Šis raginimas nuskambėjo po to, kai šią savaitę Pietų Kinijos jūroje vos nesusidūrė Pekino pakrančių apsaugos laivas ir Filipinų patrulinis laivas.
Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris išplatintame pareiškime teigė, kad Kinija persekioja ir gąsdina Filipinų laivus ginčijamame vandens kelyje.
„Raginame Pekiną susilaikyti nuo provokuojančio ir nesaugaus elgesio“, – sakė jis ir pridūrė, kad bet koks išpuolis prieš Filipinų ginkluotąsias pajėgas sukeltų JAV atsaką.
Praėjusį sekmadienį prie Spratlio salos įvykusio incidento metu vos nesusidūrė Kinijos ir Filipinų laivai – tai naujausias iš daugybės incidentų ginčijamame vandens kelyje.
Pekinas reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą, nepaisydamas tarptautinio sprendimo, kad tai neturi teisinio pagrindo.
Naujienų agentūra AFP buvo viena iš kelių žiniasklaidos priemonių, pakviestų į du Filipinų pakrančių apsaugos laivus, šešias dienas patruliavusius vandenyse ir aplankiusius keliolika salų bei rifų.
Laivui „BRP Malapascua“, kuriuo plaukė filipiniečių žurnalistai, priartėjus prie seklumos, prieš jį išplaukė dvigubai didesnis Kinijos pakrančių apsaugos laivas.
AFP žurnalistai incidentą stebėjo iš kito Filipinų pakrančių apsaugos laivo, kuris buvo už mažiau nei kilometro.
„BRP Malapascua“ vadas sakė, kad kinų laivas priplaukė per 45 metrus nuo jo laivo ir tik dėl greitų veiksmų laivai nesusidūrė.
Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškė, kad Filipinų laivai įsiveržė be jokio Pekino leidimo, ir pavadino tai sąmoningu ir provokuojančiu veiksmu.
Manila atsakė, kad įprastinis patruliavimas vandenyse negali būti iš anksto apgalvotas ir provokuojantis. Filipinai taip pat nurodė, kad patruliavimas bus tęsiamas.
Incidentas įvyko praėjus vos dienai po to, kai Filipinų prezidentas Ferdinandas Marcosas sostinėje surengė derybas su Kinijos užsienio reikalų ministru Qin Gangu. Derybomis buvo siekiama sumažinti įtampą vandens kelyje.
F. Marcosas tvirtino, kad neleis Kinijai pažeisti Filipinų teisių jūroje ir, siekdamas stiprinti gynybinius ryšius, palankiai vertina JAV pastangas šiuo klausimu.
Toks žingsnis sukėlė nerimą Kinijai, apkaltinusiai Vašingtoną bandymu supriešinti Pekiną ir Manilą.
F. Marcosas nurodė, kad kad per būsimą susitikimą su JAV prezidentu Joe Bidenu ketina aptarti padėtį Pietų Kinijos jūroje, Taivane ir Šiaurės Korėjoje.