Tuo tarpu kariuomenė užminuoja pasienius su Libanu ir Turkija, kad neleistų tiekti ginklų opozicijai ir atsiųsti pastirprinimus. Reguliarios kariuomenės ir ginkluotos opozicijos pajėgų santykis visiškai nelygus: Laisvoji Sirijos armija prastai komlektuota, blogai pasiruošusi, ir net jeigu Saudo Arabija ir Kataras išpildys savo pažadus dėl ginklų ir atsargų tiekimo, balansas nepakis reikšmingai.
Sugriautas Homsas, Sirija (nuotr. SCANPIX)
Žvelgiant iš politinės pusės, bandymai priversti Basharą Assadą išeiti nenusisekė, o trys Jungtinių Tautų Saugumo tarybos rezoliucijų projektai buvo atmesti dėl Rusijos ir Kinijos veto, kaip ir Arabų Lygos valstybių pasiūlytas sureguliavimo planas.
Tik politinis sprendimas galėtų sustabdyti smurtą. Tačiau Jungtinių Tautų diplomatai pripažįsta, kad jeigu jau Kofiui Annanui, kuris pažįsta visus konflikto dalyviu, per 15 dienų nepavyksta nieko pasiekti, reikėtų laukti paties blogiausio scenarijaus. Pasak K. Annano, be Maskvos spaudimo Sirijos režimas nesutiks sušvelninti represijas ir pradėti politinį susitaikimo procesą. Maskvą reikėtų vertinti ne kaip kliūtį, o kaip tiltą dialogui su B. Assado pajėgomis.
Sirijos Holmso mieste nesiliauja protestai (nuotr. SCANPIX)
Net jeigu B. Assadas bus politiškai ir ekonomiškai susilpnintas, jo išėjimas gali užtrukti mėnesius, o gal net ir metus. Reikėtų suorganizuoti kontaktinę grupę su Rusijos, Sirijos režimo, Sirijos kaimynių ir opozicijos atstovais. Jos tikslas būtų tarptautinio konsensuso paieškos, krizės sušvelninimas ir dar didesnio masto problemų prevencija.
Jeigu konfrontacija tęsis, galimas Sirijos skilimas ir šiitų ašies susilpnėjimas. Toks scenarijus atrodytų taip: opozicija militarizuojasi ir plinta po visą šalies teritoriją, protestai perauga į pilietinį karą, kuris sustiprinimas skirtingų musulmonų atšakų konfliktu. Alavitų mažuma, kuriai priklauso B. Assado klanas gali migruoti į Latakiją, kur jie sudaro daugumą, kad ten įkurtų alavitų tvirtovę. Tokia rokiruotė likusią šalies dalį plaiktų sunitų kontrolei, o palei Turkiją ir Šaiurės Vakaruose susidarytų kurdų regionas. Didžiulio masto konfliktas būtų neišvengiamas.