Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel ateinančią savaitę pateiks šią iniciatyvą parlamentui, siekdama, kad Britanija pasektų Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos pavyzdžiu. JAV įtraukė „Hamas“ į teroristinių organizacijų sąrašą 1995 metais.
P. Patel sakė, jog būtina uždrausti „Hamas“ pagal 2000 metais įsigaliojusį Terorizmo prevencijos įstatymą, nes negalima atskirti judėjimo politinio sparno nuo sukarinto sparno.
Gazos Ruožą valdančio islamistų judėjimo sukarintas sparnas – Ezzedine'o al Qassamo brigados – Britanijoje buvo uždraustas 2001 metų kovą.
„Hamas“ turi reikšmingų teroristinių pajėgumų, įskaitant prieigą prie įvairios modernios ginkluotės, taip pat terorizmo priemonių“, – rašė P. Patel socialiniame tinkle „Twitter“.
„Dėl to šiandien ėmiausi žingsnių uždrausti visą „Hamas“, – pridūrė ji.
Vašingtone viešinti P. Patel pavadino šį judėjimą „fanatiškai antisemitišku“ ir sakė, jog būtina jį uždrausti siekiant apsaugoti žydų bendruomenę.
Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas (Naftalis Benetas) sveikino šią žinią, pavadindamas „Hamas“ „radikalia islamistų grupuote, atakuojančia nekaltus izraeliečius ir siekiančia Izraelio valstybės sunaikinimo“.
„Sveikinu JK ketinimą paskelbti visą „Hamas“ teroristine organizacija, nes būtent tokia ji ir yra“, – parašė jis tviteryje.
Užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas sakė, kad šis žingsnis yra „bendrų Britanijos ir Izraelio vyriausybių pastangų rezultatas“.
Jei parlamentas pritars šiam žingsniui, šalyje bus draudžiama iškelti „Hamas“ vėliavą, organizuoti susitikimus su judėjimo nariais ar vilkėti drabužius su užrašais, kuriais jam reiškiamas palaikymas.
Politine prasme dėl šio žingsnio Leiboristų partija gali būti priversta užimti poziciją „Hamas“ atžvilgiu, o pagrindinės opozicinės partijos ultrakairysis sparnas yra itin propalestinietiškas.
Buvęs leiboristų lyderis Jeremy Corbynas 2016 metais yra sakęs, jog apgailestauja pavadinęs „Hamas“ ir Libano šiitų sukarinto judėjimo „Hezbollah“ narius „draugais“ per susitikimą britų parlamente.
Veteranas socialistas J. Corbynas tąsyk sakė bandęs pasitelkti „įtraukią“ kalbą, kad paskatintų diskusiją apie taikos procesą. Jis atsistatydino iš posto po skaudaus leiboristų pralaimėjimo 2019 metų rinkimuose.
Oponentai tvirtino, kad jam vadovaujant partijoje suklestėjo antisemitinės nuotaikos, privertusios iš jos pasitraukti daug narių žydų.
Anksčiau šį mėnesį vienas vyras stojo prieš teismą už tai, kad vilkėjo marškinėlius, rodančius jo palaikymą „Hamas“ sukarintam sparnui ir palestiniečių kovotojų grupuotei „Islamo džihadas“, kuri Jungtinėje Karalystėje buvo uždrausta 2005 metais.
Tris kartus birželį 34 metų Feras Al Jayoosi vilkėjo tokius marškinėlius šiaurės Londono Golders Grino rajone, kuriame gyvena daug žydų.