Pietų Australijos universiteto mokslininkai, išanalizavę 11 tyrimų, kuriuose dalyvavo beveik 3,2 tūkst. dalyvių, duomenis, nustatė, kad, nors šaltas vanduo gali būti naudingas sveikatai, šis poveikis labai priklauso nuo laiko ir konteksto, rašoma „Study Finds“.
„Maudymasis šaltame vandenyje buvo plačiai tiriamas ir naudojamas sporte, siekiant padėti sportininkams atsigauti, tačiau, nepaisant to, kad jis vis labiau populiarėja sveikatingumo srityse, mažai žinoma apie jo poveikį visuomenei“, – aiškino pagrindinė tyrėja Tara Cain.
Paaiškėjo, kad buvimo šaltame vandenyje laikas yra labai svarbus veiksnys. Nors daugelis žmonių ieško ledo vonių, kad iš karto sumažintų stresą, tyrimas parodė, kad stresas reikšmingai sumažėjo tik praėjus 12 valandų po šalto vandens poveikio.
Ši per ilgą laiką pasiekta nauda rodo, kad organizmo reakcija į šalčio poveikį nėra tokia vienareikšmė, kaip manyta anksčiau.
„Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo prieštaringa, nes žinome, kad ledo vonias reguliariai naudoja sportininkai, siekdami sumažinti uždegimus ir raumenų skausmą po fizinio krūvio“, – aiškino vienas iš tyrėjų daktaras Benas Singhas.
Padeda geriau susidoroti su ligomis, bet ne jų išvengti
Kad suprastų šį poveikį, mokslininkų grupė išnagrinėjo tyrimus, kurių dalyviai buvo panardinti į vandenį, kurio temperatūra svyravo nuo 7°C iki 15°C.
Nors daugumoje tyrimų buvo naudojamos tradicinės ledo vonios, viename tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama šaltam dušui.
Ypač įdomūs pasirodė imuninės sistemos tyrimų rezultatai. Nors kraujo žymenys neparodė, kad imunitetas iš karto sustiprėtų, vienas didelis tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. dalyvių, parodė, kad žmonės, kurie reguliariai maudėsi šaltame duše, 29 proc. rečiau sirgdavo.
Tačiau kai jie susirgdavo, jų ligos truko taip pat ilgai, kaip ir visų kitų. Tai leidžia manyti, kad šaltas dušas gali padėti žmonėms geriau susidoroti su ligomis, o ne visiškai jų išvengti.
Gyvenimo kokybė pagerėja tik trumpam laikui
Kita galima nauda – miego kokybės pagerėjimas, tačiau pirmiausia tai buvo naudinga vyrams. Tyrimo metu paaiškėjo, kad besimaudančiųjų šaltame vandenyje miego rodikliai buvo geresni, palyginti su kontrolinėmis grupėmis.
Tačiau šiuose tyrimuose nedalyvavo moterys, todėl kol kas nežinoma, ar moterys pajustų tokią pačią naudą.
Gyvenimo kokybės tyrimai atskleidė trumpalaikį pagerėjimą, kuris laikui bėgant išblėso. „Taip pat pastebėjome, kad dalyviai, kurie 20, 60 ar 90 sekundžių maudėsi po šaltu dušu, nurodė šiek tiek aukštesnius gyvenimo kokybės rodiklius.
„Tačiau po trijų mėnesių šis poveikis vėl išnyko“, – pažymėjo T. Cain. Ši išvada kelia svarbių klausimų, kiek laiko žmonėms reikia tęsti šalto dušo praktiką, kad išliktų kokia nors nauda.
Svarbu atkreipti dėmesį į organizmo reakciją
Tyrimas taip pat atkreipė dėmesį į svarbius saugumo aspektus, ypač tam tikroms grupėms. „Žmonės, turintys sveikatos sutrikimų, turėtų būti ypač atsargūs, jei maudosi šaltame vandenyje“, – įspėjo daktaras B. Singhas.
Tyrime pabrėžiama keletas svarbių maudymosi šaltame vandenyje saugos aspektų. Pradinė organizmo reakcija į šaltą vandenį gali kelti pavojų žmonėms, turintiems sveikatos sutrikimų.
Be to, įvairiuose tyrimuose naudoti įvairūs būdai – nuo labai trumpo laiko šaltame duše iki ilgai trunkančių ledinių vonių – rodo, kad žmonės turėtų pradėti tai praktikuoti palaipsniui ir atkreipti dėmesį į organizmo reakciją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!