„Euro (zonos) viršūnių susitikimas vienbalsiai pasiekė susitarimą. Viskas parengta ESM (Europos stabilumo mechanizmo) programai #Graikijai su rimtomis reformomis ir finansine pagalba“, – rašo D.Tuskas savo „Twitter“ žinutėje, turėdamas omenyje ES fondą, kuris prižiūrės jau trečią Graikijos finansinio gelbėjimo programą nuo 2010 metų.
Euro zonos lyderiai kompromisinį susitarimą priėmė po naktį iš sekmadienio į pirmadienį vykusių įtemptų derybų – po to, kai pateikė Atėnams ultimatumą, reikalaudami vykdyti griežtas ekonomikos reformas arba tapti pirmąja šalimi, pašalinta iš ES vieningosios valiutos erdvės.
„Šis sprendimas suteikia Graikijai galimybę išvengti socialinių (ir) politinių pasekmių, (kurios grėstų) neigiamos baigties atveju, – D. Tuskas sakė per spaudos konferenciją, pasibaigus deryboms. – Esama griežtų sąlygų, kurios turės būti išpildytos.“
Vis dėlto kai kurie lyderiai perspėjo, kad šis susitarimas tėra juodraštis, dar neatlėgus pykčiui dėl Graikijos pozicijos per pastaruosius šešis mėnesius vykusias derybas.
„Europa apsisprendė dėl kelių žemėlapio. Dabar viskas priklausys nuo įgyvendinimo“, – pabrėžė Estijos premjeras Taavi Roivas.
„Grexit“ pavojaus nebėra, sako Europos Komisijos vadovas
Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris pareiškė, kad Graikijos pasitraukimo iš euro zonos grėsmės nebeliko, Atėnams sutarus dėl finansinės pagalbos su euro zonos partnerėmis.
„Grexit“ (chaotiško šalies pasitraukimo iš euro zonos pavojaus) nebėra““, - sakė J.-C. Junckeris, naujienų agentūros AFP paklaustas, ar Graikijos narystei bendrosios valiutos zonoje vis dar yra iškilusi grėsmė.
Graikija „kovojo iki galo“ dėl naujos pagalbos sutarties, sako premjeras Tsipras
Graikijos premjeras Alexis Tsipras pirmadienį pareiškė, kad jo šalis kovojo „iki pat galo“, siekdama susitarti su euro zona dėl sudėtingos finansinio gelbėjimo programos, kuri turėtų užtikrinti finansų stabilumą ir ekonomikos augimą.
„Mes kovojome teisingoje kovoje iki pat galo“, – A. Tsipras sakė po 17 valandų trukusio derybų maratono, per kurį buvo sudarytas susitarimas, veikiausiai numatantis griežto taupymo priemones.
Premjeras pridūrė, kad „didžioji dauguma Graikijos žmonių palaikys šias pastangas“.
Graikija ir euro zona priėmė susitarimą dėl finansinio gelbėjimo programos, sako politikai
Graikija ir jos partneriai Europoje pirmadienį „vienbalsiai“ priėmė susitarimą dėl Atėnų finansinio gelbėjimo programos, turinčios padėti išlaikyti šią šalį euro zonoje, po 17 valandų trukusio derybų maratono, savo „Twitter“ pranešimuose nurodė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir kiti Europos Sąjungos lyderiai.
„Euro (zonos) viršūnių susitikimas vienbalsiai pasiekė susitarimą. Viskas parengta ESM (Europos stabilumo mechanizmo) programai #Graikijai su rimtomis reformomis ir finansine pagalba“, – rašo D. Tuskas.
„Susitarimas (pasiektas)“, – savo „Twitter“ žinutėje parašė Belgijos premjeras Charles'is Michelis.
Tuo tarpu Liuksemburgo premjeras Xavier Bettelis nurodė: „Po 17 valandų derybų esame priartėję prie susitarimo. Europa yra stipri“.
Jis pridūrė, kad Graikija sutiko su kompromisu, kurį dabar svarsto 18 kitų euro zonos šalių.
Tsipras, Hollande'as, Merkel ir Tuskas pasiūlė „kompromisą“ dėl Graikijos, sako šaltinis
Graikijos, Vokietijos, Prancūzijos ir ES lyderiai per derybas, vykusias naktį iš sekmadienio į pirmadienį, pasiekė „kompromisą“ dėl finansinės pagalbos Atėnams, ir dabar jų pasiūlymas bus pateiktas kitoms euro zonos šalims, pranešė šaltinis ES institucijose.
Graikijos premjeras Alexis Tsipras, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Europos Sąjungos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas dėl šio pasiūlymo susitarė 19 šalių, naudojančių eurą, neeilinio viršūnių susitikimo kuluaruose, AFP sakė šaltinis.
„Esama keturšalio susitarimo, kuris bus pateiktas devyniolikai“, - sakė šaltinis, pageidavęs likti anonimu.
D. Tusko atstovas spaudai Prebenas Aamannas savo „Twitter“ paskyroje atskirai parašė, kad ES lyderiai vėl sušauks viršūnių susitikimą, kuriame bus pateiktas svarstyti „kompromisinis pasiūlymas“. Daugiau detalių jis nepateikė.
Bet Graikijos vyriausybės pareigūnas sakė, kad vis dar tebėra likę neišspręstų klausimų dėl to, kokias esmingas ekonomines reformas Atėnai turi įgyvendinti mainais į trečiąją finansinio gelbėjimo programą nuo 2010 metų.
„Mes neturime susitarimo, nes atviri lieka du dideli klausimai, - TVF vaidmuo ir 50 mlrd. eurų Liuksemburgo fondas“, - sakė Graikijos pareigūnas su sąlyga, kad nebus nurodomas jo vardas.
Tarp euro zonos keliamų pasiūlymų yra reikalavimas, kad bet kokioje ateities gelbėjimo programoje turėtų dalyvauti Tarptautinis valiutos fondas, taip pat raginimas Graikijai numatyti iki 50 mlrd. eurų turto privatizacijai.
„Visa kita yra gerai, bet ne labai gerai. Kai į galvą nukreiptas ginklas, jūs taip pat sakytumėte, kad viskas gerai“, - sakė šaltinis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.