• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nustatė 10 proc. tarifą iš daugumos šalių į JAV importuojamoms prekėms, o „didžiausiems pažeidėjams“ – dar didesnius tarifus. BBC išnagrinėjo kaip tiksliai buvo nustatyti šie tarifai ir atskleidė skaičiavimus, kuriais grindžiamas jų dydis.

11

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nustatė 10 proc. tarifą iš daugumos šalių į JAV importuojamoms prekėms, o „didžiausiems pažeidėjams“ – dar didesnius tarifus. BBC išnagrinėjo kaip tiksliai buvo nustatyti šie tarifai ir atskleidė skaičiavimus, kuriais grindžiamas jų dydis.

REKLAMA

Kai D. Trumpas Baltųjų rūmų Rožių sode pristatė milžinišką lentelę, kurioje buvo išsamiai aprašyti tarifai, iš pradžių buvo manoma, kad mokesčiai pagrįsti esamų tarifų ir kitų prekybos kliūčių deriniu. Tačiau vėliau Baltieji rūmai paskelbė tai, kas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip sudėtinga matematinė formulė.  

Pasitelkus formulę, reikėtų paimti JAV prekybos su tam tikra šalimi deficitą, padalyti jį iš viso prekių importo iš tos šalies ir tuomet šį skaičių padalyti iš dviejų.

Prekybos deficitas susidaro, kai valstybė iš kitų šalių perka (importuoja) daugiau fizinių produktų, negu joms parduoda (eksportuoja).

Pavyzdžiui, JAV iš Kinijos perka daugiau prekių nei jai parduoda – prekybos deficitas yra 295 mlrd. JAV dolerių (apie 268,5 mlrd. eurų). Tuo tarpu JAV iš Kinijos perka prekes už 440 mlrd. JAV dolerių (apie 401 mlrd. eurų).

Padaliję šiuos skaičius, gauname 67 proc., kuriuos padalinus iš dviejų, suapvaliname į didesnę pusę. Todėl Kinijai taikomas 34 proc. tarifas.

Pagal Baltųjų rūmų formulę Europos Sąjungai taikomas 20 proc. tarifas.

Ar Trumpo tarifai yra abipusiai?

Daugelis komentatorių nurodė, kad šie tarifai nėra abipusiai. Abipusiškumas reikštų, kad jie grindžiami tuo, ką šalys jau taiko JAV, t. y. esamais muitais ir netarifinėmis kliūtimis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau oficialiame Baltųjų rūmų dokumente aiškiai nurodoma, kad jie tai apskaičiavo ne visoms šalims, kurioms nustatė tarifus.

Vietoj to tarifų dydis buvo apskaičiuotas taip, kad panaikintų JAV prekybos su kiekviena šalimi deficitą.

D. Trumpas nukrypo nuo šios formulės, nustatydamas muitus šalims, kurios iš JAV perka daugiau prekių nei joms parduoda.

REKLAMA

Pavyzdžiui, šiuo metu JAV neturi prekybos deficito su Jungtine Karalyste, tačiau jai taikomas 10 proc. tarifas.

„Tai brangiai kainuos pasaulio ekonomikai“

BBC pastebėjo vyraujančią nuomonę tarp ekonomistų: nors tarifai gali sumažinti prekių deficitą tarp JAV ir atskirų šalių, jie nesumažins bendro deficito tarp JAV ir likusio pasaulio.

„Taip, tai sumažins dvišalį JAV ir šių šalių prekybos deficitą. Tačiau akivaizdu, kad bus daug platesnis poveikis, kuris nėra įtrauktas į skaičiavimus“, – sako Londono Karališkojo koledžo profesorius Jonathanas Portesas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip yra todėl, kad esamą bendrą JAV deficitą lemia ne tik prekybos kliūtys, bet ir tai, kaip veikia JAV ekonomika.

Pirma, amerikiečiai išleidžia ir investuoja daugiau nei uždirba, o šis skirtumas reiškia, kad JAV iš pasaulio perka daugiau nei parduoda.

Taigi, kol tai tęsis, JAV gali ir toliau turėti deficitą, nepaisant didėjančių muitų tarifų su pasauliniais prekybos partneriais.

Kai kurie prekybos deficitai gali susidaryti ir dėl įvairių priežasčių – ne tik dėl tarifų. Pavyzdžiui, perkant maisto produktus, kuriuos lengviau arba pigiau pagaminti kitų šalių klimato sąlygomis.

Ekonomistas Thomas Sampsonas sakė: „Ši formulė sukurta atvirkštine tvarka, siekiant racionalizuoti muitų taikymą šalims, su kuriomis JAV turi prekybos deficitą. Tam nėra jokio ekonominio pagrindo ir tai brangiai kainuos pasaulio ekonomikai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų