A. Guteresas: nesiimant radikalių veiksmų laukia pavojinga ir nestabili ateitis
Susitikimą A. Guteresas pradėjo kaltinimais turtingoms šalims ir iškastinio kuro pramonei dėl jų vangios reakcijos į klimato krizę, rašo „The Guardian“.
Jis teigė, kad pasaulis nuo perėjimo prie švarios energijos atsilieka dešimtmečiais.
„Privalome kompensuoti laiką, prarastą dėl delsimo ir įsitvirtinusių interesų grupių, kurios iš iškastinio kuro uždirba milijardus, godumo“, – sakė JT generalinis sekretorius ir pridūrė, kad kai kurios iškastinio kuro bendrovės net ėmėsi gėdingų bandymų stabdyti perėjimą prie atsinaujinančios energetikos.
Turtingos šalys turi kuo greičiau iki 2040 m. pasiekti, kad jų išmetamų planetą šildančių teršalų kiekis būtų lygus nuliui, – neseniai atliktoje JT analizėje nustatyta, kad šis uždavinys gerokai nutolęs nuo plano, – ir suteikti skurdesnėms, pažeidžiamoms šalims žadėtą iki šiol trūkstamą finansavimą klimato kaitos srityje.
„Daugelis skurdžiausių šalių turi teisę pykti, kad jos labiausiai kenčia nuo klimato krizės, nors prie jos atsiradimo neprisidėjo, taip pat kad žadėtas finansavimas nebuvo suteiktas ir kad jų skolos yra labai didelės“, – teigė A. Guteresas.
Jis pabrėžė, kad žmonija atvėrė pragaro vartus, sukeldama vis stiprėjančias karščio bangas, potvynius ir miškų gaisrus visame pasaulyje, ir kad nesiimant radikalių veiksmų laukia pavojinga bei nestabili ateitis, kai pasaulinė temperatūra sušils 2,8 °C, palyginti su ikiindustriniu laikotarpiu.
„Žmonijos ateitis yra mūsų rankose, – sakė jis. – Turime paspartinti tempą, paversti planus veiksmais ir pakeisti kryptį.“
Susitikime nedalyvavo didžiausi pasaulio teršėjai
Aukščiausiojo lygio susitikime dėl klimato kaitos buvo pakviesti dalyvauti daugiau nei 100 valstybių vadovai. Pakviestos tos šalys, kurios, JT vertinimu, turi naujų, didelių užmojų klimato kaitos srityje.
Vis dėlto akivaizdu, kad pastangų, reikalingų siekiant išvengti pražūtingų klimato kaitos padarinių, trūksta, nes į susitikimą neatvyko dauguma didžiausių pasaulio teršėjų anglies dioksidu, įskaitant JAV prezidentą Joe Bideną ir Kinijos prezidentą Xi Jinpingą.
Taip pat nedalyvavo Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Indijos prezidentas Narendra Modi ir Didžiosios Britanijos prezidentas Rishi Sunakas.