Nenumaldomai artėjant spalio 31-ajai – dienai, kai turi įvykti Jungtinės Karalystės skyrybos su Europos Sąjunga – britų padangę temdo vis juodesni debesys. Po to, kai praėjusią savaitę britų parlamentarai įpareigojo vyriausybę paskelbti dokumentą atskleidžiantį, kas šalies laukia, jei įvyks „Brexit“ be sutarties, šįryt tas vertinimas išvydo dienos šviesą.
Dokumente tvirtinama, kad pirmąjį pusmetį eilės Lamanšo sąsiaurio uostuose gali paveikti vaistų bei būtiniausių maisto prekių tiekimą. Prognozuojamas maisto ir kuro kainų kilimas kirs žmonėms per kišenę, o šalyje dar kurį laiką esą nerims protestai. Ilgalaikėje perspektyvoje „Brexit“ be sutarties gali lemti daugiau šešėlio ekonomikoje, sutrikdyti socialinių paslaugų tiekimą pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms. Tačiau britų politikai ragina žmones nepanikuoti.
„Šie dokumentai atskleidžia blogiausią scenarijų. Jie tam ir pateikti, kad valdžia galėtų planuoti ir imtis veiksmų, kad pasekmės būtų kuo švelnesnės“, – sako ministras Michaelis Gove'as.
Į dokumentą akimirksniu sureagavo britų opozicija. Leiboristų partija reikalauja, kad penkioms savaitėms sustabdytas parlamento darbas būtų kuo greičiau atnaujintas. Esą dabar parlamentui būtina išnagrinėti dokumentą ir imtis visų būtinų priemonių, kad būtų užkirstas kelias „kietajam Brexito“ scenarijui. Be to, vakar Škotijos teismas sudavė smūgį Borisui Johnsonui nuspręsdamas, kad jo sprendimas prieš „Brexit“ įšaldyti parlamento darbą yra neteisėtas.
„Mano nuomone, tai reiškia, kad parlamentas turėtų būtų nedelsiant sušauktas. Aš raginu ministrą pirmininką pasielgti teisingai ir atnaujinti parlamento darbą po neteisėto jo sustabdymo, kad tęstųsi būtinas darbas“, – teigia Škotijos lyderė Nicola Sturgeon.
Šios naujienos dar labiau padidino spaudimą B. Johnsono vyriausybei, kuri yra pažadėjusi spalio 31-ąją išstoti iš Europos Sąjungos nepriklausomai nuo to, ar bus pasiektas „skyrybų“ susitarimas, ar ne.