• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Genocido vykdytojui palikta galioti mirties bausmė

Irako apeliacinis teismas antradienį paliko galioti žemesniosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo buvusio diktatoriaus Saddamo Husseino pusbrolis ir bendražygis nuteistas myriop.

REKLAMA
REKLAMA

"Cheminis Ali" šią pravardę gavo už tai, kad 1988-aisiais cheminiu ginklu nuodijo kurdus."Devyni apeliacinio teismo teisėjai pritarė mirties nuosprendžiui, kuriuo nuteistas Ali Hassanas al-Majedas, o nuosprendis turi būti įvykdytas per 30 dienų”, - sakė žurnalistams vyriausiasis teismo kaltintojas Munkithas al-Fatlawis

REKLAMA

Palikti galioti ir mirties nuosprendžiai kitiems pakarto diktatoriaus bendrininkams -  buvusiam gynybos ministrui Sultanui Hashimui ir Husseinui Rashiduui, kuris vadovavo šalies kariškių veiksmams jos viduje.

Majeedas, 1988 m. birželio mėnesį įsakė atakuoti cheminiu ginklu kurdus, operacijos "Anfal" metu. Tuomet, pasak kaltintojų, buvo nužudyta 180 000 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Jam taip pat inkriminuojami susidorojimai malšinant šiitų sukilimą 1991-aisiais, kuomet pasinaudodami amerikiečių pergalė Persų įlankos kare, pastarieji mėgino nuversti Saddamo valdžią. “Cheminis Ali” teismo metu pripažino įsakęs nuodyti dujomis kurdus, atsisakiusius paklusti jo įsakymams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltinimus Mosulo gubernatoriui apeliacinis teismas panaikino.

Kraupūs faktai

Liudininkų teigimu, per „Anfal“ operaciją Irako diktatorius įsakė prieš civilius gyventojus panaudoti cheminį ginklą. Tai buvo pirmas atvejis žmonijos istorijoje, kai valdantis režimas panaudojo tokį ginklą prieš savo piliečius. Kad tai buvo būtent cheminis ginklas, patvirtina ne tik liudininkų parodymai, bet ir vaizdo juosta, patekusi į tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ tyrėjų grupės rankas.

REKLAMA

Vaizdo juostoje užfiksuota, kaip po bombardavimo Balisano lygumoje sklaidosi balti, pilki ir rožinės spalvos dūmai. Pasak liudininkų, nuo kalnų dvelkiantis lengvas vėjas nunešė iki gyvenamųjų vietų keistą kvapą. Po kurio laiko žmonės turėjo problemų dėl regėjimo, nemažai tų, kuriems pavyko išgyventi, po mėnesio visiškai apako. Tie, kurie buvo arčiau sprogimų vietų, žuvo iš karto. Kai kas pabėgo į kalnus ir mirė ten.

REKLAMA

Žiniasklaidos teigimu, tai buvo pats didžiausias iš visų „Human Rights Watch“ atliktų tyrimų. Jis vadinasi „Genocidas Irake: „Anfal“ kampanija prieš kurdus“. Tyrimui vadovavęs Joostas Hiltermannas teigia, kad S. Husseino režimas pirmąsyk panaudojo cheminį ginklą 1983 m. kare su Iranu. Tai iš karto tapo žinoma tarptautinei bendruomenei, nes nukentėjusieji gydėsi ligoninėse, kuriose juos lankė tarptautiniai stebėtojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi niekas režimo nesustabdė, naujausios ir itin pavojingos cheminės medžiagos naudotos kare su Iranu, o vėliau, 1987 m., jos panaudotos ir prieš kurdus. Iš pradžių – be pačių kurdų – apie tai nežinojo niekas, nes patekti į Irako Kurdistaną buvo neįmanoma: Irakas tuo metu buvo uždara šalis. Vėliau kurdai ėmė patekti į Irano ligonines, ir informaciją apie genocidą sužinojo tarptautiniai stebėtojai.

REKLAMA

„Human Rights Watch“ dirbo kartu su organizacija „Gydytojai be sienų“. Pastarosios atstovai labai kruopščiai dokumentavo, kaip iš cheminių medžiagų pažeisto Bidžino kaimo Badianano rajone nepriklausomi stebėtojai ėmė žemės mėginius, siuntė juos į Londoną, kur buvo atlikta nepriklausoma ekspertizė, patvirtinusi nuodingų cheminių medžiagų pėdsakų buvimą dirvoje. Bidžine naudotos nuodingos nervus paralyžiuojančios zarino dujos.

REKLAMA

Pasak stebėtojų, operacija prieš Irako kurdus buvo atliekama su cinišku nuoseklumu. Iš pradžių atliktas gyventojų surašymas, kuriame žmonėms buvo siūloma apsispręsti, kas jie – arabai ar kurdai. Taip išsiaiškinus, ką naikinti, pradėtas šis šėtoniškas darbas. Nemažai kitų nacionalinių grupių atstovų užsirašė esą kurdai ir galų gale nukentėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Hiltermanno teigimu, „Human Rights Watch“ apie Irako diktatoriaus organizuotą egzekuciją sužinojo iš trijų šaltinių – liudininkų parodymų, kuriuos pavyko gauti 1992–1993 m., juridinės ekspertizės, atliktos radus masines kapavietes dykumoje Irako vakaruose, bei išanalizavus 18 tonų slaptų policijos dokumentų. Juos kurdų partijos pagrobė 1991 m. per kurdų sukilimą ir perdavė saugoti į Jungtines Valstijas. Dokumentai padėjo nustatyti, kas šią operaciją suplanavo ir kas ją vykdė.

REKLAMA

Žudyta pasitarus ir sąmoningai

Saddamas Husseinas ir "Cheminis Ali", prieš 1988 metų cheminio ginklo atakas prieš kurdus diskutavo, kaip nuodingos dujos nužudys tūkstančius žmonių, parodė įrašai, kurie pirmadienį buvo paleisti per buvusių Irako pareigūnų teismą.

"Smogsiu jiems cheminiu ginklu ir visus juos nužudysiu. Tegu būna prakeiktas kiekvienas, kuris ką nors pasakys", - įraše sako balsas, kuris, prokurorų teigimu, yra "Cheminio Ali" Hassano al-Majeedo (Alio Hasano Madžido).

REKLAMA

"Taip, jis efektyvus, ypač tiems, kurie iš karto neužsideda kaukės", - kitame įraše sako Saddamas Husseinas.

"Pone, ar jis naikina tūkstančius?", - klausia kitas balsas.

"Taip, jis naikina tūkstančius ir priverčia juos nieko negerti ir nieko nevalgyti. Jie taip pat turės palikti savo namus nieko su savimi nepasiėmę, kol galėsime juos visiškai išvalyti", - girdėti balsas, kuris priskiriamas Saddamui Husseinui.

Per šį teismą, kurio metu Saddamo Husseino vieta buvo palikta tuščia, A.H.al-Majeedas ir dar penki partijos "Baath" pareigūnai teisiami dėl vaidmens 1988 metų karinėje Anfalo ("Karo trofėjų") kampanijoje Šiaurės Kurdistane.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų