Svarbiausios naujienos:
20:30 | Septynios svyruojančios valstijos, kurios nulems, kas laimės JAV prezidento rinkimus
Po balsavimo dienos lapkričio 5-ąją paaiškės, kuriam politikui rinkėjai patikės valdyti šalį. Panašu, kad tai bus vieni įtempčiausių rinkimų per visą šiuolaikinę Amerikos istoriją.
Naujausios apklausos, paskelbtos likus vos savaitei iki rinkimų dienos, rodo, kad saujelėje svarbiausių valstijų abiejų varžovų galimybės laimėti yra daugmaž vienodos.
Pagal JAV Konstituciją, kurią pasirašė Amerikos tėvai įkūrėjai, kiekviena iš 50 valstijų balsuoja už tą, ką norėtų matyti prezidentu.
Tačiau pagal sudėtingą Rinkikų kolegijos sistemą kiekviena valstija turi tam tikrą rinkikų balsų skaičių, kuris iš dalies priklauso nuo gyventojų skaičiaus. Daugumoje valstijų galioja taisyklė „laimėtojas pasiima viską“, todėl bet kuris kandidatas, laimėjęs daugiausia balsų, gauna visus valstijos rinkikų kolegijos balsus.
Kandidatams reikia surinkti bent 270 iš 538 rinkikų balsų, kad laimėtų, tačiau rinkimų rezultatus dažniausiai nulemia vadinamosios svyruojančios valstijos, balsuojančios tai už respublikonų, tai už demokratų kandidatą.
Šiais metais daugiausia dėmesio skiriama septynioms svyruojančioms valstijoms, kurios, jei nebus didelių netikėtumų, nulems rezultatus. Tai – Pensilvanija, Džordžija, Šiaurės Karolina, Mičiganas, Arizona, Viskonsinas ir Nevada.
Pensilvanija (19 rinkikų kolegijos balsų)
Pensilvanija anksčiau tradiciškai remdavo Demokratų partijos kandidatus, tačiau šiais laikais rinkėjai nebėra tokie prognozuojami.
2016-aisiais respublikonas D. Trumpas laimėjo daugiausiai gyventojų – 13 mln. – turinčioje valstijoje 0,7 procentinio punkto persvara. 2020-aisiais Joe Bidenas (Džo Baidenas) pasiekė pergalę su 1,2 procentinio punkto persvara.
Pensilvanija, kurioje yra įsikūrę tokie vadinamosios „Rūdžių juostos“ miestai kaip Filadelfija ir Pitsbergas, jau dešimtmečius kenčia nuo pramoninės gamybos bazės nuosmukio.
D. Trumpas ir K. Harris ne kartą agitavo šioje rytinėje valstijoje, kur taip pat buvo surengti vieninteliai prezidentiniai debatai. D. Trumpas, kuris per liepą Pensilvanijoje vykusį mitingą išgyveno pasikėsinimą nužudyti, viltis deda į baltuosius kaimiškų vietovių gyventojus, perspėdamas, kad migrantai plūsta į miestelius.
Tuo metu K. Harris giriasi neseniai pasiektais laimėjimais infrastruktūros srityje. Pitsberge ji išdėstė planus investuoti 100 mlrd. dolerių (92 mlrd. eurų) į gamybą, kuri valstijos gyventojams yra labai svarbi.
Džordžija (16)
Šioje pietrytinėje valstijoje po rinkimų pirmosios D. Trumpo kadencijos pabaigoje kilo daug aistrų, kurios tęsiasi iki šiol.
Džordžijos prokurorai pateikė D. Trumpui kaltinimus kišimosi į rinkimus byloje po to, kai jis paskambino valstijos pareigūnams, reikalaudamas „surasti“ pakankamai balsų, kad 2020 metais būtų panaikinta J. Bideno pergalė.
Tačiau D. Trumpui palanku, kad šios bylos nagrinėjimas buvo atidėtas po rinkimų.
J. Bidenas tapo pirmuoju demokratu, laimėjusiu Džordžijoje nuo 1992 metų. Tikėtina, kad demografiniai pokyčiai bus naudingi K. Harris, kuri visoje Džordžijos valstijoje viliojo mažumų rinkėjus.
Šiaurės Karolina (16)
Nuo pat 1980-ųjų ši pietrytinė valstija tik kartą balsavo už demokratus, tačiau K. Harris tiki, kad šįmet gali čia nugalėti.
Šiaurės Karolinos gyventojų, kurių šiuo metu yra daugiau nei 10 mln., daugėja ir jie tampa vis įvairesni, o tai naudinga demokratams.
Padėtį D. Trumpui apsunkina tai, kad su valstijos respublikonų kandidatu į gubernatorius susijęs skandalas įsiutino partijos pareigūnus, kurie nerimauja, kad tai gali pakenkti respublikono galimybėms laimėti rinkimus.
Kaip ir kaimyninėje Džordžijos valstijoje, viena iš nenuspėjamų aplinkybių yra galimi audros „Helene“, neseniai nusiaubusios vakarinius Šiaurės Karolinos miestus, padariniai.
Mičiganas (15)
2016 metais D. Trumpui pavyko nugalėti Hillary Clinton (Hilari Klinton) Mičigane, tradiciškai demokratus remdavusioje valstijoje.
Tačiau 2020-aisiais rinkėjai vėl balsavo už demokratų kandidatą J. Bideną. Tuomet jį palaikė gausios profsąjungų darbuotojų ir afroamerikiečių bendruomenės.
Visgi šį kartą Mičigane K. Harris rizikuoja prarasti 200 tūkst. arabų amerikiečių balsų. Vargu, ar arabų kilmės amerikiečiai balsuos už ją, smerkdami J. Bideno, taigi ir jos, paramą Izraeliui, Gazos Ruože kariaujančiam su islamistų kovotojų grupuote „Hamas“.
Arizona (11)
Per itin įtemptus 2020-ųjų rinkimus čia galų gale triumfavo J. Bidenas, vos 10 457 balsų persvara.
D. Trumpas tikisi, kad nusivylimas J. Bideno ir K. Harris administracijos imigracijos politika padės jam pelnyti balsų su Meksika besiribojančioje Arizonoje.
Rugsėjį K. Harris lankėsi Arizonos pasienyje, žadėdama kovoti su nelegalia migracija ir stengtis atgaivinti praėjusių metų abiejų partijų palaikymo sulaukusį pasienio įstatymo projektą, kurį, anot jos, D. Trumpas sužlugdė politiniais tikslais.
Viskonsinas (10)
2016 metais H. Clinton pralaimėjo Viskonsine, nes, manoma, vykdydama savo rinkiminę kampaniją šiai valstijai skyrė nepakankamai dėmesio.
Tačiau per kitus rinkimus D. Trumpo oponentas J. Bidenas nepadarė šios klaidos ir 23 tūkst. balsų deficitą pavertė 21 tūkst. balsų persvara.
D. Trumpas mano, kad šioje valstijoje galima laimėti, o jo partija šią vasarą ten surengė nacionalinį suvažiavimą.
Nors D. Trumpas iš pradžių Viskonsine pirmavo prieš J. Bideną, tačiau demokratų kandidate tapus K. Harris, rinkimų kova čia tapo kur kas įtemptesnė.
Nevada (6)
Nevados valstija, kurioje gyvena 3,1 mln. žmonių, nuo 2004-ųjų nebalsavo už respublikonus. Tačiau respublikonai, padrąsinti D. Trumpo sėkmės tarp ispanakalbių rinkėjų, įsitikinę, kad padėtis gali pasikeisti.
D. Trumpas čia turėjo didelę persvarą prieš J. Bideną.
Tačiau per keletą savaičių, kai tapo demokratų kandidate, K. Harris, reklamuodama savo ekonominius planus padėti smulkioms įmonėms ir kovoti su infliacija, panaikino šį pranašumą vakarinėje valstijoje, kurios didžiausiame mieste Las Vegase dominuoja svetingumo pramonė.
19:27 | JAV rinks ne tik prezidentą, bet ir Kongresą, dalyvaus referendumuose
Kongresas
Milijonai JAV rinkėjų spręs, kas dirbs Kongrese: tiek Atstovų Rūmuose, kur visos vietos yra laisvos, tiek Senate, kur reikia išrinkti trečdalį narių.
Atstovų rūmus sudaro 435 nariai, kurių kiekvienas atstovauja Kongreso apygardai ir yra renkamas dvejų metų kadencijai. Šiuo metu respublikonai nedidele persvara kontroliuoja Atstovų Rūmus, o rinkimai yra tokie įtempti, kad iš tikrųjų visiškai neaišku, kas laimės.
Taip pat yra laisvos 34 iš 100 vietų Senate, kurį sudaro po du senatorius iš kiekvienos valstijos, o jų kadencija trunka šešerius metus. Šiuo metu demokratai kontroliuoja Senatą, tačiau respublikonai gali apversti situaciją aukštyn kojomis ir tam užtektų visai mažos persvaros.
Jei ta pati partija laimėtų prezidentūrą ir abejus Kongreso rūmus, ji turėtų galią prastumti prezidento darbotvarkę be opozicijos įstatymų leidėjų paramos.
Gubernatoriai
Gubernatorių rinkimai vyks 11-oje iš 50 JAV valstijų, o svarbiausios varžybos bus Naujajame Hampšyre, Šiaurės Karolinoje, Indianoje ir Vašingtono valstijoje.
Gubernatorius yra aukščiausias valstijos lygmens vadovas, turintis daugumą galių, kurios nepriklauso federalinei valdžiai.
Referendumai
Nuo tada, kai 2022 metais Aukščiausiasis Teismas panaikino federalinę teisę į abortą, šis klausimas yra itin aktualus visoje politinėje erdvėje.
Demokratai bando išnaudoti diskusijas dėl reprodukcinių teisių, kad atgrasytų rinkėjas moteris nuo balsavimo už respublikonus.
Dėl teisės į abortus bus rengiami referendumai maždaug 10-yje valstijų. Nebraskos rinkėjai balsuos net dėl dviejų konkuruojančių abortų referendumų – vienas draudžia abortus po 12 savaičių, o kitas leidžia juos daryti iki vaisiaus gyvybingumo (už gimdos ribų).
Dešimtyse valstijų rinkėjų bus prašoma apsispręsti įvairiais kitais klausimais. Pavyzdžiui, Kolorado valstijoje rinkėjai spręs, ar uždrausti „trofėjinę“ pumų ir lūšių medžioklę. Meino valstijoje rinkėjai pareikš nuomonę, ar reikia keisti valstijos vėliavą.
Vietos rinkimai
Taip pat rinkimuose bus renkami tūkstančiai vietos pareigūnų, įskaitant valstijos įstatymų leidėjus, teisėjus, merus, miestų tarybų narius, apygardų pareigūnus, šerifus ir kt.
14:20 | Trumpas pripažino, kad gali pralaimėti rinkimus
D. Trumpas pripažino galįs pralaimėti prezidento rinkimus, rašoma „Skynews“. ABC paklausus, ar egzistuoja tokia galimybė, buvęs JAV prezidentas atsakė: „Na taip, manau, žinote, aš manyčiau, kad pralaimėjimas yra įmanomas. Turiu omenyje, kad (tokie dalykai) nutinka, juk tiesa?“.
„Tačiau aš manau, kad turiu pakankamai tvarią persvarą, bet taip, taip, galima sakyti, kad pralaimėjimas įmanomas. Blogi dalykai nutinka. Jūs žinote, dalykai nutinka. Bet bus įdomu“, – pridūrė jis.
Dar vakar, vieno iš savo susitikimų su šalininkais metu, D. Trumpas aiškino, jog „vienintelė galimybė jam pralaimėti“ yra sukčiavimas rinkimų metu.
14:18 | 9 iš 10 rinkimų rezultatus atspėjęs profesorius įvardijo, kas laimės JAV prezidento rinkimus
9 iš 10 rinkimų rezultatus atspėjęs profesorius įvardijo, kas laimės JAV prezidento rinkimus.
12:38 | Įvertino, kas lauktų Europos, jei laimėtų Trumpas: perspėjimuose – ir Lietuvos vardas
Donaldo Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus destabilizuotų jau ir taip susilpnėjusią Europą, rašo „Politico“.
12:37 | JAV prezidento rinkimai: o kas, jei pasibaigtų lygiosiomis?
Lapkričio 5 d. JAV vyks intensyvi rinkimų diena. Prezidento rinkimai, kuriuose varžosi Donaldas Trumpas ir Kamala Harris, gali pasibaigti ir lygiosiomis, dėl išskirtinės JAV balsavimo sistemos. „Sky News“ rašo, kas atsitiktų, jei taip vadinamųjų rinkikų balsai pasiskirstytų po lygiai.
11:52 | Trumpo šalininkai pasinaudojo „Instagram“ išgarsėjusios voverės užmigdymu
Buvusio JAV prezidento šalininkas ir kandidatas į viceprezidentus J. D. Vance'as savaitgalį teigė, kad voverės vardu Peanut mirtis yra tariamai įrodymas, jog JAV vyriausybė „nenori, kad žmonės turėtų naminių gyvūnėlių“.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai teigia, kad bandė paimti Peanut į savo globą po to, kai jiems buvo pranešta, kad augintinis yra galimai nesaugioje laikymo vietoje, o sprendimas užmigdyti Peanut buvo priimtas po to, kai jis įkando konfiskavimo procese dalyvavusiam pareigūnui.
J. D. Vance'as sakė, kad Trumpas „buvo susirūpinęs“ dėl voveriuko mirties.
11:40 | Viskas, ką reikia žinoti apie 2024-ųjų JAV prezidento rinkimus
Amerikiečiai balsuoja rinkimuose, nuo kurių rezultato priklauso ir Europos šalių ateitis. Kova tarp respublikono Donaldo Trumpo ir demokratės Kamalos Harris kaip niekad įtempta. Visose „svyruojančiose valstijose“ vieno ar kito kandidato persvara apklausose yra trijų procentų paklaidos ribose, todėl galutinis rinkimų rezultatas yra neprognozuojamas.
11:36 | Paskutiniai mitingai: Harris žada taiką Gazos Ruože, Trumpas juokauja apie šaudymus
Įtemptos JAV rinkimų kampanijos paskutinėmis valandomis Kamala Harris kreipėsi į rinkėjus, kuriuos piktina karas Gazos Ruože, o Donaldas Trumpas juokavo apie šaudymą į žurnalistus.
11:00 | Kas taps kitu JAV prezidentu lemia ne liaudies balsai, o Rinkikų kolegija
Nors Jungtinės Valstijos įsivaizduoja esančios didžiausia pasaulyje demokratine šalimi, kurioje kiekvienas gyventojas turi teisę spręsti, kas taps prezidentu, pagal Konstituciją valstijos privalo pasirinkti „rinkikus“, kurie ir lemia faktinius rinkimų rezultatus.
10:51 | Žiniasklaida apie Trumpą ir Harris: vulgarus lyderis ir silpna kandidatė
Dienraščio „Corriere della Sera“ apžvalgininkas Aldo Cazzullo pabrėžia, kad „vienintelė menka viltis yra išvengti europiečius ir Europą niekinančio prezidento“.
Pasak jo, Donaldas Trumpas, kuris yra favoritas prieš pat rinkimus, „dar gali būti nugalėtas“. Kartu jis pažymi, jog taip pat negalima tvirtinti, kad Kamala Harris laimės. Apžvalgininkas atkreipia dėmesį į jos kampanijos silpnumą, kurio priežastis, jo manymu, labai paprasta. A. Cazzullo tai aiškina taip: „Šiomis dienomis Donaldas Trumpas patvirtino, kad jis yra toks, koks yra: agresyvus, neišauklėtas, šlykščiai vulgarus“.
10:31 | Labiausiai šokiravę JAV prezidentinės kampanijos įvykiai: bandymai nužudyti ir skandalingi pasisakymai
JAV prezidento rinkimų kampanija buvo labai audringa, rašo „Sky news“. Kampaniją lydėjo bandymas nužudyti, besikeičiantys kandidatai ir keisti pareiškimai.
Ką žurnalistai darysite? Per pusę metų propagandos ant Trumpo tiek "Š" užpylėte, o dabar teks su Trumpu draugauti...
Melskitės kad Trumpas neturi laiko lietuviškai mokytis. Perskaitytų TV3 straipsnius ir visą karinę pagalbą nuimtų.