„Kiekvienas yra skirtingos būklės, tai tiesa. Yra žmonių, kurių fizinė būklė yra daugmaž normali, išskyrus lėtinę netinkamą mitybą dėl blogų kalinimo sąlygų. Yra asmenų, kurie buvo labai žiauriai kankinami. Ir, deja, tokių asmenų procentas tarp tų, kuriuos grąžinome, yra gana didelis“, – spaudos konferencijoje sakė K. Budanovas, skelbia „Ukrinform“.
Jis pažymėjo, kad karo belaisviai nebuvo skirstomi į jokias kategorijas. Skirtinga karių sveikatos būklė paaiškinama tuo, kad, skirtingai nei planuota iš pradžių, nebuvo laikomi vienoje vietoje Olenivkoje, o skirtingose vietose tiek okupuotose Ukrainos, tiek Rusijos teritorijose.
Tai, kad Ukrainos gynėjai buvo įkalinti itin blogomis sąlygomis, patvirtino ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių komisaras Dmytro Lubinecas.
„Vaikinai sakė, kad buvo laikomi siaubingomis sąlygomis. Jiems buvo suteikta labai mažai maisto. Jie niekada nematė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto atstovų. Vandens kiekis buvo ribotas. Ir jiems nebuvo duodama asmens higienos priemonių“, – Ukrainos televizijai sakė D. Lubinecas, skelbia UNIAN.
Jis pridūrė, kad pulko „Azov“ vadovybė ir žinomi kovotojai buvo laikomi vienutėse.
„Vakar kalbėjausi su vaikinais, kurie sakė, kad jie išbuvo vienutėje daugiau nei 120 dienų. Vienas iš jų net negalėjo bendrauti. Jis taip pasakė „Man reikia šiek tiek laiko prisiminti, kaip bendrauti su žmonėmis, nes aš buvo vienas“, – karį citavo ombudsmenas.
Rugsėjo 21 d., Ukrainai ir Rusijos Federacijai apsikeitus karo belaisviais, iš Rusijos nelaisvės buvo grąžinta daugiau nei 200 Ukrainos gynėjų, tarp jų 124 pareigūnai, taip pat 10 užsieniečių. Valstybės išdavyste įtariamas oligarchas Viktoras Medvedčiukas ir 55 Rusijos kariai buvo grąžinti į Rusijos pusę.
Tarp išlaisvintų ukrainiečių yra 188 „Azovstal“ gynėjai, iš jų 108 – pulko „Azov“ kariai, Nacionalinės gvardijos kariai, jūrų pėstininkai, pasieniečiai, policijos pareigūnai, teritorinės gynybos pajėgų nariai, SBU darbuotojai. Penki „Azov“ vadai, paleisti iš Rusijos nelaisvės, iki karo pabaigos liks Turkijoje.
Šie išlaisvinti asmenys pavasarį iki pat buvo paimti į rusų nelaisvę gynė paskutinę Mariupolio tvirtovę – plieno gamyklą „Azovstal“.