„Sugrąžinkite mūsų žemę! Atiduokite, ką iš mūsų pavogėt!“ – po karaliaus kalbos šaukė L. Thorpe. Jos garsus piktinimasis truko kone minutę.
„Tai ne jūsų žemė, jūs – ne mano karalius“, – sakė ši nepriklausoma įstatymų leidėja. Ji taip pat smerkė, jos žodžiais tariant, europiečių naujakurių vykdytą Australijos autochtonų genocidą.
Australija daugiau kaip 100 metų buvo britų kolonija. Tuo laikotarpiu tūkstančiai aborigenų žuvo, buvo perkeltos ištisos bendruomenės.
Šalis faktinę nepriklausomybę įgijo 1901 metais, bet iki šiol taip ir netapo visaverte respublika: karalius Karolis III yra dabartinis Australijos valstybės vadovas.
Karolis III yra išvykęs į devynių dienų kelionę Australijoje ir Samoa. Tai pirmas didelis 75 metų karaliaus užsienio vizitas po šiais metais jam nustatytos vėžio diagnozės.
L. Thorpe garsėja dėmesį patraukiančiais politiniais pasirodymais ir įnirtingu nepritarimu monarchijai.
2022 metais per priesaiką L. Thorpe iškėlė dešinį kumštį, nenoromis prisiekdama tarnauti tuometinei valstybės vadovei karalienei Elžbietai II.
„Aš, nepriklausoma Lidia Thorpe, iškilmingai ir nuoširdžiai prisiekiu, kad būsiu ištikima ir tikrai atsidavusi kolonizuojančiai Jos Didenybei karalienei“, – tuomet pasakė ji. Jai dėl to papriekaištavo Senato pirmininkė.
„Senatore Thorpe, senatore Thorpe, turite pasakyti priesaiką, kaip išspausdinta ant kortelės“, – pasakė Sue Lines (Sju Lains).
1999 metas australai nedidele persvara nubalsavo už tai, kad karalienė liktų jų valstybės galva. Tuomet buvo kilęs ginčas dėl to, ar valstybės vadovą rinktų parlamento nariai.
2023-iaisiais australai ryžtingai atmetė priemonės dėl Australijos autochtonų pripažinimo konstitucijoje ir autochtonų konsultacinės asamblėjos įkūrimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!