Daugelis futbolo gerbėjų visame pasaulyje su nekantrumu seka įvykius sausio perėjimų lange. Tačiau izraeliečiams rūpi ne tai. Jau antrą savaitę futbolo mėgėjai Izraelyje priversti gyventi be varžybų, nes Izraelio futbolo asociacija atidėjo savaitgalio susitikimus dėl kariuomenės operacijos Gazos ruože ir „Hamas“ raketų atakos grėsmės.
Dalis susitikimų jau nevyko ir praėjusį savaitgalį, nes Futbolo asociacija atšaukė varžybas tuose stadionuose, kuriuos gali pasiekti „Hamas“ kovotojų raketos. Toks sprendimas priimtas po to, kai iš Gazos paleista raketa pataikė į trečiojo diviziono klubo „Hapoel Ashkelon“ stadioną likus visai nedaug laiko iki ekipos treniruotės pradžios.
Kiek vėliau Izraelio futbolo asociacija išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad „būtų netinkama tęsti varžybas tuo metu, kai mūsų piliečiai šalies pietuose patiria raketų pavojų ir yra priversti gyventi slėptuvėse“.
Varžybų atšaukimas puikiai atspindi pavojingą situaciją, su kuria dabar susiduria Izraelio futbolo fanai.
Tradiciškai Izraelio lygoje yra labai daug tarpusavio priešiškumo, kai susikauna radikaliajai kairiajai ir radikaliajai dešiniajai ideologijai atstovaujančios ekipos arba žydų mizrahių bendruomenei bei žydų aškenazių bendruomenei atstovaujančios vienuolikės. Riaušės būdavo nuolatinis futbolo palydovas.
„Mes turime 20 komandų, kurios nekenčia priešininkų. Izraelio visuomenėje yra tiek daug įtampos, tiek daug konfliktų: religinių, politinių, ekonominių, socialinių. Visa tai gali būti labai šlykštu. Izraelyje vyrauja ne palaikymo, o neapykantos kultūra“, - teigia žurnalistas Uri Misgavas.
Tačiau pastaraisiais metais futbolas Izraelyje tapo dideliu verslu. Buvo pasirašytas pelningas televizijos transliacijų kontraktas, iškilo keli nauji stadionai, o futbolas susidūrė su nauju fenomenu: milijardieriais savininkais iš užsienio, kurie nori skirti pinigų naujai sukurtiems vietiniams klubams.
Prieštaringai pagarsėjęs milijardierius Arkadijus Gaidamakas, kurio sūnui priklauso Anglijos „Premier“ lygos klubas „Portsmouth“, buvo garbinamas kaip išgelbėtojas po to, kai nusipirko Jeruzalės „Beitar“ vienuolikę – didžiausią Izraelio klubą, išgarsėjusį savo nacionalistiškai nusiteikusiais sirgaliais.
A. Gaidamako pinigų injekcijos padėjo klubui laimėti kelis lygos titulus iš eilės. Be to, Vokietijos milijardierius Danielis Jammeris nusipirko mažą pakrantės klubą „Maccabi Netanya“, kuris šiuo metu Izraelio „Premier“ lygoje žengia antras.
Tiesa, vis dar išlieka įtampa tarp Izraelio žydų ir arabų futbolo klubų, ypač sėkmingiausiai rungtyniaujančio arabų klubo „Bnei Sakhnin“. Jei policija ir Izraelio futbolo asociacija vis dar svarstė, ar verta rengti savaitgalio rungtynes, tai asociacija jau seniai buvo nusprendusi atidėti antradienį turėjusias vykti „Toto Cup“ taurės varžybas tarp „Beni Sakhnin“ ir Kirijat Šmonos „Hapoel“ vienuolikių.
„Susitikimai tarp arabų ir žydų klubų nevyks. Policija nenori leisti „Bnei Sakhnin“ ekipai rungtyniauti. Mes tik vykdome nurodymus. Jie yra sunerimę dėl galimo žiūrovų elgesio ir neturi pakankamai policininkų, kad užtikrintų saugumą“, - teigė Izraelio futbolo asociacijos atstovas Gilas Levanonis.
Kitiems trims ketvirtfinalio mačams buvo leista vykti. Sprendimas atidėti būtent „Bnei Sakhnin“ varžybas atskleidžia įtampą, kuri Izraelyje vyrauja tarp žydų daugumos ir arabų mažumos. Maždaug 20 proc. Izraelio gyventojų yra arabai ir daugiausia musulmonai. Dauguma jų ne itin gerai sutaria su žydais ir, nepaisant to, kad dauguma arabų turi Izraelio pilietybę, jie vis viena jaučiasi marginalizuoti.
„Bnei Saknin“ ekipa iš esmės gali būti laikoma Izraelio arabų vienybės simboliu. Komanda yra įsikūrusi šiaurės Galilėjoje esančiame mažame arabų Šachnino miestelyje. Klubas, kurio vardas išvertus iš hebrajų kalbos reiškia „Šachnino sūnūs“, rungtyniauja aukščiausioje Izraelio lygoje.
Nors dauguma žaidėjų ir yra musulmonai, tačiau klube rungtyniavo ir žydai bei krikščionys. Izraelyje ši komanda užsitarnavo plačią paramą. Ji netgi sugebėjo 2004 metais laimėti šalies taurę ir patekti į UEFA Taurės varžybas. Tuo metu ši vienuolikė buvo toliausiai UEFA Taurėje nukeliavusi Izraelio komanda.
Tačiau Izraelio lygoje vis dar gyvas priešiškumas tarp „Bnei Sakhnin“ ekipos ir jos amžino priešo Jeruzalės „Beitar“. Praėjusiais metais „Beitar“ lygos rungtynes su „Bnei Sakhnin“ buvo priverstas žaisti tuščiame stadione, nes prieš tai vykusiose taurės varžybose „Beitar“ sirgaliai skandavo antiislamiškus šūkius. „Beitar“ bandė argumentuoti, kad negali kontroliuoti savo ekipos.
A. Gaidamakas mėgino išspręsti šią problemą ir į „Beitar“ siekė pakviesti buvusį „Bnei Sakhnin“ kapitoną, kuris būtų tapęs pirmuoju vienuolikėje rungtyniavusiu arabu. Tačiau nuožmus fanų pasipriešinimas privertė atsisakyti šių planų.
A. Gaidamakas arabų klubui netgi dovanojo 500 tūkst. dolerių tuo metu, kai „Bnei Sakhnin“ kamavo finansiniai nepritekliai.
„Bnei Sakhnin“ nesipriešino ir sprendimui nukelti jų taurės varžybas. „Mums tai yra priimtina. Mūsų treneris yra žydas ir kai kurie sirgaliai yra žydai. Tačiau, jei į stadioną susirenka 2 tūkst. žmonių, negali būti garantuotas, kad kokie penki iš jų nepradės neramumų“, - komentavo klubo atstovas.
Tad Izraelio pirmenybės greičiausiai atsinaujins tik tuomet, kai baigsis konfliktas Gazos ruože.