavikas, sužinosime“, – sakė A. Budanovas.
Dar kiek anksčiau pasirodė pranešimų, kad rusų kolaborantas O. Kovaliovas buvo buvo likviduotas.
Žinoma, kad Rusijai įsiveržus į Ukrainą, deputatas pabėgo į rusų pusę ir liko užgrobtame Chersone.
Ukrainos skaičiavimais, nuo karo pradžios Rusija neteko 34,230 karių, 1496 tankų, 3614 šarvuočių, 216 lėktuvų, 182 sraigtasparnių, 614 bepiločių, 99 oro gynybos mašinų, 14 laivų ir kitos technikos.
21:31 | Maskva pakeitė JAV ambasados adresą prorusiškų separatistų garbei
Rusija teritoriją prie JAV ambasados Maskvoje pervadino prorusiškos separatistinės respublikos Rytų Ukrainoje vardu, praneša CNN.
Nuo šiol teritorija prie ambasados pastato vadinsis „Donecko liaudies respublikos aikšte“, teigia Maskvos merija.
„JAV ambasada Rusijoje gavo naują oficialų adresą“, – sakoma pranešime.
„Dabar diplomatinė misija yra įsikūrusi šiuo adresu: Rusijos Federacija, Maskvos miestas, Presnensko municipalinio rajono intravilano teritorija, Donecko liaudies respublikos aikštė, 1 pastatas, 1–9 korpusai“, – cituojamas pranešimas.
Teigiama, kad naujasis adresas buvo pasirinktas atsižvelgus į viešo balsavimo, kuriame dalyvavo beveik 280 tūkst. žmonių, rezultatus.
Gegužės mėnesį Maskvos tarybos nariai pasiūlė pervadinti vieną iš Maskvos gatvių „Donbaso gynėjų“ garbei.
Ankstesnis JAV ambasados adresas buvo Didysis Devyatinskio skersgatvis 8.
Vilnius dar kovo mėnesį pervadino gatvę, kurioje yra Rusijos ambasada, į Ukrainos gynėjų gatvę. Panašiai pasielgė ne vienas Vakarų šalių miestas.
JAV 2018-aisiais pakeitė gatvės prie Rusijos ambasados pavadinimą nužudyto Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo garbei.
21:14 | Ukrainą paliko daugiau nei 8 mln. žmonių
Nuo karo pradžios iš Ukrainos išvyko daugiau nei 8 mln. žmonių, remdamasi naujausiais JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro duomenimis, rašo UNIAN. Daugiausia ukrainiečių, daugiau kaip 4 mln., išvyko į Lenkiją.
Pranešama, kad į Rusiją atvyko daugiau kaip 1,2 mln. žmonių.
Ukrainiečiai taip pat vyksta į Rumuniją, Moldovą, Slovakiją, Vengriją ir kitas Europos šalis.
20:54 | Ekspertas įvardijo pagrindinius Rusijos tikslus Donbase
Rusijos okupantų veiksmai Donbase rodo, kad dabar jie ten siekia trijų tikslų, sako Karinių ir teisinių studijų centro vadovas Oleksandras Musijenka, rašo UNIAN.
Kalbėdamas „Kanal 24“ eteryje ekspertas išskyrė tris pagrindinius rusų tikslus Donbase:
- Visiškas Sjevjerodonecko užgrobimas;
- Artėti prie Lysičansko, tikriausiai iš pietų;
- Judėti iš Popasnos krypties ir bandyti kontroliuoti Lysičansko–Bakhmuto greitkelį. Rusijos pajėgos čia taip pat ketina susijungti su kita karių grupe rytuose.
„Maždaug tokia yra dabartinė padėtis. Labai sunku, nes mūsų pajėgos patiria didelį priešo spaudimą. Tačiau kova tęsiasi ir ten kovojama“, – teigė analitikas.
Rusų pajėgos bando judėti link Bachmuto ir perimti Sjevjerodonecko kontrolę, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.
20:29 | Rusai toliau stengiasi perimti Sjevjerodonecko kontrolę
Rusų pajėgos bando judėti link Bachmuto ir perimti Sjevjerodonecko kontrolę, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis rašo UNIAN.
Pažymima, kad Sjevjerodonecko kryptimi rusai iš oro smogė Verchniakamenkos, Sjevjerodonecko ir Sirotino rajonuose. Tęsiasi kovos dėl Sjevjerodonecko miesto kontrolės.
„Bachmuto kryptimi priešas smogė iš oro Berestovojės, Jakovlevkos, Klinovojės ir Veršinos gyvenviečių rajonuose, taip pat sudavė oro ir raketų smūgius netoli Chasovojės Jaro, Novolugansko ir Gornojės.
Kramatorsko kryptimi priešas aktyvių puolamųjų operacijų nevykdė. Jie apšaudė gynybos pajėgų pozicijas iš statinės artilerijos Prišibio, Sidorovojės, Donecko ir Majakų vietovėse. Avdijivkos, Kurachovės, Novopavlovsko ir Zaporižios kryptimis priešas tęsia sistemingą apšaudymą, kad neleistų gynybos pajėgų daliniams persikelti į kitas kryptis“, – rašoma pranešime.
Taip pat pranešama, kad Rusijos pajėgos iš oro smogė netoli Novobachmutovkos, Kamiankos, Avdejevkos, Pavlovkos, Ugledaro ir Ševčenkos. Netoli Novobachmutovkos ukrainiečių kariai atrėmė puolimą ir privertė priešą trauktis.
Južno-Bugskoje kryptimi priešas stengiasi užkirsti kelią Ukrainos karių judėjimui gilyn į užimtą teritoriją.
19:55 | Apšaudžius Charkivo sritį, žuvo 5 moterys
Rusijos pajėgos apšaudė Charkivo srityje esantį Prishyubo kaimą, žuvo penkios moterys, praneša UNIAN.
Apie tai, anot naujienų agentūros, „Suspilne“ pranešė Izyumo rajono administracijos vadovas Stepanas Maselskis.
„Žuvo penki civiliai. Visos moterys, buvusios kaime prie daugiaaukščio namo įėjimo. Apšaudymas vyko prieš keturias valandas (apie 13.30 val.)“ – cituojamas jis.
19:29 | Zelenskis tikisi, kad visos ES narės pritars, jog Ukrainai būtų suteiktas kandidatės statusas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė tikįs, kad visos 27 Europos Sąjungos valstybės narės pritars tam, kad vėliau šią savaitę vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime Ukrainai būtų suteiktas kandidatės į ES statusas, rašo „The Guardian“.
„Tai tarsi išėjimas į šviesą iš tamsos“, – kalbėdamas su Kanados studentais sakė jis.
Dar birželio pradžioje V. Zelenskis pareiškė, jog Ukraina de facto jau yra ES narė.
„Manau, kad Ukraina savo veiksmais jau rodo, kad ji atitinka Europos kriterijus“, – tuomet sakė jis.
Dar praėjusią savaitę EK rekomendavo Ukrainai ir Moldovai suteikti ES kandidačių statusą.
18:46 | Truss išreiškė palaikymą Lietuvai
Lietuva sulaukė JK užsienio reikalų sekretorės Liz Truss palaikymo po to, kai Rusija ėmė bauginti Lietuvą dėl kai kurių prekių gabenimo per Kaliningradą draudimo.
L. Truss žinutėje „Twitter“ pažymėjo, kad JK palaiko Lietuvą.
„Jungtinė Karalystė visiškai pritaria tam, kad Lietuva sustabdytų sankcionuotų prekių iš Rusijos gabenimą per savo šalį. Turime išlikti stiprūs Rusijos agresijos akivaizdoje ir mesti iššūkį šiems nepagrįstiems grasinimams“, – rašė ji.
The UK fully supports Lithuania stopping sanctioned goods from Russia travelling through their country. We must stay strong in the face of Russian aggression and challenge these unjustified threats. 🇬🇧🇱🇹
— Liz Truss (@trussliz) June 22, 2022
18:27 | Įdarbino sūnų pas save: Ilja Medvedevas netikėtai įstojo į partijos „Vieningoji Rusija“ gretas
„Vieningoji Rusija“ partijos pirmininko ir Rusijos Saugumo Tarybos vicepirmininko Dmitrijaus Medvedevo sūnus Ilja įstojo į valdančiosios Rusijos partijos gretas, kuriai vadovauja tėvas.
Anksčiau buvo skelbiama, kad JAV panaikino įtakingo Rusijos politiko sūnaus leidimą gyventi ir išsiuntė iš šalies. Praėjus vos savaitei po šių gandų pasklidimo, iki tol šešėlyje ne vienerius metus buvęs I. Medvedevas staiga pasirodė viešumoje Maskvoje ir paskelbė apie savo stojimą į tėvo valdomos partijos gretas.
18:14 | Scholzas per G7 susitikimą nori aptarti Ukrainos atstatymo klausimus
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas per G7 aukščiausiojo lygio susitikimą nori aptarti Ukrainos atstatymo klausimus, rašo „Sky news“.
Jis teigė, kad aukščiausiojo lygio susitikime nori aptarti „Maršalo plano Ukrainai“ metmenis, ir pridūrė, kad tikisi vieningo požiūrio į ilgalaikę paramą Ukrainai.
O. Scholzas Vokietijos parlamentui sakė, kad „Ukrainos atstatymas bus kartų užduotis“, ir teigė, kad kai kurie dalykai, kuriuos jis pamatė Irpinėje, jam priminė Vokietijos vaizdus po Antrojo pasaulinio karo.
Anot jo, Ukrainai atstatyti reikės skirti milijardus. Jis taip pat pakvietė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį pirmadienį aptarti šį klausimą su G7 šalių vadovais.
„Kaip tai koordinuosime tarptautiniu mastu; kaip ateityje kartu nuspręsime, kokiomis investicijomis Ukraina sparčiausiai žengia savo europiniu keliu“, – pridūrė jis.
17:45 | Vokietija „griežtai atmeta“ Rusijos grasinimus Lietuvai dėl tranzito į Kaliningrado sritį
Vokietija trečiadienį įspėjo Rusiją nesiimti atsakomųjų veiksmų prieš Lietuvą, uždraudus dalies prekių tranzitą geležinkeliais į Kaliningrado sritį.
Vyriausybės atstovas Steffenas Hebestreitas per spaudos konferenciją sakė, kad Vokietija „griežtai atmeta“ Rusijos grasinimus apie „rimtas pasekmes“ dėl tranzito apribojimų.
„Raginame Rusiją nesiimti jokių priemonių, pažeidžiančių tarptautinę teisę“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę įsigaliojus Europos Sąjungos (ES) sankcijoms, Lietuva apribojo dalies rusiškų prekių tranzitą į Kaliningradą.
Lietuvos muitinės duomenimis, kovo 15-ąją priimtame ketvirtajame ES sankcijų pakete Rusijai įvesti ribojimai rusiškam plienui ir kitų juodųjų metalų produktams pagal sutartis, sudarytas iki birželio 17-osios, o nuo praėjusio šeštadienio jie negali būti gabenami per Bendrijos šalių teritorijas.
Rusijos valdžios pareigūnai įspėja Lietuvą dėl rimtų pasekmių, uždraudus dalies prekių tranzitą geležinkeliais į Kaliningrado sritį.
Dėl praėjusią savaitę įsigaliojusių ribojimų Maskva kaltina tranzito valstybę Lietuvą, tačiau šalies pareigūnai tvirtina tik įgyvendinantys ES paskelbtas sankcijas dėl Rusijos invazijos Ukrainoje.
Vokiečių gynybos ministrė Christine Lambrecht (Kristin Lambrecht) vėliau trečiadienį pareiškė, kad dėl susidariusios padėties Vokietija ir jos NATO partnerės siūlo Lietuvai „didžiulę paramą“ – „karius, ginklus“ ir „įrangą“.
„Neatiduosime nė milimetro“ NATO teritorijos, sakė Ch. Lambrecht.
„Tai stiprybė, kurią parodėme pastarosiomis savaitėmis ir kurios (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas tikriausiai nesitikėjo“, – kalbėjo ji.
Vokietija pažadėjo Lietuvoje dislokuoti daugiau karių, kad sustiprintų rytinį NATO flangą, kuris ribojasi su Rusija.
17:34 | Nausėda: „Esame pasiruošę nedraugiškiems Rusijos veiksmams“
Lietuva bus pasirengusi, jei Rusija, keršydama už tai, kad užblokavo kai kurių rusiškų prekių gabenimą geležinkeliu į Kaliningradą, atjungtų ją nuo regioninio elektros tinklo, tačiau karinės konfrontacijos nesitikima, „Reuters“ sakė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
Kremlius antradienį įspėjo Lietuvą, kad Maskva į ES sankcijomis įvestą prekių tranzito į Kaliningradą draudimą atsakys taip, kad Lietuvos piliečiai pajustų skausmą.
Maskvos ir Vakarų santykiams pasiekus žemiausią lygį per pusę amžiaus dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, Lietuva, remdamasi ES sankcijų nurodymais, uždraudė ES sankcionuotų prekių tranzitą per savo teritoriją į Kaliningradą ir iš jo.
Kaliningradas yra tarp Lenkijos ir Lietuvos, kurios yra NATO narės. Kaliningradas yra aprūpinamas geležinkeliais per Lietuvos teritoriją.
Penktadienį Lietuva uždarė šį maršrutą plienui ir kitiems juodiesiems metalams iš žemyninės Rusijos gabenti, teigdama, kad privalo tai padaryti pagal tą dieną įsigaliojusias ES sankcijas.
„Esame pasirengę ir esame pasiruošę nedraugiškiems Rusijos veiksmams, tokiems kaip atsijungimas nuo BRELL (elektros tinklų – aut. past.) sistemos ar kitiems“, – trečiadienį interviu minėtai naujienų agentūrai sakė G. Nausėda.
17:07 | Scholzas: Ukraina ir Rusija dar toli nuo karo užbaigimo derybomis
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas trečiadienį pareiškė, kad Ukraina ir Rusija dar toli nuo karo užbaigimo derybomis, ir pridūrė, kad Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas vis dar klaidingai mano, jog gali diktuoti taikos sąlygas.
„Tiesa ta, kad esame toli nuo Ukrainos ir Rusijos derybų, nes Putinas vis dar tiki diktuojamos taikos galimybe“, – sakė O. Scholzas kreipdamasis į Vokietijos įstatymų leidėjus.
Jis taip pat pabrėžė, kad Vakarų šalys privalo toliau tvirtai palaikyti Ukrainą jos kovoje su Rusija.
„Svarbu, kad mes tvirtai laikytumės sankcijų, tarptautiniu mastu koordinuojamo ginklų tiekimo ir finansinės paramos Ukrainai. Tol, kol Putinas pagaliau pripažins padaręs milžinišką klaidą“, – sakė O. Scholzas.
Be to, Vokietijos kancleris pareiškė, kad Ukrainos atsistatymui reikia milžiniškos finansinės pagalbos.
O. Scholzas sakė pakvietęs Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį dalyvauti šį sekmadienį prasidėsiančiame Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime ir „susitarti, kaip atrodytų toks „Maršalo planas Ukrainai“, paminėdamas JAV iniciatyvą skirti milijardus Vakarų Europai atkurti po Antrojo pasaulinio karo.
16:49 | Suomija: mes pasirengę kautis su Rusija, jeigu būsime užpulti
Suomijos kariuomenės vadas, generolas Timo Kivinenas pareiškė, kad šalis dešimtmečius ruošėsi galimam rusų puolimui ir būtų pasirengusi jį atremti, jeigu taip nutiktų.
„Reuters“ cituojamas suomių kariuomenės vadas pareiškė, kad šalis ne tik turi parengusi tinkamą ginkluotės arsenalą, bet ir „pagrindinį faktorių“ – suomių motyvaciją kovoti.
„Pagrindinė gynybos grandis yra tarp žmogaus ausų, ką dabar įrodo ir karas Ukrainoje“, – pareiškė jis interviu naujienų agentūrai.
„Mes sistemingai plėtojome savo karinę gynybą būtent tokio tipo karams, koks dabar vyksta (Ukrainoje), masiškai naudojant artileriją, šarvuotas ir oro pajėgas“, – teigė T. Kivinenas.
Anot kariuomenės vado, ukrainiečiai pasirodė esąs sprangus kąsnis Rusijai, tokie patys būtų ir suomiai.
16:37 | Arestovyčius: Ukraina smogė rusams Kryme
Ukrainos kariuomenė smogė vienam iš Rusijos pajėgų karinių objektų Rusijos okupuotame Kryme, rašo UNIAN.
Apie tai Ukrainos žurnalistui Dmytro Gordonui kalbėjo Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovyčius. Jis taip pat pridūrė, kad reikia skirti Rusijos teritoriją ir teritoriją, kurią Rusija laiko sava. Pavyzdžiui – Krymas.
„Krymas nukentėjo, tai galiu pasakyti iš karto. Ir tai pavyko. Viename iš karinių objektų. Ir toliau smogsime“, – sakė jis.
Rusija dar 2014-aisiais užgrobė Krymą.
16:13 | Rusija apšaudė Mykolajivą, miestą apgaubė juodi dūmai
Rusijai trečiadienį apšaudžius Mykolajivą, vienas žmogus žuvo, dar bent du buvo sužeisti, praneša UNIAN. Buvo sugriauti du įmonių ir daugybė kitų pastatų.
Apie tai, anot naujienų agentūros, pranešė Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius.
„Šiuo metu turima informacijos apie dvi privačias įmones, kuriose sugadinti degalai ir tepalai. Nukentėjo viena mokykla: išdaužyti langai ir apgadintas stogas, taip pat penki daugiaaukščiai pastatai... Buvo išdaužtos įėjimo durys ir langai“, – teigė jis.
Taip pat, pasak O. Senkevičiaus, dar keturiuose privačiuose namuose buvo išdaužti langai ir durys, nuplėšti stogai.
Raketa pataikė į vienos iš įmonių medžiagų sandėlį ir sukėlė gaisrą. Dėl to, kaip rašoma pranešime, beveik visą miestą apgaubė juodi dūmai.
„Ugniagesiai dirba, bet iš tikrųjų viskas ten turi sudegti, nes neįmanoma užgesinti“, – sakė meras.
Informacija apie žuvusiuosius ir sužeistuosius dar yra tikslinama.
CNN rašo, kad miestui smogė septynios rusų raketos.
15:56 | Kinijos prezidentas perspėja apie karinių aljansų plėtros pavojų
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį perspėjo apie tarptautinių karinių ryšių plėtojimo pavojų, sakydamas kalbą prieš virtualų viršūnių susitikimą su Rusijos, Indijos, Brazilijos ir Pietų Afrikos (PAR) lyderiais.
Xi Jinpingas per BRICS verslo forumą pabrėžė, kad „krizė dėl Ukrainos yra... įspėjamasis signalas“, rodantis, kad negalima „plėsti karinių aljansų ir siekti užtikrinti savo saugumo kitų šalių saugumo sąskaita“.
BRICS, įtakingam augančių ekonomikų klubui, tenka daugiau kaip 40 proc. pasaulio gyventojų ir beveik ketvirtadalis pasaulinio BVP.
Trys šios organizacijos narės – Kinija, Indija ir PAR – susilaikė balsuojant dėl JT rezoliucijos, kuria smerkiama Rusijos invazija į Ukrainą.
Pekinas ir Naujasis Delis palaiko glaudžius karinius ryšius su Rusija ir perka daug rusiškos naftos bei dujų.
Praėjusią savaitę Xi Jinpingas telefonu patikino savo kolegą rusą Vladimirą Putiną, kad rems pagrindinius Maskvos interesus, susijusius su „suverenitetu ir saugumu“. Po to pokalbio Vašingtonas perspėjo Pekiną, kad Kinija rizikuoja likti „neteisingoje istorijos pusėje“.
PAR, viena iš nedaugelio Afrikos šalių, turinčių diplomatinę įtaką už žemyno ribų, taip pat atsisakė pasmerkti Rusijos karinius veiksmus, norėdama išsaugoti svarbius ekonominius ryšius.
Trečiadienį sakytoje kalboje Xi Jingpingas taip pat kritikavo JAV ir Europos Sąjungos sankcijas Maskvai, vadindamas šias priemones „bumerangu ir dviašmeniu kardu“.
14:53 | Baltarusija paskelbė „mobilizacines pratybas“ pasienyje su Ukrainai
Baltarusijos gynybos ministerija Gomelio srityje, besiribojančia su Ukraina, paskelbė „mobilizacinių pratybų“ pradžią birželio 22 – liepos 1 dienomis
Pranešime spaudai skelbiama, kad tai yra kasmetiniai, rutininiai mokymai, o praėjusiais metais analogiški vyko Mogiliovo srityje. „Jų tikslas – patikrinti karinių komisariatų gebėjimą įgyvendinti jiems nustatytas užduotis“, – rašoma „Belta“.
Baltarusijos teigimu, bus tikrinama šauktinių-rezervininkų ir karių informavimo bei išsiuntimo į karinius dalinius sistema.
Pratybose planuojama panaudoti ir Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų spec. operacijų pajėgas. Tikslas – „sudaryti kuo artimesnes sąlygas realioms“.
Ukrainos generalinis štabas skelbia, kad Baltarusija vykdo žvalgybos darbus pasienyje ir įrenginėja inžinerines kariuomenės pozicijas.
Anksčiau buvo skelbta, kad Baltarusija pasienyje su Ukraina yra dislokavusi apie 4 tūkst. karių, kurių galima paskirtis yra sudaryti placdarmą Rusijos kariuomenės perkėlimui ir vėlesniam Ukrainos puolimui.
14:08 | Duda: Reikia taip užsukti Rusijai veržles, kad Putinas pats prašytųsi pokalbiui
Lenkijos prezidentas Andrzej Duda yra įsitikinęs, kad Rytų Europoje neįmanoma išlikti neutralia valstybe, ir būtina palaikyti Ukrainą šios siekyje suartėti su Vakarais, bei padėti jai išgyventi karą su Rusija.
Kalbėdamas susitikime su lenkų diplomatais Varšuvoje jis pažymėjo, kad nėra prieš dialogą su V. Putinu, tai tai neturi būti vykdoma pagal jo sąlygas. „Esmė čia ne tame, kad nesikalbėti su Putinu. Esmė tame, kad Putinas norėtų kalbėtis, o ne kad Europos lyderiai prašytų agresoriaus pasikalbėti. Reikia taip užsukti veržles (Rusijai) ir tuo padėti Ukrainai, kad Putinas prašytųsi pokalbio“, – pareiškė lenkų lyderis.
Anot A. Dudos, Lenkija yra suinteresuota tarptautinių teisių normų laikymosi visoms šalims, ir reikia daryti viską, kas įmanoma, kad priverstume (to laikytis) Rusiją, kuri šiandien yra agresorė, laikytis tarptautinės teisės.
„Tai reiškia karo veiksmų nutraukimą, o taip pat – visišką Ukrainos teritorijos, kuri pripažįstama pagal tarptautinę teisę, kontrolės atgavimą“, – pažymėjo Lenkijos prezidentas ir pridūrė, kad tai yra fundamentalios Lenkijos užsienio politikos užduotys.
13:53 | Naudoja susinaikinančius dronus
Pasak Ukrainos karinio pareigūno, Rusijos pajėgos naudoja bepiločius orlaivius kamikadzes tarpvalstybinėms atakoms į šiaurės rytinį Ukrainos Sumų regioną, skelbia CNN.
Nešiojamieji vadinamieji dronai kamikadzės gabena kovines galvutes, kurios sprogsta smūgio metu. Šie orlaiviai – maži vienkartiniai prietaisai su kameromis ir GPS navigacine įranga. Paleisti jie nustato netoliese esantį priešo turtą, pavyzdžiui, pastatus, ir tuomet gali juos atakuoti pagal komandą.
Krasnopiljos miestas buvo keturis kartus apšaudytas minosvaidžiais ir bombarduotas „bepiločiais orlaiviais kamikadzėmis“, antradienį sakė Sumų srities gubernatorius Dmytro Žyvyckis Jis pridūrė, kad išpuolių metu buvo sužeisti keturi žmonės.
„Apskritai situacija yra gana įtempta. Vakar pasienyje esančios bendruomenės ir teritorijos buvo apšaudytos įvairia ginkluote – savaeigės artilerijos vienetais, minosvaidžiais, raketų sistemomis“, – sakė D. Žyvyckis.
Kitas pasienio miestas Šostka trečiadienio rytą buvo apšaudytas minosvaidžiais ir sunkiąja artilerija, pridūrė D. Žyvyckis.
13:31 | Rusija žada Lietuvai „praktinį atsaką“ dėl Kaliningrado
Rusija gąsdina Lietuvą „praktiniu“ atsaku dėl Kaliningrado sričiai pritaikytų ES sankcijų.
Rusijos URM atstovės Marijos Zacharovos teigimu, Maskvos reakcija į Lietuvos draudimą tranzitu gabenti sankcijų sąrašuose atsidūrusią produkciją bus ne diplomatinio, o praktinio pobūdžio.
Tačiau Rusija ir vėl, kaip ir visą šią savaitę, neįvardija, kokių konkrečiai veiksmų žadama imtis.
„Vienas iš pagrindinių klausimų buvo apie tai, ar atsakas bus tik diplomatinis. Atsakymas: „Ne“. Atsakymas bus ne diplomatinis, o praktinis“, – „The Guardian“ cituojama ji.
13:04 | Ukraina kovas su rusų pajėgomis Sjevjerodonecke vadina pragaru
Ukraina trečiadienį sakė, kad šalies rytuose esantis pramoninis Sjevjerodonecko miestas virto „pragaru“, Rusijos pajėgoms apsupant du svarbius miestus Donbase, kur Maskva koncentruoja savo karines pastangas.
„Keturis mėnesius visos mūsų pozicijos apšaudomos viskuo – noriu tai pabrėžti – iš visų Rusijos kariuomenės turimų ginklų“, – sakoma socialiniuose tinkluose paskelbtame Luhansko srities administracijos vadovo Serhijaus Haidajaus pareiškime.
„Ten tiesiog pragaras“, – sakė jis, turėdamas galvoje ištisas savaites rusų pajėgų intensyviai apšaudomą Sjevjerodonecką. Rusija siekia perimti visišką šio miesto kontrolę.
„Mūsų vaikinai laikosi savo pozicijose ir laikysis tol, kol bus būtina“, – pridūrė jis.
Rusijos pajėgos pastarosiomis dienomis pasiekė teritorinių laimėjimų į pietus nuo Sjevjerodonecko ir priartėjo prie jo miesto dvynio Lysyčansko, skiriamo Doneco upės.
12:22 | Putinas pagrasino dar iki metų pabaigos dislokuoti naujausią savo ginklą – raketą, galinčią sunaikinti Didžiąją Britaniją
Karą Ukrainoje pradėjęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagrasino dar iki šių metų pabaigos dislokuoti naują Rusijos branduolinę raketą „Šėtonas II“ („Satan II“), kuri Jungtinę Karalystę iš Rusijos pasiektų vos per tris minutes.
Antradienį V. Putinas, kalbėdamas su karinių universitetų absolventais, akcentavo šalies karinę galią ir tvirtino, kad Ukrainoje vyksta „kova su neonaciais“. Anot Rusijos prezidento, šalies kariuomenės jėgą sudaro „tikėjimas daromais darbais ir milžinišku liaudies palaikymu, kurį jaučia kariai“.
V. Putinas eilinį sykį pasigyrė „analogų neturinčia Rusijos ginkluote“, kalbėdamas apie iki metų pabaigos žadamą kariuomenei pateikti balistinę raketą „Sarmat“ ir naują oro gynybos sistemą S-500.
Teigiama, kad raketa „Sarmat“, arba „Šėtonas II“ yra ilgiausio nuotolio tarpžemyninė balistinė raketa pasaulyje, galinti smogti į taikinį, esantį už 18 000 kilometrų, o tai reiškia, kad ji gali lengvai pasiekti taikinius JAV ir Europoje.
11:46 | Lavrovas vyksta derybų į Iraną
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį atvyksta į Iraną derybų dėl bendradarbiavimo prekybos bei energijos srityse skatinimo, abiem šalims patiriant Vakarų ekonomines sankcijas.
Iranas ir Rusija turi didžiulius naftos ir gamtinių dujų išteklius, bet šias šalis varžo sankcijos, ribojančios jų galimybes eksportuoti.
S. Lavrovas ketvirtadienį susitiks su iraniečių užsienio reikalų ministru Hosseinu Amiru-Abdollahianu, pranešė Irano oficialioji naujienų agentūra IRNA.
Rusijai sankcijos buvo įvestos po įsiveržimo į kaimyninę Ukrainą vasario 24 dieną, o Irano ekonomika kenčia nuo sankcijų, kurias Jungtinės Valstijos grąžino šiitiškai respublikai 2018 metais, kai Vašingtonas pasitraukė iš Teherano ir didžiųjų galių susitarimo dėl iraniečių branduolinės programos.
11:12 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 34 230 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 216 lėktuvų, 182 sraigtasparnius, 1496 tankus, 3614 šarvuočių, 752 artilerijos pabūklus, 239 raketų sistemas, 14 laivų, 2543 mašinas, 614 bepiločių orlaivių, 99 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 60 specialiosios įrangos vienetų bei 137 sparnuotąsias raketas.
10:39 | Ukrainos Generalinė prokuratūra: nuo Rusijos invazijos pradžios žuvo 324 ukrainiečiai vaikai
„Birželio 22-osios ryto duomenimis, Ukrainoje per plataus masto ginkluotą Rusijos Federacijos agresiją nukentėjo daugiau nei 916 vaikų – 324 vaikai žuvo ir daugiau nei 592 buvo sužeisti. Šie skaičiai nėra galutiniai, nes toliau dirbama juos renkant vietose, kur vyksta aktyvūs karo veiksmai laikinai okupuotose ir išlaisvintose teritorijose“, – rašoma pranešime.
Daugiausia aukų tarp vaikų šiose srityse: Donecko – 307, Charkivo – 175, Kyjivo – 116, Černihivo – 68, Luhansko – 54, Chersono – 52, Mykolajivo – 48, Zaporižios – 30, Sumų – 17.
10:05 | Haidajus: rusų pajėgos artėja prie Lysyčansko, miestas intensyviai apšaudomas
Luhansko srities gurbernatorius Sehijus Haidajus tvirtina, kad situacija regione dabar labai sudėtinga ir Rusijos karinės pajėgos intensyviai puola Lysyčansko apylinkes.
„Rusai artėja prie Lysyčansko, užimdami pozicijas aplinkinėse gyvenvietėse... Miestas intensyviai apšaudomas artilerijos, tankų, bombarduojamas aviacijos“, – platformoje „Telegram“ nurodė S. Haidajus.
Jis pridūrė, kad per apšaudymą buvo sužeisti mažiausiai trys civiliai gyventojai ir keli policijos pareigūnai.
Pasak S. Haidajaus, raketomis atakuoti policijos, prokuratūros, Ukrainos saugumo tarnybos pastatai.
Lysyčanskas, prieš karą turėjęs apie 100 tūkst. gyventojų, yra šalia Sjevjerodonecko. Dėl pastarojo miesto kontrolės šiuo metu įnirtingai kaunasi Rusijos ir Ukrainos pajėgos.
Užėmusi Sjevjerodonecką – didžiausią Ukrainos dar kontroliuojamą Luhansko srities miestą – ir jo miestą dvynį Lysyčanską, Rusija galėtų taikytis į toliau vakaruose esantį Donecko srities miestą Slovjanską.
Antradienį buvo pranešta, kad rusų pajėgos visiškai užėmė netoli Lysyčansko ir Sjevjerodonecko esantį Toškivkos kaimą.
09:19 | Kazachstano lyderis viešai pažemino Putiną – atsisakė šokti pagal jo dūdelę
Praėjusią savaitę vykusiame Sankt Peterburgo tarptautiniame ekonomikos forume Kazachstano prezidentas Kasimas-Žomartas Tokajevas atsisakė šokti pagal Rusijos prezidento Vladimiro Putino dainelę ir savo poziciją išsakė jam viešai į akis.
„Nepripažįstame nei Taivano, nei Kosovo, nei Pietų Osetijos, nei Abchazijos. Ir, matyt, toks principas bus taikomas ir Luhanskui, ir Doneckui“, – forumo metu sakė K. Tokajevas, skelbia UNIAN.
K. Tokajevui klausimą apie vadinamąją „specialiąją operaciją“ – taip rusai vadina karą Ukrainoje – uždavė Rusijos propagandistė Margarita Simonian. Bet Kazachstano prezidento įvaryti į kampą nepavyko.
08:29 | Ukrainos kariuomenė 150 kartų apšaudė Rusijos taikinius Pietų Ukrainoje
Operatyvinė vadovybė „Pietūs“ pranešė, kad Ukrainos gynėjai sunaikino dvi Rusijos savaeiges haubicas, vieną artilerijos pabūbklą, elektroninio karo stotį, vieną amunicijos sandėlį ir penkias šarvuotas bei karines transporto priemones.
08:01 | Zelenskis prakalbo apie Rusijos grasinimus Lietuvai – reikalauja naujų sankcijų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis akcentuoja, kad Europos Sąjunga nedelsdama turėtų patvirtinti septintąjį sankcijų paketą Rusijos Federacijai.
„Septintojo Europos Sąjungos sankcijų paketo reikia kuo greičiau. Rusija turi jausti nuolatinį spaudimo karui ir savo agresyviai antieuropietiškai politikai didėjimą“, – savo naujausioje naktinėje kalboje sakė V. Zelenskis.
Jis pažymėjo, kad nuolatiniai Rusijos grasinimai Lietuvai, nuolatinė energetinio spaudimo banga, nuolatinis Rusijos pareigūnų melas apie maisto krizę – visa tai yra argumentai susitarti dėl septintojo sankcijų paketo.
07:28 | Bidenas: Rusijos karas Ukrainoje – „laukimo žaidimas“
JAV prezidentas Joe Bidenas sako nesibaiminantis, kad Vakarų aljansas žlugs, nes Rusijos karas Ukrainoje įsibėgėja. Tačiau jis perspėjo dėl užsitęsusio konflikto ir sakė, kad kitą savaitę Madride įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime su sąjungininkais aptars tolesnius veiksmus.
„Aš nebijau“, – sakė jis, paklaustas galimą susiskaldymą tarp ir JAV ir Europos partnerių.
„Manau, kad tam tikru momentu tai bus šiek tiek laukimo žaidimas, – pridūrė jis. – Ką rusai gali atremti ir ką Europa bus pasirengusi atlaikyti“.
„Tai vienas iš dalykų, apie kuriuos kalbėsime Ispanijoje“, – apibendrino JAV lyderis.
J. Bidenas šeštadienį išvyksta į G7 viršūnių susitikimą Vokietijoje, po kurio vyks NATO susirinkimas Ispanijoje.
07:11 | Rusijoje netoli Ukrainos sienos sudužo šturmo lėktuvas, pilotas žuvo
Rusijoje netoli Ukrainos sienos antradienį sudužus rusų kariuomenės šturmo lėktuvui, žuvo jo pilotas, pranešė Pietų karinės apygardos spaudos tarnyba.
„Birželio 21-ąją Rostovo srityje per planuotą mokomąjį skrydį sudužo lėktuvas Su-25. Pilotas žuvo“, – sakoma Rusijos naujienų agentūrų cituojamame pranešime.
Kaip rodo preliminari informacija, lėktuvas galėjo sudužti dėl techninio gedimo. Atlikti tyrimo atsiųsta Rusijos aerokosminių pajėgų komanda.
06:38 | Charkivo srityje per Rusijos apšaudymą žuvo mažiausiai 15 civilių
Šeši žmonės žuvo Charkive ir jo apylinkėse, o dar šeši Chuhuive, esančiame pietryčiuose, sakė regiono gubernatorius Olehas Synehubovas. Trys žuvo Zoločive, esančiame į šiaurės vakarus nuo miesto.
06:14 | Lysyčansko puolimą numato kitą savaitę
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius akcentuoja, kad Ukrainos gynėjai turi „didelių problemų“ Luhansko srityje, kur juos bando apsupti Rusijos kariai. Anot jo, į zoną netoli Sjevjerodonecko ir Lysyčansko okupantai dislokavo mažiausiai tris bataliono taktines grupes.
„Užduotis yra taktiškai apsupti Zolotę ir Gorskoję. Ir šio apsupimo grėsmė yra visiškai reali“, – interviu Rusijos teisininkui ir žmogaus teisių aktyvistui Markui Feiginui sakė O. Arestovyčius.
Prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas pažymėjo, kad dabar pagrindinė rusų karinių operacijų vykdymo technika ir metodas yra „atkertančio apsupimo taktika“.
Tuo metu JAV Karo studijų centras (ISW) pažymi, kad Rusijos kariuomenei sekėsi iš pietų veržtis link Lysyčansko ir artimiausią savaitę Lysyčansko pakraštyje gresia išpuolis.
Kartu analitikų ataskaitoje nurodoma, kad užgrobti miestą užpuolikams prireiks ilgų mūšių su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis. Panašūs blokadiniai mūšiai buvo stebimi Mariupolyje ir Sjevjerodonecke.
Svarbiausi antradienio įvykiai
► Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas antradienį įspėjo Europos Sąjungos ir NATO narę Lietuvą dėl „rimtų pasekmių“ jai uždraudus dalies prekių tranzitą geležinkeliais į Karaliaučiaus sritį.
► Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį iškvietė Europos Sąjungos ambasadorių Markusą Edererį dėl „antirusiškų apribojimų“ sankcionuotų prekių tranzitui geležinkeliais į Karaliaučiaus sritį.
► Ukraina antradienį pranešė, kad Rusija smarkiai apšaudo rytinį pramoninį Lysyčansko miestą Donbaso regione, kur jau kelias savaites vyksta intensyviausi mūšiai tarp ukrainiečių ir rusų pajėgų.
► Baltijos šalių lyderiai prašo papildomos Europos Sąjungos paramos Ukrainos karo pabėgėliams išlaikyti.
► Ukrainos pietinėje Chersono srityje pradėti transliuoti Rusijos televizijos kanalai, antradienį pranešė Rusijos kariuomenė.
► Holivudo žvaigždė Benas Stilleris Kyjive susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kurį pavadino „didvyriu“ už tai, kad jis sutelkė pasaulio paramą savo šaliai Rusijos agresijos akivaizdoje.
► Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sakė, kad vėliau šią savaitę vyksiančiame Europos Sąjungos viršūnių susitikime paragins Bendrijos lyderius suteikti Ukrainai ir Moldovai kandidačių į ES nares statusą.
► Nepriklausomo Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas aukcione už įspūdingą 103,5 mln. JAV dolerių (98,4 mln. eurų) sumą pardavė savo Nobelio taikos premijos medalį, o gautus pinigus skirs padėti dėl karo Ukrainoje namų netekusiems vaikams.
► Ukrainoje į nelaisvę paimti du JAV piliečiai, kovoję Kyjivo pusėje, „kėlė pavojų“ Rusijos kariams ir turėtų būti „patraukti atsakomybėn už šiuos nusikaltimus“, interviu televizijai NBC pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.