Naujausio modelio „peidžerius“ platina Vengrijoje įsikūrusi bendrovė, o įrenginiuose kažkokiu būdu sumontuotus sprogmenis aktyvavo į juos atėjusios žinutes su specialiu kodu. Ekspertai sako, kad vienu šūviu Izraelis galėjo sunaikinti tūkstančius rankų.
Kelnių kišenėse, ant diržų prie pilvo ar šono sprogstantys pranešimų gavikliai vakar ne tik sužalojo tūkstančius teroristinės organizacijos „Hezbollah“ narių, bet, perkeltine prasme, sudrebino ir visą pasaulį, seniai nemačiusį tokio mąsto atakos.
Prieš sprogstant pranešimų gavikliams apie 15 val. popiet jų savininkai išgirdo specifinį garsą. Sprogo daugiausia nedideli, taivaniečių „Gold Apollo“ prekės ženklo naujausio modelio pranešimų gavikliai.
„Tai buvo siaubinga. Matėme, kaip plyšo žmonės“, – pasakoja įvykio liudininkas.
Mažiausiai 12 žuvusių
Libanas net svarsto pasiskųsti JT dėl peidžerių sprogimo. Agentūra „Reuters“ remdamasi savo šaltiniais skelbia, esą ne vieną mėnesį ruoštą operaciją įvykdė įmantriomis operacijomis pagarsėjusi Izraelio žvalgybos tarnyba „Mossad“.
Agentai galėjo užminuoti kone 5000 pranešimų gaviklių. Kiekviename buvo po vos 3 gramus sprogmenų, kuriuos aktyvavo atėjusi žinutė. Sprogimai aidėjo ir „Hezbollah“ kontroliuojamose teritorijose Libane, ir pas grupuotės narius Sirijoje.
„Sveikatos ministerija suskaičiavo 2800 sužeistųjų. 200 iš jų – kritinės būklės. Jiems prireikė operacijų ir intensyvios priežiūros. Yra ir aukų“, – teigia Libano sveikatos ministras Firassas Abiadas.
Skelbiama apie mažiausiai 12 aukų. O sužaloti ir teroristų organizacijos kovotojai, ir politikai, ir „Hezbollah“ aptarnaujantis personalas. Sužalotas ir Irano ambasadorius Libane Modžtabas Amini.
„Tai yra operacinė sėkmė. Pavyko sužaloti 3000 rankų, kurios gali nuspausti nuleistuką, ar paspausti mygtuką, paleidžiantį raketas į Izraelį. Neabejotinai tai pribloškiantis žvalgybos įsiskverbimas“, – komentuoja Izraelio analitikė Sarit Zehavi.
„Peidžerius“ gaminusi įmonė atsakomybės kratosi
Tačiau kaip tokia operacija pavyko? Taivano bendrovėje, kurios pavadinimas puikuojasi ant sprogusių „peidžerių“, apsilankė policija. Įmonė dievagojasi pranešimų gaviklių negaminanti.
„Turime sutartį dėl produktų etikečių su bendrove „BAC“. Leidžiame jiems naudoti mūsų logotipą. Mes jiems suteikiame tik pavadinimą, bet pats produktas nėra mūsų“, – ginasi „Gold Apollo“ vadovas Hsu Ching-Kuang.
Bendrovė, apie kurią kalba taivaniečių verslininkas – „BAC Consulting KFT“ – registruota Vengrijoje. Bet ir čia esą nieks nieko negamina. Bendrovė užsiima įvairiausių prekių platinimu ir paslaugų teikimų.
Esama informacijos, kad bent jau įrenginių baterijos yra pagamintos Taivane ir kad tiesiogiai į Libaną nieks tokių „peidžerių“ neeksportuoja. Tad gali būti, kad teroristams per kažkokius tarpininkus užsakius kelis tūkstančius pranešimų gaviklių, „Mossad“ prasibrovė į tiekimo grandinę.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.