Toliau pateikiame susitikimo, jo dalyvių ir kai kurių svarbiausių klausimų apžvalgą.
Kas yra G-7 viršūnių susitikimas?d
G-7 yra neoficiali pirmaujančių pramoninių valstybių grupė. Ją sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV.
Šiemet viršūnių susitikimo šeimininkė yra Japonija, tačiau G-7 susitikimams pasikeisdamos pirmininkauja visos septynios narės. Prie jų taip pat prisijungia du Europos Sąjungos atstovai.
Kaip įprasta pastaraisiais metais, kai kuriuose posėdžiuose taip pat dalyvaus kai kurių G-7 nepriklausančių šalių ir tarptautinių organizacijų vadovai.
Susirinkę lyderiai aptaria įvairius klausimus, įskaitant ekonominę politiką, saugumą, klimato kaitą, energetiką ir lyčių lygybę.
Pirmasis susitikimas įvyko 1975-aisiais, kai Prancūzija surengė tuometinės Šešių šalių grupės susitikimą, skirtą aptarti, kaip kovoti su recesija, kilusia po arabų šalių naftos embargo. Septintąja nare po metų tapo Kanada. 1998-aisiais prisijungė Rusija, suformuodama G-8, tačiau po 2014-aisiais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ji buvo pašalinta.
Kas dar dalyvaus?
Šiais metais pakviesti Australijos, Brazilijos, Komorų, Kuko salų, Indijos, Indonezijos, Pietų Korėjos ir Vietnamo vadovai, o Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida pabrėžia, kad svarbu užmegzti ryšius su besivystančiomis vadinamųjų globaliųjų Pietų šalimis ir JAV sąjungininkėmis bei partnerėmis.
Kvietimai valstybių, nepriklausančių G-7 grupei, vadovams skirti išplėsti bendradarbiavimą su platesniu šalių ratu.
G-7 šalims tenkanti pasaulinės ekonominės veiklos dalis per pastaruosius keturis dešimtmečius nuo 50 proc. sumažėjo iki maždaug 30 procentų.
Besivystančios ekonomikos šalys, tokios kaip Kinija, Indija ir Brazilija, pasiekė didžiulių laimėjimų, todėl kyla klausimų dėl G-7 svarbos ir grupės vaidmens vadovaujant pasaulio ekonomikai, kuri vis labiau priklauso nuo mažiau turtingų šalių augimo.
Į susitikimą taip pat pakviesti Jungtinių Tautų, Tarptautinės energetikos agentūros, Tarptautinio valiutos fondo, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Pasaulio banko, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Pasaulio prekybos organizacijos vadovai.
Kodėl Hirošima?
Hirošima yra F. Kishidos gimtasis miestas. Jo pasirinkta vieta rodo ryžtą branduolinį nusiginklavimą ir branduolinio ginklo neplatinimą laikyti svarbiausiais šių metų susitikimo darbotvarkės klausimais.
Kelias į branduolinį nusiginklavimą yra tapęs dar sudėtingesniu: Rusija neseniai pažėrė branduolinių grasinimų Ukrainoje, be to, branduolinius ginklus bei raketas plėtoja Kinija ir Šiaurės Korėja.
Japonija, savo saugumą statanti ant JAV branduolinių pajėgumų, taip pat sulaukė kritikos, kad jos branduolinio nusiginklavimo įsipareigojimas yra tuščias pažadas. F. Kishida bando sukurti realistišką planą, kuris padėtų išlyginti svarstykles tarp dabartinės niūrios tikrovės ir idealizuojamo pasaulio be branduolinių ginklų.
Penktadienį atvykstančius vadovus jis pasveikins Hirošimos Taikos parke. Japonijos premjeras taip pat ketina palydėti vadovus į A-bombos muziejų – tai bus pirmasis branduolinių valstybių vadovų grupinis vizitas šioje vietoje. Taip pat gali įvykti susitikimas su atominės bombos sprogimą išgyvenusiais žmonėmis.
„Manau, kad pirmas žingsnis siekiant bet kokio branduolinio nusiginklavimo yra asmeniškai susipažinti su atominės bombos panaudojimo pasekmėmis ir tvirtai perteikti realybę“, – sakė F. Kishida, šeštadienį apsilankęs Hirošimoje, kur stebėjo pasirengimą susitikimui.
Kokie bus svarbiausi klausimai?
Tikimasi, kad G-7 lyderiai griežtai pasmerks Rusijos karą prieš Ukrainą ir pažadės toliau remti šią šalį. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prie sesijos prisijungs vaizdo ryšiu.
Taip pat bus kalbama apie didėjančius Pekino grasinimus Taivanui – savivaldžiai demokratinei salai, kurią jis laiko savo teritorija, – ir apie būdus, kaip sumažinti Vakarų demokratinių valstybių ekonominę ir tiekimo grandinės priklausomybę nuo Kinijos.
Siekdamas atkreipti dėmesį į globaliųjų Pietų šalių, tarp kurių yra daug buvusių Vakarų valstybių kolonijų, turinčių skirtingą požiūrį į Rusiją ir Kiniją bei ryšius su jomis, iškilimą, G-7 pasiūlys šioms šalims daugiau paramos sveikatos, aprūpinimo maistu ir infrastruktūros srityse, kad galėtų užmegzti glaudesnius ryšius.
Kas dar vyks?
Aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose vyks akylai stebimas renginys, kurio metu F. Kishida susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu ir Pietų Korėjos lyderiu Yoon Suk Yeolu, kad aptartų glaudesnį bendradarbiavimą saugumo srityje, įskaitant galimą branduolinio atgrasymo stiprinimą.
F. Kishida ir Yoon Suk Yeolas kartu pagerbs Korėjos atominės bombos aukų atminimą Hirošimos memoriale, taip stiprindami pasitikėjimą, abiem šalims siekiant atkurti ryšius, įtemptus dėl ginčų, kilusių dėl 1910–1945 metais Japonijos kolonijinio valdymo Korėjos pusiasalyje.