Raketos, galinčios smogti JAV taikiniams, buvo patalpintos požeminėse saugyklose, kurios yra atsparios oro antskrydžiams, cituojama iraniečių leidinys UNIAN. Šie objektai išsibarstę įvairiuose Irano regionuose.
Pažymima, kad toks žingsnis buvo reakcija į naujausius JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimus, kuris jau kelis kartus grasino Iranui grįžęs į Baltuosius rūmus. Dieną prieš tai jis pareiškė, kad atsisakius sudaryti branduolinį susitarimą Teheranui gresia „tokie bombardavimai, kokių pasaulis dar nematė“.
Ajatola perspėjo: „Bus stiprus atsaką“
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei pirmadienį perspėjo apie stiprų atsaką, jei islamo respubliką atakuos Jungtinės Valstijos.
„Jie grasina daryti piktadarybes“, – sakydamas kalbą pareiškė A. Khamenei, omenyje turėdamas JAV grasinimus, ir pridūrė, kad „jei jos bus įvykdytos, jie tikrai sukauks stiprios kontratakos“.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas kiek anksčiau pagrasino bombarduoti Iraną, jeigu ši šalis toliau sieks susikurti branduolinį ginklą. „Jeigu jie nepritars susitarimui, bus bombarduojama“, – D. Trumpas teigė duodamas interviu „NBC News“.
2018 m. D. Trumpo vadovaujamos Jungtinės Valstijos pasitraukė iš susitarimo su Iranu dėl sankcijų atlaisvinimo mainais į branduolinės programos apribojimus. Tuo metu dabar, per savo antrąją kadenciją, jis sako esąs atviras naujam susitarimui, kuris sumažintų karinės eskalacijos riziką.
D. Trumpas kovo pradžioje atskleidė parašęs laišką A. Khamenei ir pasiūlęs pradėti derybas šiuo klausimu.
Dramatiški pokyčiai Artimuosiuose Rytuose
JAV kariniam jūrų laivynui vykdant naujausią misiją Artimuosiuose Rytuose, JAV karinės oro pajėgos buvo dislokuotos Indijos vandenyne esančiame Diego Garcia saloje, kurią kontroliuoja Jungtinė Karalystė.
Šeštadienį „Associated Press“ išanalizuotose palydovinėse nuotraukose matyti, kad saloje dislokuoti mažiausiai keturi strateginiai bombonešiai „B-2 Spirit“, o tai nemažai, turint omenyje, kad tokių orlaivių yra tik 20.
Naudodamiesi Diego Garcia karine oro baze, tolimojo nuotolio bombonešiai B-2 galėtų palyginti greitai ir lengvai smogti Jemenui arba Iranui. Milžiniški bombonešiai gali nešti didžiulę 14 tonų svorio GBU-57 „Massive Ordnance Penetrator“ – vieną iš nedaugelio nebranduolinių bunkerio sprogmenų, galinčių sunaikinti Irano sustiprintas požemines branduolines bazes.
B-2 taip pat gali nešti ir branduolinius užtaisus.
Skrydis iš Diego Garcia į Artimuosius Rytus yra daug paprastesnis, mažiau sudėtingas logistiniu požiūriu ir užima mažiau laiko B-2 ir jo įgulai. Ir keturi šie bombonešiai galėtų padaryti didelę žalą pagrindiniams Irano branduoliniams objektams, jei D. Trumpo administracija artimiausiomis savaitėmis ir mėnesiais duotų įsakymą atakuoti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!