Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį atskleidė, jog iš JAV vadovo George‘o W. Busho gavo „labai rimtą dokumentą“. Jame numatytas planas kaip pasiekti susitarimus dėl svarbiausių problemų, sunkinančių šalių santykius.
„International Herald Tribune“ rašo, jog tarp šių problemų yra priešraketinis JAV skydas Europoje, ginklų kontrolė, branduolinio ginklo neplatinimas ir kova su terorizmu.
V. Putinas ir jo įpėdinis Dmitrijus Medvedas perspėja, jog esminiai nuomonių skirtumai kol kas lieka. Tačiau Maskvoje apsilankiusių JAV valstybės sekretorės Condoleezzos Rice ir gynybos sekretoriaus Roberto Gateso nuotaikos šįkart žymiai geresnės nei po analogiško vizito praėjusį lapkritį.
„Praėjo 6 mėnesiai ir mes tikim, jog kai kuriais klausimas galime sudėti taškus ant „i“ bei pasiekti galutinį susitarimą“, - tvirtino Rusijos vadovas.
Rusų pareigūnai teigia, kad abi pusės pajudėjo link tolimesnio bendradarbiavimo tęsiant branduolinio nusiginklavimo procesą. „International Herald Tribune“ rašo, jog Maskva ir Vašingtonas taip pat apsikeitė nuomonėmis dėl Irano keliamos grėsmės. Būtent ji yra pagrindinis G. Busho administracijos argumentas steigiant priešraketinės gynybos sistemą Lenkijoje ir Čekijoje.
Visgi Rusijos atstovai pažymėjo, kad priešraketinis skydas Rytų Europoje Kremliui vis dar kelia rimtų rūpesčių.
Balsas.lt ne kartą rašė, jog JAV Čekijoje ketina dislokuoti radarų sistemą, o Lenkijoje įkurdinti dešimties raketų perėmėjų bazę. Amerikiečių teigimu, priešraketinis skydas reikalingas apsisaugant nuo tokių grėsmę keliančių šalių kaip Iranas ar Šiaurės Korėja.
Tuo tarpu Rusija kaltina Vašingtoną, kad priešraketinės gynybos skydas yra skirtas jos branduolinio atgrasymo sistemai neutralizuoti ir iš esmės skatina naujas ginklavimosi varžybas.
Praėjusią savaitę buvo paskelbta, jog JAV šiuo metu derasi ir su Turkija, kurioje ketina įkurti radarą. Jei šie duomenys pasitvirtintų, radaras Turkijoje taptų Čekijoje ir Lenkijoje planuojamo kurti priešraketinio skydo dalimi.
Iranas savo ruožtu pirmadienį paskelbė, kad priešraketinės sistemos dalies įkurdinimas Turkijoje taip pat grasintų Rusijos interesams. „Tai keltų grėsmę visų regiono šalių, įskaitant Rusiją, nacionaliniams interesams ir skatintų ginklavimosi varžybas“, - Irano Užsienio reikalų ministerijos atstovą cituoja „Ria Novosti“.