„Daugelis iš jūsų pranešėte apie pastarųjų savaičių politinių įvykių poveikį klimatui. Pasakysiu tik tiek: mūsų procesas yra stiprus. Jis yra tvirtas ir išliks“, – Baku vykstančioje klimato kaitos konferencijoje COP29 žurnalistams sakė Simonas Stiellas.
D. Trumpo sugrįžimas metė šešėlį ant Azerbaidžane vykstančių derybų, nerimaujant, kad potencialus JAV pasitraukimas iš svarbaus 2015 metų Paryžiaus klimato susitarimo gali pakenkti siekiant ambicingų tikslų prie derybų stalo.
S. Stiellas pakartojo raginimus, kad vykstančiame susitikime būtų pademonstruotas pasaulinis solidarumas klimato srityje.
„Pasaulinis bendradarbiavimas yra vienintelis būdas žmonijai išgyventi visuotinį atšilimą“, – teigė jis.
Įtemptose derybose daugiausia dėmesio skiriama finansavimo didinimui siekiant padėti besivystančioms šalims prisitaikyti prie klimato kaitos ir atsisakyti iškastinio kuro.
Tačiau nedidelė grupė turtingų šalių, kurios šiuo metu moka lėšas, nori, kad paramos teikėjų skaičius būtų padidintas, ir priešinasi raginimams dešimteriopai padidinti dabartinį 100 mlrd. dolerių (92 mlrd. eurų) metinį tikslą.
Daugelis šių šalių turi taikytis ir su visuomenės, kuriai labiau rūpi infliacija ir lėtėjanti ekonomika, o ne veiksmai klimato srityje, nuomone.
Tačiau S. Stiellas tvirtino, kad klimato kaita yra susijusi su ekonomika.
„Klimato krizė greitai tampa ekonomikos žudike“, – perspėjo jis.
Jei nebus imtasi veiksmų, „kiekviena šalis ir kiekvienas namų ūkis patirs dar didesnį smūgį nei dabar“, pažymėjo jis.
„Kovos su klimato kaita veiksmai – tai pasaulinis infliacijos draudimas“, – pridūrė jis.