Anot portalo „Newsader“, reguliariai netoli Kaliningrado skraido net du NATO žvalgybiniai lėktuvai: JAV lėktuvas „RC-135V“ ir britų „RC-135“. Be šių dviejų lėktuvų Baltijos jūros pakrantę nuolatos žvalgo ir Švedijos karinių oro pajėgų lėktuvas „Gulfstream IV“.
Per paskutines dvi savaites buvo įvykdyti 9 tokie skrydžiai, o tai liudija apie NATO plano dėl oro erdvės šalia Rusijos patruliavimo plano įgyvendinimą. Bendra Rusijos grėsmės programa pradėta kurti dar prieš du metus, kai buvo užpulta Ukraina ir aneksuotas Krymas.
Rusijos informacinis atsakas į NATO kaltinimus
Pastaruoju metu informacinėje erdvėje nelabai teigiamai minima Rusijos aviacija, mėgstanti „pagąsdinti“ NATO karinę techniką savo akrobatiniais ir, dažniausiai, pavojingais triukais, nusprendė pateikti atsaką. Savaitgalį Rusijos žiniasklaidoje buvo paskelbta informacija apie „neatpažintą skraidantį objektą, kuris vos nesusidūrė su dviem civilių lėktuvais“.
Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Interfaks“ paskelbė apie „pavojingai priartėjusį prie civilinių lainerių sunkusis keturių variklių lėktuvas neutraliuose vandenyse virš Japonijos jūros zonoje, kurią prižiūri Rusijos aviacijos dispečeriai“. Netrukus paaiškėjo, kad virš Japonijos jūros skrido JAV žvalgybinis lėktuvas RS-135. Rusija suskubo paskelbti, kad „lėktuvas skrido pavojingame aukštyje“, todėl dispečeriams tariamai teko pakreipti civilių lėktuvus skristi kitame aukštyje.
Anot Rusijos gynybos ministerijos šios šalies priešlėktuvinės gynybos sistemos netoli savo sienų aptiko JAV žvalgybinį lėktuvą „RS-135“. Lėktuvas skrido su išjungtu atpažinimo davikliu. Rusai skundėsi, kad apie numatomą žvalgybinio lėktuvo skrydį jų niekas neinformavo.
JAV oficialus atsakymas į Rusijos kaltinimus buvo lakoniškas: „Lėktuvas „RC-135“ vykdė rutininę žvalgybinę misiją virš Japonijos jūros. Skrydžio metu lėktuvas laikėsi saugumo taisyklių. Misija buvo vykdoma saugiai ir profesionaliai, atitinkamai tarptautinei teisei ir be incidentų“. Ir iš tiesų, įsitikinti rusų pateikiama informacija apie tariamai keltą grėsmę civiliniams lėktuvams nėra kaip – daugiau informacijos apie įvykį nepateikia nei viena pusė.
Beje, pastarosiomis dienomis įvykusios tragedijos Viduržemio jūroje metu, kai dėl nežinomų aplinkybių sudužo egiptiečių laineris su 66 žmonėmis taip pat užfiksuotas neatpažintas objektas. Turkų lainerio pilotai taip pat liudijo matę „neatpažintą skraidantį objektą su žaliomis šviesomis“, vos valanda iki pranešimo apie iš radarų dingusį „EgyptAir“ lėktuvą.
Žvalgybinių ar karo lėktuvų „perėmimas“ ir galimų „netyčinių provokacijų, galėsiančių įžiebti konfliktą“ tema vis dažniau tampa žiniasklaidos dėmesio centre po to, kai po 2014-aisiais įvykdytos Krymo aneksijos ir pradėto karo pačioje Ukrainoje pašlijo NATO ir Rusijos santykiai. Draugystė dar labiau pašlijo kai NATO valstybė Turkija, po pasikartojančių teritorinių pažeidimų, savo oro erdvėje numušė karinėje misijoje Sirijoje dalyvavusį Rusijos šturmo lėktuvą „Su-24“.