Šį JAV Valstybės departamento atstovo Matthew Millerio pareiškimą, pasakytą per spaudos konferenciją, cituoja „Amerikos balsas“.
„Vienas iš dalykų, kuriuos Rusija pasakė prieš prasidedant šiam karui, buvo tai, kad ji griežtai priešinosi Ukrainos stojimui į NATO ir norėjo gauti tvirtą įsipareigojimą, kad Ukraina niekada neįstos į NATO. Mes aiškiai pasakėme, kad tai nėra svarstoma, kad laikomės NATO atvirų durų politikos. Šiandien pabrėžiame šį įsipareigojimą. Aiškiai pasakėme, kad Ukraina taps NATO nare“, – pasakė M. Milleris.
Anot jo, priimti Ukrainą į Aljansą dabar būtų nederama. Didelė priežastis, kodėl Ukraina šiuo metu negali įstoti į NATO, yra ta, kad tai „akimirksniu įtemptų JAV į karą su Rusija“.
Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) atšaukimas, pasak M. Millerio, yra pažangos, kurią Ukraina padarė per pastaruosius kelerius metus, ypač po plataus masto Rusijos invazijos, pripažinimas: „Ukraina vis labiau integruojasi, ypač politiškai su NATO. Jūs matėte, kaip NATO rengia Ukrainos pajėgas, kaip NATO aprūpina karines sistemas“, – sakė jis.
Tarp Ukrainos stojimo į NATO sąlygų M. Milleris pažymėjo demokratijos stiprinimą ir kovos su korupcija reformą.
„Ukraina jau padarė didelę pažangą ir mes galėsime juos pakviesti į NATO, kai bus įvykdytos visos sąlygos“, – pabrėžė jis.
Anot jo, Ukraina pademonstravo pažangą vykdydama demokratizacijos ir kariuomenės reformas.
„Mes visada supratome, kodėl prezidentas Zelenskis ir kiti Ukrainos vyriausybės bei visuomenės atstovai kreipėsi į NATO, JAV ir kitas šalis. Į jų šalį buvo įsiveržta, jų infrastruktūra užpulta, žuvo tūkstančiai piliečių, mes juos suprantame. Buvome jų vietoje, būtume pateikę tuos pačius prašymus“, – pridūrė JAV valstybės departamento atstovas.
Kvietimas Ukrainai stoti į NATO bus įteiktas, kai Aljanso šalys sutars dėl to sąlygų, antradienį vykstant Aljanso viršūnių susitikimui Vilniuje paskelbė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Aljansas taip pat sutarė atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) vykdymo. J. Stoltenbergas pabrėžė, kad taip Ukrainos kelias į NATO sutrumpės „nuo dviejų žingsnių iki vieno žingsnio“.
NATO lyderiai taip pat nutarė įsteigti NATO ir Ukrainos tarybą bei patvirtino ilgalaikės paramos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms planą.