„Suskaldyti NATO ir sugriauti Atlanto aljansą <...> ‒ nuo Josifo Stalino laikų tai buvo vienintelis [Rusijos] tikslas, o Amerikos prezidentas įgyvendino puoselėtą Stalino svajonę“, ‒ „The Moscow Times“ cituojamas R. Emanuelis, kuris prieš daugiau nei dešimtmetį ėjo ir Baltųjų rūmų aparato vadovo pareigas, o vėliau daugelį metų buvo Čikagos meru. 2022-2025 m. užėmė JAV ambasadoriaus Japonijoje pareigas.
Jis sakė, kad dabartinė JAV administracija tarnauja „visiems Rusijos užsienio politikos tikslams“, įskaitant sutikimą dėl dvišalių derybų su Maskva. „Jei būčiau europietis, pasakyčiau: „Puiku, mes ateiname. Sėsime prie derybų stalo“. Nes Jungtinių Valstijų komandai reikia suaugusiųjų priežiūros“, ‒ sakė buvęs JAV diplomatas.
Trumpas yra „vienintelis Vakarų politikas, kuris supranta, kodėl Kremlius pradėjo karą prieš Ukrainą“
Vasario 18 d. Saudo Arabijos sostinėje Rijade įvyko pirmosios oficialios Rusijos ir Jungtinių Valstijų derybos per trejus metus. Dar prieš prasidedant susitikimui ES šalys pareikalavo pakviesti jas aptarti taikaus karinio konflikto Ukrainoje sureguliavimo. Po derybų Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, vadovavęs Rusijos delegacijai, pareiškė, kad D. Trumpas yra „vienintelis“ Vakarų politikas, kuris supranta, kodėl Kremlius pradėjo karą prieš Ukrainą. Jis sakė, kad Rusijos kariuomenė įsiveržė į kaimyninę valstybę dėl „Ukrainos traukimo į NATO“.
Prieš derybas įvyko D. Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbis telefonu, per kurį pastarasis sakė, kad būtina spręsti karinio konflikto „pagrindinę priežastį“. Vėliau D. Trumpas apkaltino ankstesnį prezidentą Joe Bideną, kad šis pažadėjo pakviesti Kyjivą į NATO. „Jis neturėjo to sakyti. Kai tik jis tai pasakė, jie (Rusija) pasakė: „Žinote ką? Dabar bus karas“, ‒ aiškino D. Trumpas ir pridūrė, kad Maskva neleis Kyjivui įstoti į Šiaurės Atlanto aljansą.
Nepaisant šių pareiškimų, D. Trumpo administracija svarsto galimybę automatiškai priimti Ukrainą į NATO, jei Rusija pažeistų būsimo taikos susitarimo sąlygas, gerai informuoti šaltiniai sakė „NBC News“. Pasak jų, tai galėtų būti viena iš saugumo garantijų, kurias Kyjivas primygtinai reikalauja suteikti. Šia galimybe taip pat siekiama sumažinti vieną iš „pagrindinių Ukrainos ir Europos Sąjungos baimių“ ‒ kad Rusija pasinaudos paliaubomis, kad persigrupuotų ir pasirengtų naujam puolimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!