Pirmadienį Gruzija kreipėsi pagalbos į Tarptautinį Teisingumo Teismą. Šalis teigia, jog separatistiniuose Pietų Osetijos ir Abchazijos regionuose etniniai gruzinai yra vejami iš kaimų ir šiose teritorijose vykdoma „sisteminga etninio valymo programa“.
Tokiu staigiu Gruzijos kreipimusi siekiama parengti įstatymą, kuriuo būtų sustabdytas Rusijos vykdomas etninių gruzinų „terorizavimas“ ir jiems būtų leista grįžti į namus Pietų Osetijoje ir Abchazijoje.
15 Jungtinių Tautų teismo teisėjų visų pirma turi nuspręsti, ar teismas turi jurisdikciją konflikto atžvilgiu. Jei taip, Gruzijos teisininkai tikisi, jog sankcijos dėl Rusijos veiksmų bus patvirtintos per 2 savaites – šiam teismui tai būtų labai greita teismo proceso eiga.
Šiandien, atidarant tris išklausymo dienas, Gruzijos teisingumo ministrė Tina Bujaliani teigė, jog jos šalis kreipiasi į teismą „didžiulio nerimo dienomis, tokiu metu, kai šimtai tūkstančių jos gyventojų yra persekiojami ir vejami iš namų tik dėl to, jog yra gruzinai“.
Rusija pabandė užprotestuoti Gruzijos kreipimąsi ir pareikalavo jį atmesti. Rusijos atstovas Romanas Kolodkinas pareiškė, jog konfliktą pradėjo Gruzija, kai, norėdama atgauti įtaką Pietų Osetijoje, panaudojo karinę jėgą. O Rusijai neliko nieko kito, kaip tik įsikišti ir užkirsti kelią tolesnėms mirtims.
Teisme pristatyti įrodymai
Teismo salėje Gruzija pristatė bylą, naudodamasi prisaikdintų liudytojų parodymais ir nuotraukomis, kurios buvo padarytos palydovų rugpjūčio mėnesį. Gruzijos atstovo Payam Akhavan teigimu, yra skirtumas tarp aukų dėl karo veiksmų ir sistemingos kampanijos prieš etninius civilius gruzinus.
„Palydovų padaryti vaizdai parodė šimtus degančių namų, šimtus namų be stogų. Tokie nuostoliai yra padaryti sąmoningo, apgalvoto deginimo, kuris skiriasi nuo karo metu padarytos žalos“, teigė P. Akhavan.
Komercinių palydovų vaizdus išnagrinėjo Ženevoje įsikūrusi Jungtinių Tautų agentūra „Unosat“. „Human Rights Watch“, organizacija, kuri taip pat naudojo šias nuotraukas, teigia, jog penkių etninių gruzinų kaimų šalia Pietų Osetijos sostinės Cchinvalio sunaikinimas yra „sąmoningas niokojimas, ne ginkluoto konflikto padarinys“.
Gruzijos atstovo teigimu, praėjusį mėnesį savo namų neteko apie 160 tūkstančių etninių gruzinų, o toks likimas gresia dar 50-iai tūkstančių, gyvenančių pavojinguose Pietų Osetijos ir Abchazijos regionuose.
„Šis braižas tęsiasi, tačiau dabar vyksta daug tyliau – be deginimų, žudymų, tačiau per žmonių spaudimą. Pavyzdžiui, gruzinai, gyvenantys prie Akhalgori, gali likti tik tuo atveju, jei turi rusiškus pasus“, kalbėjo P. Akhavan.
Procesas gali užsitęsti labai ilgai
Jei teismas nuspręs turįs jurisdikciją šio konflikto sprendimui, jis gali paskirti laikinas apsaugos priemones civiliams. Tačiau galutinio sprendimo gali prireikti laukti keletą metų.
Rusijos tyrėjai paskelbė 311 vardų Pietų Osetijos gyventojų, žuvusių konflikto metu, sąrašą. Tuo tarpu pradžioje sakyta, jog nukentėjusiųjų yra apie 1,400.
Straipsnyje panaudota „International Herald Tribune“ ir bbc.co.uk medžiaga.