Šimtai tūkstančių žmonių stovėjo lietingą dieną Nacionaliniame mole Vašingtone, stebėdami, kaip 70-metis respublikonas milijardierius prisaikdinamas prezidentu, ir klausėsi jo griežto tono populistinės kalbos, raginančios imtis veiksmų.
D.Trumpas pažadėjo sutelkti dėmesį į tuos šalies gyventojus, kurie jautėsi apleisti ir išduoti politikos elito. Jis tikino, kad „užmiršti mūsų šalies vyrai ir moterys nebebus užmiršti“.
„Nuo pat šios dienos mūsų šalį valdys nauja vizija“, – pridūrė D.Trumpas, žadėdamas padaryti galą ligšiolinei Vašingtono politikai. „Nuo šios akimirkos, pirmoje vietoje bus tik Amerika“, – sakė jis.
D.Trumpas nedelsdamas ėmėsi vykdyti kai kuriuos savo pažadus. Pirmuoju savo įsaku, pasirašytu Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete, D.Trumpas nurodė atšaukti sveikatos apsaugos sistemos reformą, inicijuotą jo pirmtako prezidento Baracko Obamos ir žinomą kaip „Obamacare“.
Šiuo įsaku valstybės tarnyboms nurodoma taikyti visas įmanomas išimtis, kad būtų apribota Prieinamos sveikatos apsaugos įstatymo „ekonominė ir reguliavimo našta“. Šis žingsnis yra įžanga į visišką reformos atšaukimą.
Baigiantis ceremonijų ir ritualų dienai, D.Trumpas ir naujoji pirmoji šalies ponia Melania, vilkinti stulbinamą dramblio kaulo spalvos suknelę apnuogintais pečiais, išėjo šokio per vieną iš sostinėje surengtų virtinės tviskančių inauguracijos pokylių.
Pora lėtai šoko susiglaudusi pagal Franko Sinatros dainą „My Way“. Vėliau prie jų prisidėjo viceprezidentas Mike'as Pence'as, jo žmona Karen ir abiejų šeimų vaikai. „Ką gi, mes tai padarėme, – D.Trumpas sakė džiūgaujantiems šalininkams. – Mes laimėjome. Ir šiandien buvo nuostabi diena.“
„Tai buvo judėjimas. Ir dabar prasideda darbas“, – pabrėžė jis. Atvykęs į kitą balių, D.Trumpas atkartojo savo kampanijos pažadą padėti sukurti daugybę darbo vietų JAV pramonėje.
„Mumis daugiau nebebus naudojamasi. Padarysime, kad šios didžiosios kompanijos plūstelėtų atgal“, – dar kartą pažadėtų D.Trumpas. „Neketiname jūsų nuvilti. Atminkite šūkį: padarykime Ameriką vėl didžią... Didesnę negu kada nors anksčiau – tai įvyks“, – tikino jis.
Sugrąžinti valdžią tautai
Savo inauguracinėje kalboje D.Trumpas žadėjo, kad jo prezidentavimas žymės naujo politinio laikmečio pradžią. „Perkeliame valdžią iš Vašingtono Kolumbijos apygardoje ir grąžiname ją jums – tautai“, – pareiškė jis.
Kiek anksčiau D.Trumpas, padėjęs kairę ranką ant dviejų Biblijų – savosios ir naudotos prezidento Abrahamo Lincolno (Abraomo Linkolno) – ištarė 35 žodžių priesaiką, kurią duodavo kiekvienas JAV prezidentas, pradedant George'u Washingtonu (Džordžu Vašingtonu).
Per inauguracijos ceremoniją žiūrovų buvo pastebimai mažiau negu per abi B.Obamos inauguracijas 2009 ir 2013 metais. Kai kurios nacionalinės alėjos ir parado maršruto vietos buvo beveik visiškai tuščios.
Be to, Vašingtone susirinko daugybė D.Trumpo priešininkų. Dauguma protestų, organizuojamų įvairių grupių – kovotojų prieš rasizmą ir militarizmą, feminisčių, LGBT aktyvistų ir pagalbos imigrantams organizacijų – buvo taikūs, bet iškilmingą dieną taip pat temdė retkarčiais prasiverždavęs smurtas.
Keli šimtai kaukėtų juodai apsirengusių protestuotojų, mojuojančių anarchistų vėliavomis, daužė langas, padeginėjo ir grūmėsi su riaušių policija už kelių kvartalų nuo parado D.Trumpo garbei. Dėl vandalizmo aktų buvo suimti mažiausiai 2017 žmonių.
Netgi taikiais protestais buvo siekiama sugadinti šventę D.Trumpui: demonstrantai sukėlė kurtinamą triukšmą, kai pro šalį važiavo prezidentinis limuzinas. „Ne mano prezidentas!“ – skandavo jie, nors šalimais susirinkę D.Trumpo šalininkai šaukė „JAV!“
„Šios skerdynės baigiasi čia“
D.Trumpo kritikams buvo sunku patikėti, kad į valdžią atėjo žmogus, prieš 19 mėnesių tebevadovavęs televizijos realybės šou „Mokinys“ ir kadencijos pradžioje menkiausiai palaikomas visuomenės, palyginus su visais ankstesniais naujausių laikų Amerikos prezidentais. Kaip rodo televizijos CBS apklausa, naująjį prezidentą palankiai vertina tik 37 proc. amerikiečių.
61 metų advokatė Renee Steinhagen, kurios specializacija – viešojo intereso gynimo bylos, atvyko iš Niujorko, kad prisidėtų prie protestų. „Darau tai, kad išreikščiau pasipriešinimą mūsų laukiantiems pokyčiams, – sakė ji. – Ši administracija atrodo labiau linkusi į kraštutinumus negu bet kuri kita. Tai tiesiog pasipriešinimo aktas. Taip elgtis geriau negu likti namie.“
D.Trumpo inauguracija vainikavo Manhatano nekilnojamojo turto magnato, niekada anksčiau neužėmusio renkamo posto, nedirbusio valstybės tarnyboje ir netarnavusio kariuomenėje, neįtikėtiną iškilimą.
Jo pirmasis kreipimasis į tautą buvo itin netradicinis. Užuot paraginęs amerikiečius įveikti politinį susipriešinimą ir siekti aukštesnių tikslų, D.Trumpas vaizdavo kai kuriuos Amerikos regionus kaip distopinį pragarą, kuriame motinos yra įstrigusios skurde, o „kraštovaizdyje tarsi antkapiai išsibarstę rūdijantys fabrikai“.
„Šios amerikiečių skerdynės liausis čia ir dabar“, – pareiškė naujasis lyderis. Panašu, kad šia kalba buvo sąmoningai siekiama sudaryti kontrastą su anksčiau paskelbta įkvepiančia B.Obamos žinia.
B.Obama ir jo žmona Michelle buvo išskraidinti iš Kapitolijaus sraigtasparniu tuojau po naujo prezidento prisaikdinimo. Šis žingsnis žymėjo aštuonerius metus trukusio demokratų vadovavimo Baltuosiuose rūmuose pabaigą
Aljansai
Penktadienį buvo prisaikdinti pirmieji du D.Trumpo administracijos nariai, kai jų kandidatūroms pritarė Senatas. Jie abu yra dimisijos generolai: gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly.
Artimiausiomis savaitėmis Baltieji rūmai planuoja kasdien skelbti po keletą naujų prezidentinių įsakų, panaikinsiančių didelę dalį B.Obamos politinio palikimo. D.Trumpas taip pat pažadėjo iš naujo apsvarstyti ilgamečius aljansus su Europa ir Azija.
„Sustiprinsime senuosius aljansus ir užmegsime naujų, taip pat suvienysime civilizuotąjį pasaulį prieš radikalųjį islamo terorizmą, ir visiškai nušluosime jį nuo žemės paviršiaus“, – pareiškė jis.