Naujasis prezidentas, žadantis tėvynainiams politinius ir moralinius pokyčius, visada puikiai žinojo, su kuo norėtų ir turėtų bendradarbiauti. Tai jam ypač pravertė JAV Senate atstovaujant korumpuotais politikais garsėjančiai Ilinojaus valstijai.
B.Obama suprato, kad pakaks bent kartą suklysti pasirenkant bendražygį ir jo karjera bus baigta. Todėl jis stengėsi laikytis toliau nuo partijos kolegos ir valstijos gubernatoriaus R.Blagojevichiaus, kuris B.Obamos taip pat nemėgo. Kai 2002 metais R.Blagojevichius iškėlė savo kandidatūrą gubernatoriaus rinkimuose, B.Obama iš pradžių rėmė kitą politiką, tačiau demokratams pasirinkus R.Blagojevichių pažadėjo jam savo paramą.
Tai buvo viena nedaugelio kylančios politikos žvaigždės klaidų, nes vos tik pradėjęs eiti pareigas R.Blagojevichius ėmė garsėti kaip paperkamas gubernatorius. Netrukus išaiškinęs abejotinus gubernatoriaus sandorius su Čikagos padugnėmis, tyrimą pradėjo ir FTB. O šio gruodžio pradžioje 52 metų Ilinojaus gubernatorius atsidūrė vieno didžiausių JAV politinių skandalų centre, nes norėjo pasipelnyti iš savo teisės skirti B.Obamos įpėdinį JAV Senate. Be to, jis bandė priversti dienraščio „The Chicago Tribune“ savininkus atleisti jį kritikavusius apžvalgininkus.
Nors valstijos prokuroras Patrickas Fitzgeraldas išraiškingai tvirtino, kad išrinktasis prezidentas neturi nieko bendra su nusikalstamomis derybomis, amerikiečiams dar kartą buvo priminta, iš kokios prastą reputaciją turinčios Čikagos politikos pelkės iškilo B.Obama. JAV žiniasklaida nenuilsdama tebesvarsto, ar jis taip pat nėra susitepęs. Gruodžio 9 dieną, kai FTB suėmė Ilinojaus gubernatorių, valstijos prokuroras P.Fitzgeraldas per spaudos konferenciją pareiškė, kad didysis iš Ilinojaus kilęs prezidentas Abrahamas Lincolnas, sužinojęs apie R.Blagojevichių, apsiverstų karste.
Veikė kaip tikras gangsteris
Prokuroro parengtame 76 puslapių kaltinamajame dokumente R.Blagojevichius ir jo štabo vadovas Johnas Harrisas kaltinami korupcija ir sąmokslu. Gubernatoriaus telefono pokalbių įrašai šokiruoja. Pirmiausia nepraustaburniška kalba - vos ne kas antras žodis - keiksmažodis. Bet labiausiai pribloškia neslepiamas noras pasipelnyti - R.Blagojevichius kalbėjo ir veikė kaip tikras gangsteris.
Savo patarėjams gubernatorius sakė, kad neketina atiduoti senatoriaus vietos B.Obamos favoritei ir ilgametei jo patarėjai Valerie Jarrett, nebent naujasis prezidentas jį paskirtų sveikatos apsaugos ministru arba jo žmonai parūpintų gerai mokamą vietą priežiūros taryboje. Jis nuolat kartojo, kokia „prasta“ jo finansinė padėtis ir kad jo šeimai taip pat turi kas nors nubyrėti. Kai R.Blagojevichius suprato, kad iš B.Obamos nieko negaus, išvadino jį „močkrušiu“. „Eina š... Už dyką? Eina š...“, - vis kartojo jis ir sakė skirsiąs kitą kandidatą, per tarpininką jam pažadėjusį pusę milijono dolerių. Kaltinamajame dokumente šis kandidatas vadinamas „Kandidatas į senatą Nr.5“, greičiausiai tai Jesse Jacksonas jaunesnysis, gabus garsaus kovotojo už pilietines teises sūnus, kurį FTB taip pat apklausė.
Suimtas R.Blagojevichius dar tą pačią dieną buvo paleistas už užstatą. Jis mano esąs nekaltas ir nori dirbti toliau, nors Ilinojaus teisingumo ministrė ir parlamentarai jau rengiasi jo apkaltai. Gubernatorius nepaklausė ir B.Obamos raginimo atsistatydinti. Tai padarė tik Johnas Harrisas.
Šešėlis metamas B.Obamos komandai
Ekonomikos gelbėjimo planais ir protingu kabineto narių pasirinkimu garsėjančiam B.Obamai sunkiai sekasi įveikti skandalą gimtajame mieste. Suėmus R.Blagojevichių jis tik trumpai pareiškė niekada nekalbėjęs su gubernatoriumi apie savo įpėdinį Senate. Žiniasklaidai to nepakako. Imta spėlioti, iš kur R.Blagojevichius sužinojo, kad iš B.Obamos nėra ko tikėtis. B.Obamai teko aiškinti, kad niekas iš jo komandos nedalyvavo jokiose derybose su gubernatoriumi. Be to, jis paskelbė pradedąs vidaus tyrimą, kad išsiaiškintų, kas iš jo komandos kalbėjo su R.Blagojevichiumi ir apie ką. Dažniausiai minimas pažįstantis Blagojevichių Obamos štabo vadovas Rahmas Emanuelis. Pensilvanijos gubernatorius ir B.Obamos partijos bendražygis Edwardas Rendellas mano, kad „Obamos žmonės dabar jį laiko labiausiai supuvusiu kekšės vaiku pasaulyje, bet privalo su juo palaikyti ryšius“.
Gangsterių sostinė
Čikagos įvykiai nestebina. Miestas prie Mičigano ežero visada garsėjo gangsteriais, pirmiausia 3-iojo dešimtmečio mafijos bosu Al Capone, korumpuotais politikais ir su nusikaltėliais bendradarbiavusiais profsąjungų veikėjais. Keturi iš devynių valstijos gubernatorių buvo teisiami už korupciją. Trys nuteisti, R.Blagojevichiaus pirmtakas tebesėdi kalėjime. Per 53 praėjusius metus 40 metų miestą valdė Daley šeima: Richardas J.Daley, vadintas Mašina, viešpatavo Čikagoje kaip kunigaikštis. Iki šiol daug kas tiki, kad 1960 metais jis padėjo prezidentu tapti Johnui F.Kennedy mirusiųjų, kurių pavardes jo parankiniai surinko miesto kapinėse, balsais. Jo sūnus Richardas jau 19 metų yra miesto meras ir didžiausias partijos machinatorius, kaip ir tėvas.
„Politika kaip asmeninio pasipelnymo priemonė Čikagoje tapo tradicija nuo Al Caponės laikų, - teigia Čikagos Lojolos universiteto politikos profesorius Johnas Pelissero. - Politika čia visada buvo verslas: „Tu man - aš tau.“ Kompanijos už valstijos užsakymus finansuodavo rinkimų kovą.“ Išrinktieji naudodamiesi pareigomis siekdavo tik naudos sau arba geriausiu atveju - partijai. R.Blagojevichius buvo išrinktas į Kongresą ir vėliau gubernatoriumi tik padedant uošviui, įtakingam miesto tarybos nariui.
B.Obamos aplinka Čikagoje
Bet Čikaga - ir B.Obamos miestas, kur jis šventė euforišką pergalę. Joje jis pradėjo politiko karjerą ir žaibiškai tapo JAV senatoriumi bei kandidatu į prezidentus. Ir nors Obama kiek galėdamas laikėsi atokiau nuo korumpuoto valdžios elito, ryšių su juo negalėjo visiškai išvengti, kad ir kaip sumaniai manevravo.
Demokratas, politikos strategas Donas Rose'as - Čikagos aplinkos priešistorinis akmuo. Jis buvo pilietinių teisių gynėjo Martino Lutherio Kingo spaudos atstovas, artimas B.Obamos rinkimų štabo vadovo Davido Axelrodo draugas. 1968 metais jis vadovavo studentų demonstracijoms, kurios mero R.Daley įsakymu buvo brutaliai išvaikytos. D.Rose'as sako: „Kai kas šiandien kalba, kad Obama - išdavikas, kitiems jis - šviesos spindulys, nors iš tiesų B.Obama niekada nebuvo visiškai atsidavęs vienai politinei stovyklai.“
Dar 1985 metais, prieš teisės studijas Harvarde, B.Obama susitiko su vienu įtakingiausių Čikagos politiku, juodaodžiu deputatu Emiliu Jonesu, kurį vadina savo „politiniu krikštatėviu“. E.Jonesas prisimena, kad "Obama buvo agresyvus, atsidavęs vienam tikslui vyrukas, didelis idealistas. Turėjau jį mokyti praktinių dalykų, pavyzdžiui, kaip pasiekti, kad rinkimų kasa būtų pilna". 2003 metais B.Obama E.Jonesui pasakė, kad ketina tapti senatoriumi.
B.Obama stengėsi vengti ryšių su partijos privilegijuotaisiais, nes pradėjo karjerą Haid parke, daugiakultūriame Čikagos rajone, pasižymėjusiame nepriklausomumu. Vienintelė didesnė jo padaryta klaida - su nekilnojamojo turto verslininku Tony Rezko sudarytas sandoris dėl žemės. Vėliau paaiškėjo, kad ne visi T.Rezko sandoriai buvo garbingi, užtat jis puikiai sutarė su gubernatoriumi R.Blagojevichiumi.
Laikui bėgant B.Obama pastebėjo, kad be svarbiausių savo miesto politikų ir rėmėjų ištrūkti iš Čikagos nepavyks. Kai 2003-iųjų pradžioje jis ėmė siekti JAV senatoriaus posto, valstijos Demokratų partijos viršūnėlė jį parėmė, tikėdamasi, kad taip pavyks jo atsikratyti.
Nors kai kurie B.Obamos bendražygiai taikė nešvarius metodus, jis savo politinės karjeros nesuteršė. „Jei su jais bendrauji, nereiškia, kad dalyvauji jų reikaluose, - sako D.Rose'as ir priduria, kad B.Obama niekada aktyviai nekovojo su korumpuota politine Čikagos kultūra. - Jis, kaip ir dauguma kitų Ilinojaus politikų, tik stengėsi išvengti problemų.“
Spaudos konferencijoje, kai buvo suimtas R.Blagojevichius, B.Obama atsargiai atsakinėjo į žurnalisto klausimą, kas vyksta jo gimtajame mieste. Jis aiškino, kad Ilinojuje, kaip ir visur kitur, yra visuomenei norinčių tarnauti politikų, bet yra ir tokių, kurie pirmiausia siekia asmeninės naudos. Kas stebėjo jo rinkimų kampaniją, žino, ko jis siekiąs. „Gubernatoriaus Blagojevichiaus veiksmai - priešingoje skalės pusėje“, - sakė jis.
Rima Krupenkaitė