„Galime netrukus pamatyti susitarimą. Naujasis susitarimas, kuris, atrodo, bus sudarytas, yra trumpesnis ir silpnesnis nei ankstesnis“, – sakė N. Bennettas prieš savaitinį ministrų kabineto posėdį.
Pagal 2015-ųjų Irano branduolinį susitarimą Teheranui buvo pasiūlyta sušvelninti sankcijas mainais į Irano branduolinės programos apribojimą, tačiau 2018 metais JAV, vadovaujamos tuometinio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo), vienašališkai iš jo pasitraukė ir vėl įvedė griežtas ekonomines sankcijas.
Nuo lapkričio pabaigos Austrijos sostinėje vyksta derybos dėl pradinio susitarimo, vadinamojo Bendrojo visapusiško veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), atgaivinimo. Jose tiesiogiai dalyvauja Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija, o netiesiogiai ir JAV.
Griežtai JCPOA nepritariantis N. Bennettas ne kartą įspėjo, kad visos pajamos, kurias Teheranas gaus sušvelninus sankcijas, bus panaudotos ginklams, galintiems pakenkti izraeliečiams, įsigyti.
„Šie pinigai galiausiai atiteks terorizmui“, – pakartojo jis sekmadienį.
N. Bennettas yra sakęs, kad Izraelis nebus saistomas atkurto susitarimo ir išliks laisvas veikti prieš Iraną.
„Organizuojame ir ruošiamės dienai po (susitarimo) visais aspektais, kad galėtume patys palaikyti Izraelio piliečių saugumą“, – sakė jis savo kabinetui.
Susitikimai Irane ir Katare
Savaitgalį pasirodė ženklų, kad artėjama prie susitarimo. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pareiškė, kad yra „galimybė pasiekti susitarimą, kuris leis panaikinti sankcijas“, tačiau įspėjo, kad derybos vis dar gali žlugti.
„Irano vadovybė turi pasirinkimą. Atėjo tiesos akimirka“, – sakė jis Miuncheno saugumo konferencijoje.
Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas (Hoseinas Amiras-Abdolahianas), kalbėdamas tame pačiame susitikime Miunchene, sakė, kad jo šalis yra „pasirengusi“ pasiekti susitarimą, „jei kita pusė priims reikiamą politinį sprendimą“.
Tuo metu Irano prezidentas Ebrahimas Raisi (Ebrahimas Raisis) ateinančią savaitę turi vykti į Kataro sostinę Dohą aptarti pastangų atgaivinti susitarimą, o prieš tai Teherane slapta apsilankė Kataro pasiuntinys. Apie tai pranešė regiono diplomatai.
Kataras dažnai siekia imtis tarpininko vaidmens karštuose pasaulio taškuose. Jo emyras šeichas Tamimas bin Hamadas al Thani (Tamimas bin Hamadas Tanis) vasario 1 dieną Vašingtone susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu).
Kataro užsienio reikalų ministras Mohammedas bin Abdulrahmanas al Thani (Mohamedas bin Abdulrahmanas Tanis) vyko į Teheraną susitikti su E. Raisi ir H. Amiru-Abdollahianu.
Apie ministro kelionę į Teheraną oficialiai skelbta nebuvo, tačiau apie vizitą informuotas diplomatas naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad jis įvyko.
„Nereikš kelio pabaigos“
Izraelio premjeras, nenurodydamas informacijos šaltinių, teigė, kad naujas susitarimas su Iranu galbūt galiotų iki 2025 metų, kaip ir pradinis JCPOA, dėl kurio derėtasi vadovaujant tuometiniam JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai).
„Jei pasaulis vėl pasirašys susitarimą, nepratęsdamas galiojimo termino, tuomet kalbėsime apie susitarimą, kuriuo iš viso bus laimėti dveji su puse metų, po kurių Iranas galės be jokių apribojimų kurti ir įrengti pažangias (urano sodrinimo) centrifugas“, – sakė N. Bennettas.
Atnaujinus derybas Vienoje, aukšto rango Izraelio pareigūnai pareiškė, kad žydų valstybė galėtų palaikyti derybas dėl griežtesnio susitarimo su Iranu, kuris iš tikrųjų neleistų šiitiškai respublikai įgyti branduolinio ginklo.
Izraelyje plačiai nepritariama JCPOA sąlygoms.
Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas (Benis Gancas) sekmadienį Miuncheno konferencijoje pareiškė, kad susitarimas su Iranu „nereikš kelio pabaigos“. Anot jo, jei bus pasiektas susitarimas, privalo būti tęsiami Irano branduolinės infrastruktūros patikrinimai.
„Turi būti imtasi visų priemonių užtikrinti, kad Iranas niekada netaptų beveik branduoline valstybe, – sakė jis. – Pasaulis niekada neturi su tuo susitaikyti, ir Izraelis niekada su tuo nesusitaikys.“