Po ankstesnių derybų abi šalys skelbė apie pažangą.
Trečiasis derybų ratas Omano sostinėje Maskate prasidės maždaug 8 val. 30 min. Grinvičo (11 val. 30 min. Lietuvos) laiku, pranešė Irano valstybinė televizija. Jos žurnalistas pridūrė, kad tikslus laikas bus „oficialiai paskelbtas“ vėliau.
Irano delegacijai vadovaujantis užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchi į Maskatą atvyko penktadienį.
Amerikiečių delegacijai turi vadovauti JAV prezidento Donaldo Trumpo specialusis pasiuntinys Steve'as Witkoffas.
Valstybės departamento teigimu, JAV techninėms deryboms vadovaus politikos planavimo vadovo pareigas einantis Michaelas Antonas. Iranui ekspertų derybose atstovaus užsienio reikalų viceministrai Kazemas Gharibabadi ir Majidas Takht-Ravanchi, skelbė iraniečių naujienų agentūra „Tasnim“.
Vyko antrasis derybų raundas
Praėjusią savaitę Romoje vyko antrasis Irano ir JAV derybų raundas.
Tąkart A. Araghchi nurodė, kad per derybas Romoje JAV iškėlė tik branduolinį klausimą, nors analitikai tikėjosi, kad Vašingtonas bandys paliesti ir kitas temas.
Anksčiau šį mėnesį iraniečiai ir amerikiečiai Maskate surengė, Irano žodžiais, netiesiogines derybas. Tai buvo pirmos diskusijos tokiu aukštu lygiu nuo 2018 metų, kai D. Trumpas išvedė JAV iš svarbaus susitarimo dėl Irano branduolinės programos.
Vakarų šalys, įskaitant JAV, seniai kaltina Iraną siekiu turėti branduolinių ginklų. Teheranas tai neigia ir tvirtina, kad jo branduolinės programos tiksliai yra civiliniai.
Teheranas ir Vašingtonas nepalaiko diplomatinių santykių – jie buvo nutraukti netrukus po Irano 1979 metų Islamo revoliucijos.
Sausį sugrįžęs į Baltuosius rūmus D. Trumpas atnaujino savo „maksimalaus spaudimo“ sankcijų kampaniją prieš Iraną.
Kovą D. Trumpas nusiuntė laišką Irano aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei (Ali Chamenėjui), ragindamas surengti derybas, tačiau taip pat įspėjo apie galimus karinius veiksmus, jei nepavyks pasiekti susitarimo.
Šią savaitę A. Araghchi reiškė atsargų optimizmą dėl proceso ir sakė, kad „jei vienintelis JAV reikalavimas yra Iranui neturėti branduolinių ginklų, tai šis reikalavimas yra įvykdomas“.
Tačiau jei Vašingtonas turi „nerealių ar nelogiškų reikalavimų, natūralu, kad susidursime su problemomis“, pridūrė jis.
D. Trumpas penktadienį paskelbtame interviu žurnalui „TIME“ pakartojo savo grasinimą imtis karinių veiksmų, jei susitarimas nebūtų pasiektas, bet taip pat sakė, kad yra nusiteikęs optimistiškai ir kad „daug labiau teiktų pirmenybę susitarimui, o ne bombų mėtymui“.
Iš pradžių vyks techninės, o paskui – aukšto lygio derybos.
Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Esmaeilis Baqaei penktadienį sakė, kad naujoms deryboms, kaip ir ankstesnėms Maskate bei Romoje, tarpininkaus Omano užsienio reikalų ministras Badras Albusaidi (Badras Albusaidis).
E. Baqaei socialiniame tinkle „X“ rašė, jog Irano delegacija siekia apsaugoti savo „teisėtą teisę naudoti branduolinę energiją (...), tuo pačiu imdamasi protingų žingsnių siekiant pademonstruoti, kad mūsų programa yra tik taiki“.
Jis pridūrė, kad tarp prioritetų yra ir greitas sankcijų panaikinimas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!