• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV naikintuvas virš Kanados numušė naują skrendantį objektą

Jungtinių Valstijų naikintuvas šeštadienį virš Kanados numušė neatpažintą objektą – tai jau antras toks incidentas Šiaurės Amerikos danguje po dramatiško įtariamo Kinijos šnipinėjimo baliono numušimo prieš savaitę.

Jungtinių Valstijų naikintuvas šeštadienį virš Kanados numušė neatpažintą objektą – tai jau antras toks incidentas Šiaurės Amerikos danguje po dramatiško įtariamo Kinijos šnipinėjimo baliono numušimo prieš savaitę.

REKLAMA

Kanadiečių ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad per bendrą JAV ir Kanados karinę operaciją pavyko numušti objektą – ne pirmą, paslaptingai įsibrovusį į oro erdvę.

„Buvo pasitelkti Kanados ir JAV orlaiviai, o JAV naikintuvas F-22 sėkmingai numušė objektą“, – šeštadienį tviteryje parašė J. Trudeau.

Netrukus po to, kai 15 val. 41 min. vietos (22 val. 41 min. Lietuvos) laiku buvo numuštas objektas, aviacijos institucijos uždarė dalį oro erdvės virš JAV šiaurės vakarų Montanos valstijos, aptikusios vadinamąją „radaro anomaliją“, pranešė JAV Šiaurės vadavietė.

Šiaurės vadavietė pranešė, kad JAV naikintuvai pakilo į dangų, bet „neidentifikavo jokio objekto, kuris galėtų būti siejamas su radarų duomenimis“. Vėliau dangus vėl buvo atvertas komerciniam oro eismui.

REKLAMA
REKLAMA

Jukono teritorijoje numuštas objektas buvo „nedidelis, cilindro formos“, sakė Kanados gynybos ministrė Anita Anand.

„Objektas skrido maždaug 40 000 pėdų (12,19 km) aukštyje, neteisėtai įskrido į Kanados oro erdvę ir kėlė pagrįstą grėsmę civilinių skrydžių saugumui“, – žurnalistams teigė A. Anand.

REKLAMA

J. Trudeau sakė, kad Kanados pajėgos Jukone „dabar surinks ir išanalizuos objekto nuolaužas“.

Jis teigė, kad dėl pastarojo įsiveržimo kalbėjosi su JAV prezidentu Joe Bidenu, o A. Anand taip pat tvirtino, kad kalbėjosi su JAV gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu.

Nauji įsiveržimai į Aliaską ir Jukoną pradėti po to, kai JAV trečiadienį pareiškė, kad įtariami Kinijos šnipinėjimo balionai, kaip vasario 4 dieną numuštas balionas, yra penkis žemynus apėmusios „flotilės“ dalis. NATO taip pat išreiškė susirūpinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau A. Anand sakė, kad „šiuo metu man būtų neprotinga spėlioti apie objekto kilmę“.

JAV ir Kanados lėktuvai šeštadienį skrido kartu, kad numuštų objektą, pranešė JAV gynybos departamentas ir A. Anand.

„Prezidentas Bidenas įgaliojo JAV naikintuvus, priskirtus NORAD, bendradarbiauti su Kanada, kad šiandien virš šiaurės Kanados būtų numuštas dideliame aukštyje esantis objektas“, – sakoma Pentagono atstovo spaudai Pato Ryderio (Pato Raiderio) pareiškime, kuriame kalbama apie Šiaurės Amerikos oro erdvės gynybos vadavietę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, naikintuvas F-22 paleido raketą AIM 9X, kuri jį numušė.

Baltieji rūmai pranešė, kad J. Bidenas ir J. Trudeau kalbėjosi šeštadienį ir „gyrė stiprią ir veiksmingą NORAD ir JAV Šiaurės vadavietės partnerystę bei susitarė toliau glaudžiai koordinuoti veiksmus siekiant aptikti [objektus], sekti ir ginti mūsų oro erdvę“.

Virš Jukono, kuris ribojasi su Aliaska, pakilęs objektas buvo numuštas po to, kai naikintuvai penktadienį numušė kitą objektą prie šios JAV valstijos šiaurinės pakrantės netoli Dedhorso kaimo.

REKLAMA

Šeštadienį buvo tęsiamos to objekto liekanų paieškos ir gelbėjimo operacijos, tačiau joms trukdė arktinis vėjas, sniegas ir ribota dienos šviesa, – sakoma Šiaurės vadavietės pranešime.

„Atkūrimo darbai vykdomi ant jūros ledo“, – teigiama pranešime ir priduriama, kad Pentagonas negali pateikti „jokios išsamesnės informacijos... apie objektą, įskaitant jo galimybes, paskirtį ar kilmę“.

JAV numušė virš Aliaskos skridusį nežinomą objektą – Baltieji rūmai  

JAV naikintuvas penktadienį virš Aliaskos numušė neatpažintą objektą, pranešė Baltieji rūmai, nors liko neaišku, kokia buvo taikinio paskirtis ar kas jį paleido. 

REKLAMA

„Prezidentas įsakė kariuomenei numušti objektą“, – sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby. Incidentas įvyko 13 val. 45 min. (20 val. 45 min. Lietuvos laiku). 

Šis objektas buvo daug mažesnis už didžiulį Kinijos oro balioną, kuris praėjusią savaitę kirto Jungtines Valstijas ir šeštadienį buvo numuštas JAV naikintuvo netoli Atlanto vandenyno pakrantės, sakė J. Kirby.

Pasak jo, jis buvo „maždaug nedidelio automobilio dydžio“ ir skrido maždaug 12 tūkst. kilometrų aukštyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis nukrito Aliaskos šiaurėje netoli Kanados sienos ant užšalusio vandens, todėl jį buvo įmanoma paimti, sakė J. Kirby.

„Tikimės, kad nuolaužas pavyks surinkti, nes jos nukrito ne tik mūsų teritorinėje erdvėje, bet ir, mūsų manymu, ant užšalusio vandens, todėl bus dedamos pastangos jas surinkti“, – sakė jis.

J. Bidenas įsakė numušti lėktuvą, nes objektas kėlė „pagrįstą grėsmę“ aviacijai.

Tačiau J. Kirby pabrėžė, kad apie objektą dar nieko nežinoma.

„Nežinome, kam jis priklauso – valstybei ar įmonei, – sakė jis. – Mes nesuprantame, kokia yra visa jos paskirtis.“

REKLAMA

Tačiau prieš numušant objektą JAV kariuomenė nusiuntė jį stebėti lėktuvą ir „pilotas nusprendė, kad šis objektas nėra pilotuojamas“.

Pentagono atstovas Patas Ryderis (Patas Raideris) sakė, kad objektą numušė naikintuvas „F-22 Raptor“, panaudojęs raketą AIM-9X – tą patį orlaivį ir tą pačią amuniciją, kuri buvo panaudota įtariamam Kinijos sekimo balionui numušti.

REKLAMA

Incidentas įvyko kilus naujam nerimui dėl, JAV pareigūnų teigimu, vykdomos Kinijos programos, pagal kurią Kinija skraidina sekimo balionus žvalgybinei informacijai rinkti visame pasaulyje.

JAV pareigūnai teigė, kad tokie balionai skraido virš 40 šalių. Mažiausiai keturis kartus jie skrido virš Jungtinių Valstijų teritorijos.

Praėjusią savaitę Kinijos oro balionas sukėlė ypatingą susirūpinimą, nes jis praskrido virš teritorijų, kuriose Jungtinės Valstijos laiko branduolines raketas požeminėse slėptuvėse ir bazuoja strateginius bombonešius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl šio incidento JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) atšaukė ilgai planuotą kelionę į Pekiną, kurios tikslas buvo pagerinti abiejų konkuruojančių supervalstybių ryšius.

„Pagrįsta grėsmė“

„Tikimės, kad pavyks surinkti nuolaužas“, – sakė J. Kirby. 

J. Bidenas įsakė numušti orlaivį, nes, pasak J. Kirby, tokiame aukštyje, kuriame jis skrido, objektas kėlė „pagrįstą grėsmę“ civilinei aviacijai.

REKLAMA

J. Kirby sakė, kad JAV kariuomenė pasiuntė lėktuvą stebėti objekto, kol jis buvo numuštas, ir „pilotas įvertino, kad šis objektas nebuvo pilotuojamas“.

Jis pažymėjo, kad Kinijos sekimo balionas turėjo akivaizdžių gebėjimų judėti ir manevruoti.

Baliono įranga „akivaizdžiai buvo skirta žvalgybiniam stebėjimui ir neatitiko meteorologiniuose balionuose esančios įrangos“, sakė aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas.

REKLAMA

„Jis turėjo daugybę antenų, tarp kurių buvo ir masyvas, greičiausiai galintis rinkti ir nustatyti geografinę ryšio vietą“, – teigė pareigūnas pareiškime.

Pareigūnas nurodė, kad JAV mano, jog balioną kontroliavo Kinijos liaudies išlaisvinimo armija, tačiau tiesiogiai nepasakė, kad balioną dislokavo būtent ji.

Pentagono atstovas P. Ryderis sakė, kad JAV gelbėjimo komandos baigė numušto Kinijos baliono nuolaužų lauko kartografavimą ir „šiuo metu ieško ir identifikuoja nuolaužas vandenyno dugne“.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki šiol rastos nuolaužos kraunamos į laivus, gabenamos į krantą, inventorizuojamos ir vežamos į laboratorijas tolesnei analizei“, – pridūrė jis.

Pekinas atmetė JAV kaltinimus, kad jis pasiuntė balioną šnipinėti Jungtinių Valstijų, ir teigė, kad jis tiesiog atsitiktinai įskrido į JAV oro erdvę.

Tačiau nuo šeštadienio Kinija atsisakė JAV gynybos sekretoriaus Lloydo Austino siūlymo telefonu diskutuoti su Kinijos kolegomis baliono klausimu.

„JAV primygtinai reikalavo panaudoti jėgą, kad atakuotų orlaivį, o tai rimtai pažeidė tarptautinę praktiką ir sukūrė blogą precedentą“, – sakoma Kinijos gynybos ministerijos pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų