• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irano revoliucinė gvardija šeštadienį išbandys daugiau raketų per savo pratybas, Teheranui įtūžus dėl ankstesnę dieną JAV paskelbtų sankcijų.

Irano revoliucinė gvardija šeštadienį išbandys daugiau raketų per savo pratybas, Teheranui įtūžus dėl ankstesnę dieną JAV paskelbtų sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtampa tarp Vašingtono ir Teherano smarkiai padidėjo, kai praeitą mėnesį į valdžią atėjęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo imtis griežtų veiksmų prieš šiitišką respubliką, anot jo, toliau nusiteikusią kenkti Amerikos interesams ir jos sąjungininkams.

REKLAMA

JAV penktadienį paskelbė naujas sankcijas Iranui dėl praeitą savaitę įvykdyto balistinės raketos bandymo, o Pentagono vadovas Jamesas Mattisas pareiškė, kad ši šalis yra „didžiausia atskira terorizmą remianti valstybė pasaulyje“.

Naujosios sankcijos yra pirmos, paskelbtos per D.Trumpo kadenciją. Pasak JAV pareigūnų, jos nukreiptos prieš Irano ginkluotės pirkimų tinklus Libane ir Kinijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Šios priemonės yra atsakas į praeitą sekmadienį Irano surengtą vidutinio nuotolio balistinės raketos bandymą, taip pat pagalbą Jemeno šiitų sukilėliams, anksčiau šią savaitę atakavusiems vieną Saudo Arabijos fregatą, nurodė pareigūnai. Irano vidutinio nuotolio raketos gali nuskrieti 2 tūkst. km ir smogti Izraeliui arba JAV karinėms bazėms Persijos įlankoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Revoliucinė gvardija nurodė, kad šeštadienį per pratybas bu leidžiamos tik labai mažo nuotolio raketos, galinčios nuskrieti iki 75 km.

Pasak kariškių, šie manevrai šiaurės rytinėje Semnano provincijoje turi pademonstruoti Revoliucinės gvardijos „visišką pasirengimą atremti grėsmes“ ir Vašingtono „žeminančias sankcijas“.

REKLAMA

„Per pratybas bus naudojamos įvairios šalies gamybos radarų ir raketų sistemos, vadovavimo ir kontrolės centrai, taip pat kibernetinio karo sistemos“, – sakoma gvardijos tinklapyje.

Naujos sankcijos nereiškia, kad JAV nebesilaikys sutarties, įpareigojančias atšaukti suvaržymus, susijusios su Irano branduoline programa, nurodė JAV pareigūnai.

REKLAMA

Vis dėlto D.Trumpas neslėpė paniekos sutarčiai, kuriai jo pirmtakas Barackas Obama (Barakas Obama) pritarė 2015 metų liepą, o pareigūnai sakė, kad penktadienį paskelbtos priemonės bus ne paskutinės.

Atsakomieji veiksmai

Iranas piktai reagavo į šias priemones ir pažadėjo įvesti „teisinių apribojimų“ amerikiečiams, kuriuos Teheranas laiko susijusiais su „kraštutinių teroristinių grupuočių“ kūrimu ir palaikymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reaguodamas į naują Jungtinių Amerikos Valstijų žingsnį ir imdamasis atsakomųjų veiksmų (Iranas) įves teisinių apribojimų kai kuriems Amerikos asmenims ir bendrovėms, atliekantiems vaidmenį kuriant ir palaikant regione kraštutines teroristines grupuotes“, – perspėjo Užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA

URM pridūrė, kad asmenų ir bendrovių, kuriems bus taikomi šie suvaržymai, sąrašas bus paskelbtas vėliau.

JAV žvalgybos ir Iždo departamento pareigūnai nuolat stebi Irano tinklų veiklą, ieškodami įrodymų apie ekstremistų finansavimą arba modernių ginklų pirkimus.

REKLAMA

Tačiau J.Mattisas sakė, kad Vašingtonas kol kas neplanuoja didinti Artimuosiuose Rytuose laikomų karių skaičiaus.

Vienas gynybos pareigūnas sakė, kad JAV karinės jūrų pajėgos pasiuntė prie Jemeno krantų vieną eskadrinį minininką, reaguodamos į sukilėlių ataką prieš Saudo Arabijos fregatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Minininkas „USS Cole“, iki šiol dalyvavęs Persijos įlankoje vykdytose operacijose, dabar patruliuoja prie Bab al Mandebo sąsiaurio – vieno judriausių pasaulyje laivybos maršrutų, jungiančio Raudonąją jūrą ir Indijos vandenyną.

Teheranas sako, kad jo raketų bandymai nepažeidžia Jungtinių Tautų rezoliucijų, nes ši ginkluotė yra išskirtinai gynybinio pobūdžio, nepritaikyta branduolinėms kovinėms galvutėms nešti.

REKLAMA

Penktadienį užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) sakė, kad Iranas „niekada nepradės karo“, kad ir kokių patiria grėsmių, „bet galime kliautis tik savo pačių gynybos priemonėmis“.

Ginčas dėl raketų – tik viena iš virtinės problemų, temdančių Teherano ir Baltųjų rūmų santykius.

REKLAMA

Iranas yra viena iš septynių musulmoniškų šalių, kurių piliečiams D.Trumpas savo įsaku uždraudė atvykti į Jungtines Valstijas. Teheraną šis žingsnis supykdė.

Minėtas D.Trumpo įsakas, sukėlęs sumaištį visame pasaulyje, penktadienį buvo įšaldytas vieno federalinio teisėjo sprendimu, bet Teheranas anksčiau ėmėsi atsakomųjų žingsnių ir uždraudė JAV imtynininkų komandai dalyvauti vėliau šį mėnesį šiitiškoje respublikoje vyksiančiame tarptautiniame turnyre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų