2,8 tūkst. žmonių buvo sužeisti.
Grupuotė, kuriai ši ataka buvo skaudus smūgis, dėl sprogimų kaltina savo nesutaikomą priešą Izraelį.
„Hezbollah“ jau anksčiau nerimavo dėl savo komunikacijų saugumo, nes pastaraisiais mėnesiais per Izraelio smūgius žuvo keli svarbūs jos vadai.
Naujienų agentūra AFP apibendrina tai, kas jau žinoma apie šią antradienio ataką.
Kas įvyko?
Antradienį kelios minutės po 15 valandos (ir Lietuvos laiku) visame Libane ėmė sproginėti šimtai „Hezbollah“ narių nešiojamų pranešimų gaviklių.
Per sprogimus žuvo mažiausiai 12 žmoniu, įskaitant vaiką, o dar 2,8 tūkst. žmonių buvo sužeisti, paskelbė Libano sveikatos apsaugos ministras Firassas Abiadas (Firasas Abiadas). Jo teigimu, daugiau kaip 200 sužeistųjų būklė yra kritinė.
Kai kam buvo pažeistos akys, be to, buvo daug amputacijos atvejų, sakė ministras.
„Hezbollah“ iškart apkaltino Izraelį, nors šis atakos dar nekomentavo.
Kai kurios Libano ligoninės nebepajėgė dorotis su atvežamų sužeistųjų srautu.
Tarp žuvusiųjų yra „Hezbollah“ nario, kurio pranešimų gaviklis sprogo Bekaa slėnyje Libano rytuose, 10 metų dukra, sakė šeima ir grupuotei artimas šaltinis.
Tarp sužeistųjų yra Irano ambasadorius Libane Mojtaba Amani (Modžtaba Amanis), bet jo sužeidimai nėra sunkūs, skelbė Irano valstybinė žiniasklaida.
Kas vyko prieš tai?
Anksčiau antradienį Izraelis paskelbė, kad plečia savo karo su palestiniečių islamistų organizacija „Hamas“ tikslus ir įtraukia į juos šiaurinės sienos su Libanu saugumo užtikrinimą.
Po „Hamas“ beprecedentės spalio 7-osios atakos Izraelis pažadėjo sugrąžinti namo dešimtis palestiniečių kovotojų pagrobtų įkaitų ir sutriuškinti „Hamas“.
Nuo spalio „Hamas“ sąjungininkė „Hezbollah“ beveik kasdien susišaudo su izraeliečių kariais prie Libano ir Izraelio sienos.
Nors formaliai tai nėra paskelbta karu, per šiuos susirėmimus žuvo šimtai žmonių Libane, daugiausia kovotojų, ir dešimtys žmonių Izraelyje, įskaitant karius.
Susirėmimai taip pat privertė dešimtis tūkstančių žmonių abiejose sienos pusėse palikti savo namus.
Kaip buvo įvykdyta ataka?
Vienas „Hezbollah“ artimas šaltinis, prašęs neatskleisti jo tapatybės, AFP sakė, kad „sprogę gavikliai yra susiję su „Hezbollah“ neseniai importuota siunta“, kuriai, kaip atrodo, buvo „pakenkta kilmės vietoje“.
JAV laikraščiui „The New York Times“ pranešus, kad pranešimų gavikliai buvo užsakyti iš gamintojo Taivane „Gold Apollo“, ši kompanija pareiškė, kad gaviklius pagamino jos partnerė, vengrų kompanija „BAC Consulting KFT“.
„Tai daugiau nei per didelis ličio baterijų apkrovimas, – sakė Charles'as Listeris (Čarlzas Listeris) iš JAV veikiančio strateginių studijų centro „Middle East Institute“. – Beveik neabejotinai drauge su baterija buvo paslėptas mažas plastiko sprogmuo, nuotoliniam sprogdinimui skambučiu ar pranešimu.“
Izraelio žvalgybos agentūra „Mossad“ infiltravosi į tiekimo grandinę, pridūrė Ch. Listeris.