• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Glaudūs Ispanijos ir Saudo Arabijos karališkųjų šeimų ryšiai gali padėti Madridui sudaryti pelningą sutartį dėl karo laivų pardavimo Rijadui, nors tokie planai kelia didelį nerimą žmogaus teisių organizacijoms.

Glaudūs Ispanijos ir Saudo Arabijos karališkųjų šeimų ryšiai gali padėti Madridui sudaryti pelningą sutartį dėl karo laivų pardavimo Rijadui, nors tokie planai kelia didelį nerimą žmogaus teisių organizacijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jų, toks sandoris būtų neteisėtas pagal tarptautinius įstatymus. Be to, žmogaus teisių gynėjai kaltina naftos turtingą karalystę įvykdžius karo nusikaltimų per kampaniją Jemene, nusinešusią tūkstančius civilių gyvybių.

REKLAMA

Ispanijos karalius Felipe VI (Felipė VI) šeštadienį pradeda trijų dienų oficialų vizitą šioje Artimųjų Rytų šalyje, pakviestas Saudo Arabijos karaliaus Salmano.

Ispanijos žiniasklaida šią kelionę sieja su labai laukiamu sandoriu, pagal kurį Saudo Arabija turėtų įsigyti „Avante 2200“ klasės korvečių už maždaug 2 mlrd. eurų. „Galime tik patvirtinti, kad derybos dėl penkių karo laivų statybos ir jų pardavimo Saudo Arabijos laivynui yra labai pažengusios“, – sakė naujienų agentūrai AFP Ispanijos valstybinės laivų statyklos „Navantia“ atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Ispanija šiuo metu yra septintoji didžiausia ginkluotės eksportuotoja pasaulyje.

Kaip rodo Briuselyje įsikūrusios Taikos ir saugumo tyrimų ir informacijos grupės duomenys, Madrido ginkluotės eksportas 2011–2015 metais išaugo 55 proc., palyginus su ankstesniu penkmečiu.

Taip pat didėja ginkluotės pardavimai Saudo Arabijai – valstybei, kurios kiekvienam gyventojui tenka didžiausia karinių išlaidų suma pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saudo karališkosios šeimos draugas

Karaliaus Felipe tėvas Juanas Carlosas, viešpatavęs 1975–2014 metais, „palaikydavo ir tebepalaiko išskirtinius asmeninius ryšius su Saudo karališkąja šeima, ir tai stiprino ekonominius ryšius“, sako Ana Romero, parašiusi kelias knygas apie sosto atsisakiusį monarchą.

REKLAMA

Juanas Carlosas buvo velionio Saudo Arabijos karaliaus Fahdo, valdžiusio 1982–2005 metais, artimas draugas. Jis taip pat glaudžiai bendrauja su jo broliu karaliumi Salmanu.

Fahdas padovanojo Juanui Carlosui jachtą; jiedu dažnai privačiai susitikdavo Prancūzijoje, taip pat arabų monarcho prabangiuose rūmuose Ispanijos šiaurinės pakrantės kurorte Marbeljoje.

REKLAMA

Manoma, kad Juanas Carlosas 2011 metais atliko lemiamą vaidmenį, kai ispanų konsorciumas laimėjo 6,7 mlrd. eurų vertės kontraktą nutiesti greitojo geležinkelio liniją tarp šventųjų Mekos ir Medinos miestų.

„Visada būdavo įtariama, kad Juanas Carlosas yra puikus lobistas – ne vien Ispanijos, bet ir savo draugų, artimų verslininkų ir galbūt netgi savo paties naudai“, – sakė A.Romero.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atėjus Felipe VI viskas pasikeitė: niekas nemano, kad jis gali nuveikti kažką panašaus; ispanų verslininkai jo nelydi kelionėse, o jo kelionės daug labiau kontroliuojamos valstybės“, – pridūrė ji.

Jeigu sandoris dėl penkių korvečių statybos bus pasirašytas, jis keleriems metams užtikrins daugiau kaip 2 000 darbo vietų, sakė Ispanijos didžiausios profsąjungos „Comisiones Obrerassaid“ atstovas Jose Antonio Fernandezas Vidalis šiaurės rytiniame Galisijos regione, kuriame veikia viena didelė laivų statykla.

REKLAMA

„Laukiame to kaip lietaus vasarą, kad sukurtume darbo vietų laivų statyklose“, – pridūrė jis.

Šiuo metu Ispanijoje nedarbo rodiklis yra 18,9 proc. – antras didžiausias Europos Sąjungoje po Graikijos.

Visgi dar nežinia, ar minėtą kontraktą pavyks sudaryti, nes Saudo Arabija mažina išlaidas pingant naftai ir gaunant mažiau pajamų iš jos eksporto. Be to, Ispanija susiduria su didele konkurencija, nes prancūzai tikisi parduoti arabams kitokio tipo karo laivų, sakė vienas šaltinis Prancūzijos gynybos užsakymus vykdančioje bendrovėje DCNS.

REKLAMA

2014–2015 metais Ispanija buvo ketvirtoji didžiausia Saudo Arabijos ginkluotės tiekėja po JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos, nurodo Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas.

„Aiškiai neteisėtas“

„Klausimas, ar šis kontraktas teisėtas, ar ne. Ir jis aiškiai neteisėtas“, – sako žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ padalinio Ispanijoje prekybos ginkluote ekspertas Alberto Estevezas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2013 metų Jungtinių Tautų tarptautinė prekybos ginklais sutartis draudžia parduoti ginkluotę, jeigu ji gali būti panaudota atakoms prieš civilius arba kitokiems humanitarinių įstatymų pažeidimams, sakė jis.

Saudo Arabijos vadaujama koalicija 2015 metų kova pradėjo aviacijos smūgius Jemene, kai husiais vadinami sukilėliai ir jų sąjungininkai – buvusiam prezidentui Ali Abdullah Salehui ištikimi kariai – užėmė didžiąją dalį šios šalies teritorijos.

REKLAMA

Rijadas baiminasi, kad husiai užims visą Jemeną ir padarys jį priklausomą nuo šiitiško Irano, pagrindinio sunitiškosios Saudo Arabijos varžovo regione. Žmogaus teisių organizacijos, įskaitant „Amnesty International“ ir „Oxfam“, įvardijo dešimtis numanomų karo nusikaltimų, įvykdytų Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos, pavyzdžiui, ligoninių ir mokyklų bombardavimų.

Barselonoje įsikūrusio J.M.Delaso taikos studijų centro tyrėjas Jordi Calvo pabrėžė, kad ispanų pastatytos korvetės gali būti naudojamos ne vien patruliavimui.

Jose gali būti sumontuotos raketų sistemos arba patrankos, taip pat sraigtasparnių tūpimo aikštelės, nurodė jis.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų