Bagdade – slogios ir kartu aršios nuotaikos. Tūkstančiai gedinčių ir „Amerika yra Didysis Šėtonas“ skanduojančių žmonių susirinko į laidotuvių procesiją pagerbti įtakingą Irano generolą Kasemą Suleimanį ir irakiečių kovotojų vadus, žuvusius per JAV aviacijos smūgį Irako sostinėje.
Po šio incidento įtampa tarp Vašingtono ir Teherano pasiekė aukščiausią tašką – Iranas grasina rūsčiu atsaku.
„Iranas turi teisę smogti atgal ir smogs. Mes nepasiduosime Jungtinių Valstijų šantažui. Kaip ir kada atsakysime, nuspręs Irano aukščiausiasis vadovas“, – sakė Irano užsienio reikalų ministras Mohammad Javad Zarif.
Tai – galimai atakos prieš Irano sukarintų Kudso pajėgų vadą generolą majorą Qasemą Soleimanį vaizdai, kuriais pasidalijo vienas Irako televizijos kanalas. Soleimanis anksti penktadienį buvo nukautas per amerikiečių aviacijos smūgį netoli Bagdado tarptautinio oro uosto.
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė įsakęs surengti šį smūgį, kad užkirstų kelią konfliktui. Jo administracija teigia, kad Soleimanis planavo virtinę atakų, kėlusių pavojų amerikiečių kariams ir pareigūnams.
„Mes esame taiką mylinti valstybė ir mano administracija darys viską, kad užtikrintų taiką ir harmoniją pasaulyje. Mes nenorime karo. Bet kaip prezidentas aš niekada nedvejosiu ir užtikrinsiu jūsų, amerikiečių, saugumą“, – teigė D. Trumpas.
Nors D. Trumpas teigė nenorįs karo, tokius veiksmus Iranas vadina „karo aktu“. Jungtinių Valstijų prezidentas nesulaukia ir norimo palaikymo tiek savoje šalyje, tiek tarptautinėje bendruomenėje – JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo pasiskundė nepakankamu Europos palaikymu. Pasaulio galingieji ragina šioje situacijoje elgtis santūriai. Neatmetamas ir liūdniausias scenarijus.
„Generalinis sekretorius nuosekliai pasisakė už deeskalaciją Persijos įlankos regione. Tai akimirka, kai lyderiai privalo laikytis maksimalaus santūrumo. Pasaulis negali sau leisti dar vieno karo Persijos įlankoje“, – pabrėžė JT generalinio sekretoriaus atstovas Farhan Haq.
Tvyrant nenumaldomai įtampai regione amerikiečiai jau paklausė JAV nurodymų nedelsiant išvykti iš Irako. Užfiksuota, kaip naftos kompanijų darbuotojai palieka šalį. Nuo kelionių į Iraką liepė susilaikyti ir Didžiosios Britanijos bei Australijos vyriausybės.
Tuo metu JAV į Iraką išsiuntė beveik tris tūkstančius karių.
Įtampa tarp JAV ir Irano didėjo jau daug mėnesių po 2018 metų gegužę Trumpo priimto sprendimo išvesti Vašingtoną iš istorinės daugiašalės sutarties dėl Teherano branduolinės programos ir vėl pradėti taikyti skaudžias sankcijas. Šiuo metu įtampa tarp Vašingtono ir Teherano yra pasiekusi aukščiausiąjį tašką.