Penktojoje Tarptautinėje konferencijoje cheminių medžiagų valdymo klausimais, kurią Bonoje, esančioje Vokietijoje, organizavo JT Aplinkos programa (UNEP), vyriausybės, įmonės ir nevyriausybinės organizacijos patvirtino Pasaulinę cheminių medžiagų valdymo sistemą.
Plane nustatyti 28 konkretūs tikslai ir gairės pagrindiniams sektoriams per visą cheminių medžiagų gyvavimo ciklą – nuo gamybos iki atliekų.
Jie apima neteisėtos prekybos cheminėmis medžiagomis ir atliekomis prevenciją, nacionalinių teisės aktų priėmimą ir laipsnišką itin pavojingų pesticidų atsisakymą žemės ūkyje iki 2035 metų.
Jame taip pat raginama pereiti prie tvaresnių cheminių medžiagų alternatyvų, atsakingai naudoti chemines medžiagas tokiuose sektoriuose kaip pramonė, žemės ūkis ir sveikatos priežiūra ir geriau informuoti apie įvairių cheminių medžiagų keliamą riziką.
„Kiekvienas šios planetos gyventojas turėtų turėti galimybę gyventi ir dirbti nebijodamas susirgti ar mirti nuo cheminių medžiagų poveikio“, – sakė UNEP vadovė Inger Andersen.
Ji paragino „vyriausybes, cheminių medžiagų pramonę ir visus suinteresuotuosius asmenis padaryti daugiau, nei buvo sutarta, siekiant apsaugoti žmones ir planetą, nuo kurios visi esame priklausomi“.
Vokietija įsipareigojo skirti 20 mln. eurų šiai sistemai, kurią administruos UNEP, įgyvendinti.
Dalyviai taip pat priėmė Bonos deklaraciją, kurioje įsipareigojo „užkirsti kelią kenksmingų cheminių medžiagų poveikiui ir, jei reikia, palaipsniui atsisakyti žalingiausių cheminių medžiagų, taip pat stiprinti saugų tokių cheminių medžiagų tvarkymą ten, kur jų reikia“.