Apie tai apžvalgoje rašo „The Telegraph“.
Dronus naudoja karo reikmėms
Plataus masto Rusijos karas su Ukraina, prasidėjęs 2022 m. vasarį, privertė abi konflikto puses daug investuoti į mažyčius sprogmenų prikrautus bepiločius orlaivius.
Praėjus daugiau nei dvejiems karo metams, ukrainiečiai kas mėnesį panaudoja net 100 tūkst. mažų bepiločių orlaivių visoje fronto linijoje – tokio kiekio užtenka bet kurios kariuomenės oro gynybai įveikti. Ne veltui Rusijos karo aukų skaičius nuolat auga.
Visgi rusai paleidžia tik šiek tiek mažiau bepiločių orlaivių ir kurie turi šiek tiek mažesnį poveikį.
Ieško veiksmingos gynybos prieš dronus
Numatydami, kad potencialiame karo mūšio lauke skraidys dronai, JAV kariuomenė stengiasi sukurti naujas oro gynybos priemones, kurios galėtų atremti masinius bepiločių orlaivių spiečius.
Pagrindiniam kariuomenės bepiločių orlaivių naikinimo ginklui, naujajai oro gynybos priemonei M-SHORAD, dar reikia nemažai laiko, kad galėtų būti dislokuotas plačiu mastu.
Todėl šiuo metu JAV kariuomenė ieško būdų. Ji tikisi mobilios ir efektyvios gynybos sistemos, todėl akys krypsta į M-LID sistemas.
„Ir geriau ji vektų. Nes tai jau kelerius metus yra geriausia įmanoma gynyba, kurią gali dislokuoti pirmaujanti pasaulio kariuomenė nuo neabejotinai didelės grėsmės – mažyčių dronų“, – rašo „The Telegraph“.
Problema – jų kiekis. Kaip tai norima spręsti?
Leidinys rašo, kad šios sistemos apsaugai nuo dronų efektyvios, jei jų būtų pakankamas kiekis. Visgi kol jas JAV jų turi nedaug.
„Mastelis yra pagrindinė problema. Milijonui žmonių turinčiai JAV kariuomenei reikia šimtų, jei ne tūkstančių sistemų, kad būtų galima ką nors pakeisti dideliame kare. Šiuo metu ji turi tik saują, kurią gali dislokuoti kartu su išeikvotomis Šaltojo karo senovinės oro gynybos pajėgomis“, – rašo „The Telegraph“.
Greičiausiai siekdama išplėsti M-LID aprėptį prieš tobulinant sudėtingesnę M-SHORAD sistemą – kariuomenė sujungia pagrindinius dviejų transporto priemonių M-LID komponentus į vieną transporto priemonę – aštuonių ratų „Stryker“ kovos mašiną.
20 tonų sverianti „Stryker“ yra didesnė ir talpesnė transporto priemonė. Tai gali būti geresnė sistema ginantis nuo dronų. JAV kariuomenė ieško finansavimo, kad galėtų sujungti savo gynybą prieš bepiločius į vieną transporto priemonę, prieš pradedant platesnį patobulintų M-SHORAD sistemų panaudojimą.
„Visgi, jei, tarkime, karas prasidėtų per ateinančius penkerius metus ir amerikiečių kariams tektų kovoti su tūkstančiais priešo dronų, M-LID sistema gali būti geriausias JAV pasirinkimas“, – rašoma apžvalgoje.