Po šaudynių, per kurias galingu šautuvu ginkluotas asmuo pradėjo pliekti į daugiausiai šeimoms skirto Liepos 4-osios parado dalyvius Ilinojaus valstijos mieste Hailand Parke, 22 metų Robertas Crimo buvo įvardytas „interesuojančiu asmeniu“ ir buvo pradėtos didelio masto gaudynės. Federalinio tyrimų biuro (FTB) pranešime nurodoma, kad šis asmuo yra 21 metų.
Greitosios pagalbos pareigūnai sakė, kad mažiausiai 30 žmonių, įskaitant keletą vaikų, buvo sužeisti ir kad kai kurių iš jų būklė kritinė.
Po trumpai trukusio persekiojimo automobiliais R. Crimo buvo sulaikytas „be incidento“, žurnalistams sakė Hailand Parko policijos viršininkas Lou Jogmenas.
Anksčiau policija perspėjo, kad įtariamasis yra ginkluotas ir „labai pavojingas“. Kol kas neaišku, ar jis yra to paties amžiaus Čikagos muzikantas tuo pačiu vardu, taip pat žinomas scenos vardu „Awake the Rapper“.
Leiko apygardos šerifo biuras, atsakingas už teritoriją, į kurią įeina netoli Čikagos esantis Hailand Parkas, anksčiau pranešė, kad reaguoja „į šaudymą Nepriklausomybės dienos parado maršruto teritorijoje“.
Taikytasi į žiūrovus
Vėliau policijos pareigūnai nurodė, kad šaudymas prasidėjo 10 val. 14 min. vietos (18 val. 14 min. Lietuvos) laiku, kai Nepriklausomybės dienos šventės dalyvių kolona buvo nuėjus apie tris ketvirtadalius parado maršruto.
„Atrodo, kad buvo taikomasi į žiūrovus... Taigi, labai atsitiktinai, labai sąmoningai, ir tai labai liūdna“, – sakė Leoko apygardos Sunkių nusikaltimų tyrimo grupės atstovas Christopheris Covelli.
Penki iš šešių žuvusiųjų mirė įvykio vietoje, dar vieno sužeistojo gyvybė vėliau užgeso ligoninėje. Visi žuvusieji yra suaugę asmenys.
Hailand Parko ligoninės, į kurią buvo išvežta dauguma nukentėjusiųjų, gydytojas Brighamas Temple'is sakė, kad jo įstaiga priėmė 25 pašautus žmones, kurių amžius – nuo aštuonerių iki 85 metų.
Pasak jo, tarp nukentėjusiųjų yra „keturi ar penki“ vaikai ir kad 16 asmenų vėliau buvo išleisti.
Policija nurodė, kad šaulys naudojosi „galingu šautuvu“ ir kad šaudymo įkalčių buvo rasta ant netoliese esančio verslo centro pastato stogo.
„Viskas rodo, kad jis stengėsi neatkreipti į save dėmesio, jį buvo labai sunku pamatyti“, – sakė Ch. Covelli.
Pasipylus šūviams į šventiškai nusiteikusią minią, kilo didžiulė panika – žmonės bėgo, bandydami išsigelbėti, palikę įvykio vietoje išvartytas kėdes, pamestus balionus ir asmeninius daiktus.
Hailand Parko pareigūnai paskelbė, kad dėl incidento buvo atšaukti visi Liepos 4-osios šventiniai renginiai.
JAV žiniasklaida pranešė, kad R. Crimo internetu paskeltoje medžiagoje esama smurtinio turinio su užuominomis apie ginklus ir šaudynes. Pirmadienį vakare jo paskyros platformoje „YouTube“ ir kituose socialiniuose tinkluose jau buvo užblokuotos.
Viename per „YouTube“ prieš aštuonis mėnesius paskelbtame vaizdo įraše matyti jaunas vyras miegamajame ir klasėje, taip pat piešiniai, kuriuose pavaizduoti ginkluotas asmuo ir žmonės, į kuriuos šaudoma, pranešė laikraštis „Chicago Tribune“.
Tame įraše balsas už kadro ištaria: „Tiesiog turiu tai padaryti. Tai mano likimas. Viskas veda prie to. Niekas negali manęs sustabdyti, net ir aš pats.“
309 šaudynės
Išpuolis Hailand Parke aptemdė JAV Nepriklausomybės dienos iškilmes, kai visoje šalyje rengiamos panašios eitynės, o žmonės taip pat dalyvauja iškylose, sporto renginiuose arba fejerverkų šou.
Nevyriausybinės organizacijos „Gun Violence Archive“ duomenimis, Jungtinėse Valstijose smurtas, susijęs su šaunamaisiais ginklais, kasmet pareikalauja apie 40 tūkst. gyvybių. Šis skaičius apima ir nusišovusius asmenis.
Diskusijos ginklų kontrolės klausimu, kuris šalyje kelia daug nesutarimų, vėl įsiplieskė po gegužę įvykusių dvejų šaudynių: Niujorko valstijoje gyvybių neteko 10 juodaodžių prekybos centro pirkėjų, o Teksaso pradinėje mokykloje nužudytas 21 žmogus, daugiausia maži vaikai.
Po šių incidentų Kongresas pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius priėmė svarbų įstatymą dėl ginklų saugumo. Birželio pabaigoje prezidentas Joe Bidenas pasirašė šį įstatymą, sakydamas, kad nors jis ir neatitinka to, ko iš tikrųjų reikia, jis vis tiek išgelbės gyvybių.
Po naujausio išpuolio J. Bidenas sakė esąs sukrėstas ir pažadėjo toliau kovoti su „ginkluoto smurto epidemija“, krečiančia šalį.
„Aš neketinu pasiduoti“, – pabrėžė jis.
Tačiau pastarosiomis savaitėmis JAV Aukščiausiasis Teismas paskelbė išvadą, kad viena iš pagrindinių amerikiečių teisių yra teisė nešiotis šaunamuosius ginklus viešose vietose.
Kaip rodo „Gun Violence Archive“ duomenys, nuo šių metų pradžios Jungtinėse Valstijose įvyko jau 309 masinės šaudynės, įskaitant tris kitus incidentus liepos 4-ąją, per kuriuos žmonės nenukentėjo.