• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę, praėjus metams po to, kai atsitraukus Rusijos kariuomenei Bučoje buvo rasti civilių gyventojų kūnai, sekmadienį pareiškė kariuomenės vadas. Tuo metu Rusija sekmadienį smogė Kostiantynivkos miestui.

Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę, praėjus metams po to, kai atsitraukus Rusijos kariuomenei Bučoje buvo rasti civilių gyventojų kūnai, sekmadienį pareiškė kariuomenės vadas. Tuo metu Rusija sekmadienį smogė Kostiantynivkos miestui.

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai:

13:11 | Rusai smogė Kostiantynivkos miestui

Rusijos pajėgos sekmadienio rytą sudavė naujus smūgius Kostiantynivkos miestui, esančiame rytinėje Ukrainos dalyje, rašo „The Guardian“.

Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas taip pat socialinėje paskyroje paviešino nuotraukos iš nelaimės vietos.

„Rusai surengė masinį Kostaintynivkos miesto apšaudymą“, – rašė jis.

Teigiama, kad okupantų surengtos atakos metu žuvo mažiausiai trys civiliai, dar 6 buvo sužeisti.

REKLAMA
REKLAMA

Paskelbtose nuotraukose matyti, kad rusų okupantų smūgiai buvo suduoti ir gyvenamiesiems pastatams, kurie po sprogimų liko suniokoti. Be to, po surengtų sprogimų yra matomi ir atsivėręs krateris žemėje.

REKLAMA

 

Kostiantynivkos mieste, kuris yra vos už 20 kilometrų į vakarus nuo Bachmuto, prieš Rusijos karinės invazijos pradžią gyveno apie 70 tūkst. asmenų.

REKLAMA
REKLAMA

12:44 | J. Borrellis: ES priešinsis piktnaudžiavimui per Rusijos pirmininkavimą JT Saugumo Tarybai

Europos Sąjunga priešinsis bet kokiam piktnaudžiavimui per Rusijos pirmininkavimą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai balandžio mėnesį, pareiškė bloko užsienio politikos vadovas.

Rusija, viena iš penkių nuolatinių JT Saugumo Tarybos narių, šeštadienį pradėjo pirmininkauti Tarybai. Šalys narės rotacijos tvarka po mėnesį pirmininkauja šiai 15 narių turinčiai institucijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors Rusija yra nuolatinė Saugumo Tarybos narė, ji nuolat pažeidinėja pačią JT teisinės sistemos esmę“, – vėlai šeštadienį tviteryje parašė ES užsienio politikos vadovas Josephas Borrellis.

„ES pasipriešins bet kokiam pirmininkaujančios Rusijos piktnaudžiavimui“, – sakė jis.

Dėl Maskvos invazijos į Ukrainą Rusijos ryšiai su Vakarais nusmuko iki žemiausio taško nuo Šaltojo karo laikų.

REKLAMA

Kyjivas pavadino Rusijos pirmininkavimą „spjūviu į veidą“.

Rusija neturės didelės įtakos JT Saugumo Tarybos sprendimams, tačiau bus atsakinga už darbotvarkės sudarymą.

Ukraina ragina pašalinti Rusiją iš Saugumo Tarybos dėl praėjusių metų vasarį pradėtos invazijos.

Rusija praėjusį kartą Tarybai pirmininkavo 2022-ųjų vasarį, kai Kremlius pasiuntė savo karius į Ukrainą.

12:26 | V. Zalužnas: Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę

Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę, praėjus metams po to, kai atsitraukus Rusijos kariuomenei Bučoje buvo rasti civilių gyventojų kūnai, sekmadienį pareiškė kariuomenės vadas.

REKLAMA

„Mes ir toliau kovosime už savo tautos nepriklausomybę“, – platformoje „Telegram“ rašė Valerijus Zalužnas.

Jo komentarai pasirodė praėjus lygiai metams po to, kai naujienų agentūros AFP žurnalistai, atvykę į Bučos miestą po Rusijos atsitraukimo, pamatė gatvėje gulinčius civiliais drabužiais vilkinčių žmonių kūnus, be kita ko – su už nugaros surištomis rankomis.

2022-ųjų kovo 31 dieną, praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė savo kariams įsiveržti į Ukrainą, rusų pajėgos pasitraukė iš į šiaurės vakarus nuo Kyjivo esančio priemiestinio miestelio Bučos ir paliko po savęs mirties ir griovimo pėdsakus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės apkaltino Rusijos karius vykdant karo nusikaltimus, remdamosi gausia filmuota medžiaga ir liudininkų pasakojimais.

Ukrainos prokurorai teigia, kad Rusijos pajėgos nužudė apie 1 400 civilių gyventojų Bučos apylinkėse ir kad jie nustatė dešimtis už tai atsakingų Rusijos karių.

Maskva tvirtina, kad Bučoje įvykdyti žiaurumai buvo inscenizuoti.

11:45 | Putinas gali susidurti su rimtu iššūkiu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pasirašė dekretą dėl pavasarinio šaukimo į kariuomenę, bet analitikai mano, kad tai gali trukdyti Kremliui papildyti savo karių gretas Ukrainoje. 

REKLAMA

V. Putino dekrete numatyta, kad pavasarį į kariuomenę bus pašaukta 147 tūkst. 18-27 metų amžiaus žmonių. 

Vašingtone įsikūręs analitinis centras „Institute for the Study of War“ (ISW) mano, kad dėl šio šaukimo Rusijai gali būti sunkiau papildomai surinkti mobilizuotųjų karui prieš Ukrainą.

Šauktiniai tikriausiai nebūtų siunčiami į Ukrainą, bet juos reikia kažkur apmokyti, o Rusijos mokomieji pajėgumai riboti. Dėl to, kad šie pajėgumai bus skirti naujokams, šiemet nekariausiantiems Ukrainoje, Kremlius netenka galimybės parengti kariausiančius rezervininkus ir savanorius, nurodo ISW.

REKLAMA

Praėjusių metų rugsėjo 21 dieną V. Putinas paskelbė dalinę mobilizaciją visoje šalyje, kad paremtų Maskvos pajėgas Ukrainoje. Oficialiai mobilizacija yra pasibaigusi.

Agentūra „RIA Novosti“, remdamasi Rusijos gynybos ministerijos komentaru, nurodė, kad ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas esą neplanuoja pradėti antros mobilizacijos bangos. 

Gynybos ministerija pareiškė, kad dalinės mobilizacijos metu pašauktų karių ir savanorių šiuo metu pakanka kovai Ukrainos fronte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikai taip pat mano, kad Rusija gali bandyti privesti arba įtikinti dalį tarnybą jau baigiančių šauktinių pasirašyti kontraktus kovoti Ukrainoje. 

„Tačiau toli gražu neaišku, ar šis sumanymas gali būti sėkmingas“, – nurodė ISW. 

Sausį Ukraina perspėjo, kad Rusijoje galima antroji mobilizacijos banga.

10:44 | Melitopolyje nugriaudėjo sprogimai

Sekmadienį okupuotame Ukrainos mieste Melitopolyje, Zaporižios srityje, nugriaudėjo galingas sprogimai, pranešė miesto meras Ivanas Fiodorovas.

REKLAMA

Kaip rašo „Obozrevatel“, rusų okupantai skundėsi, kad sprogimai nugriaudėjo traukinių stotyje.

I. Fiodorovas socialiniame tinkle teigė, kad įdomu tai, jog okupuotoje stotyje sprogimai nugriaudėjo jau trečiąjį kartą per šią savaitę. Priduriama, kad miesto gyventojai pastebėjo kylančius juodus dūmus virš stoties. 

Be to, miesto meras pridūrė, kad suduotų smūgiu metu buvo suniokota rusų karinė įranga.

09:34 | Per parą – 560 nukautų rusų karių

Ukrainos gynėjai per pastarąją parą nukovė 560 rusų okupantų, taip pat sunaikino 2 tankus, 4 artilerijos sistemas, skelbia „Ukrainska Pravda“.

REKLAMA

Remiantis paviešintais naujausiais duomenimis, iš viso nuo invazijos pradžios Ukrainoje buvo nukauta beveik 175 tūkst. rusų karių.

08:00 | Rusijos planai žlugo

UNIAN rašo, kad šeštadienį tiek Ukrainos, tiek ir Vakarų bei Rusijos šaltiniai prasitarė, jog žiemą vykdytas rusų kariuomenės pasipriešinimas nebuvo sėkmingas, mat Kremliaus kariniai tikslai taip ir nebuvo įgyvendinti – iki kovo pabaigos Donecko ir Luhansko regionai taip ir nebuvo okupuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežaties, ISW analitikų manymu, netrukus Rusijos kariniame personale gali įvykti ryškių pasikeitimų.

„Rusijoje vis labiau ryškėjančios spekuliacijos apie pasikeitimus rusų kariuomenės vadovybėje, greičiausiai, rodo, kad Kremlius dėl nesėkmingo puolimo žiemos laikotarpiu netrukus imsis permainų karinės vadovybės srityje“, – teigė analitikai.

07:45 | ISW: Rusijos puolimo tempas gerokai sulėtėjo

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai sako, kad Rusijos kariuomenė per pastarąsias 24 val. nepaiekė jokių ryškių karinių laimėjimų Bachmuto ir kitose aplinkinėse srityse, o ryškios pažangos tempas taip pat gerokai sulėtėjo.

Pasak analitikų, Bachmuto srityje iškrito gausus sniegas, todėl oro sąlygos gali sulėtinti rusų judėjimą miesto teritorijoje.

Tuo metu Ukrainos generalinio štabo atstovų pastebėjimu, Rusijos kariuomenė šturmavo Bachmutą, tačiau vykdė nesėkmingas karines puolimo operacijas netoli Bogdanovkos ir Ivanovskio teritorijų.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas Serhijus Čerevatas savo ruožtu teigė, kad Bachmuto regione įvyko 25 susirėmimai su okupantais, be to, paliudijama dar kartą ir tai, kad šio miesto apylinkėse rusų kariuomenės puolimo tempas, palyginti su prieš dvi savaites vykdytais puolimo mastais, gerokai sumenko.

REKLAMA

Tiesa, užsimenama, kad okupantai persigrupuoja.

ISW analitikų manymu, Rusijos pajėgos gali suintensyvinti puolimą aplink Bachmutą, jei karinė vadovybė toliau siųs karius į šią sritį.

07:28 | Rusijos pirmininkavimas JT Saugumo Tarybai yra pasityčiojimas – D. Kuleba

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį pareiškė, kad Rusijos pirmininkavimas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai balandį yra pasityčiojimas iš visos tarptautinės bendruomenės. 

„Raginu dabartines JT Saugumo Tarybos nares užkirsti kelią bet kokiems Rusijos bandymams piktnaudžiauti pirmininkavimu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė A. Kuleba pirmąją mėnesio, kurio metu Rusija rotacijos tvarka pirmininkaus šiai institucijai, dieną.

Anksčiau šią savaitę Maskva pranešė, kad Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas balandį pirmininkaus JT Saugumo Tarybos posėdžiui.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova taip pat sakė, kad balandžio 25 dieną S. Lavrovas surengs debatus apie Artimuosius Rytus.

JAV ne kartą kritikavo Rusijos vaidmenį ir jos nuolatinę vietą JT Saugumo Taryboje.

„Šaliai, kuri šiurkščiai pažeidžia JT Chartiją ir užpuola savo kaimynę, ne vieta JT Saugumo Taryboje“, – anksčiau teigė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre.

REKLAMA

„Deja, Rusija yra nuolatinė Saugumo Tarybos narė, ir nėra jokio įmanomo tarptautinio teisinio būdo pakeisti šią realybę“, – pridūrė ji, apibūdindama pirmininkavimą kaip iš esmės simbolinę pareigybę. 

Ketvirtadienį D. Kuleba Maskvos pirmininkavimą JT Saugumo Tarybai pavadino „prastu pokštu“. 

Valstybės narės, kurių yra 15, rotacijos tvarka Tarybai pirmininkauja po mėnesį. 

Rusija neturėtų didelės įtakos sprendimams, tačiau būtų atsakinga už darbotvarkės sudarymą.

Ukraina ragina pašalinti Rusiją iš Saugumo Tarybos dėl praėjusių metų vasarį pradėtos invazijos.

Rusija praėjusį kartą Tarybai pirmininkavo 2022-ųjų vasarį, kai Kremlius pasiuntė savo karius į Ukrainą.

Svarbiausi šeštadienio įvykiai:

  • Komentuodamas Rusijos bendrovėms ir pareigūnams įvestas sankcijas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė, kad Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba tęs šį darbą, todėl joks teroristų bendrininkas neišvengs atsakomybės, skelbia „Unian“;

  • Urainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį pareiškė, kad Rusijos pirmininkavimas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai balandį yra pasityčiojimas iš visos tarptautinės bendruomenės;

  •  Ukraina užsakė 100 universalių Lenkijoje pagal Suomijos licenciją gaminamų šarvuočių „Rosomak“, šeštadienį pranešė Lenkijos ministras pirmininkas;

    REKLAMA
  • Ukrainos Pietų karinės operatyvinės vadovybės atstovė Natalija Humeniuk sako, kad grėsmė, jog Rusija paleis raketų virtinę, gerokai išaugo;

  • Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje penktadienį vyravo susiskaldymas – Vakarų šalys reiškė susirūpinimą dėl Maskvos plano kaimyninėje Baltarusijoje dislokuoti taktinius branduolinius ginklus, o nuolatinė Tarybos narė Rusija atkakliai gynė savo poziciją;

  • JAV kitą savitę gali paskelbti naują, 2,6 mlrd. JAV dolerių vertės, pagalbos paketą Ukrainai, skelbia „Reuters“ naujienų agentūra.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų