Bendrovės „Samarco“, valdomos Brazilijos geležies rūdos milžinės „Vale SA“ ir Britanijos bei Australijos kapitalo grupės „BHP Billiton“, kuri yra didžiausia pasaulyje kasybos bendrovė, atstovai pasirašė taikos sutartį sostinėje Brazilijoje.
Prezidentė Dilma Rousseff (Dilma Rusef) sakė, kad šis susitarimas padės pašalinti „precedento neturinčios tragedijos“ padarinius.
Kompensacijos lėšos, kurios turės būti išmokėtos per 15 metų, bus skirtos visuomenei ir aplinkai padarytai žalai atlyginti.
Numatoma, kad 20 mlrd. realų (5,1 mlrd. JAV dolerių) bus panaudota likviduoti ekologinės katastrofos padariniams, o dar 4,4 mlrd. realų (1,1 mlrd. dolerių) bus nukreipta į investicijas, kurių grąža bus naudojama nepataisomai žalai kompensuoti.
D.Rousseff pabrėžė, kad šios milžiniškos „Samarco“ išlaidos dar gali būti negalutinės.
„Bus vykdomas socioekonominių sąlygų ir paveiktos aplinkos visiškas atkūrimas. Ir noriu pabrėžti: nebus jokių finansinių apribojimų, kol bus viskas atitaisyta, – sakė prezidentė. – Norime sukurti naują gyvenimą ant griuvėsių.“
Pernai lapkričio 5-ąją įvykusi avarija netoli Marianos miesto Minas Žeraiso valstijoje prasidėjo, kai buvo pralaužta „Samarco“ kasyklos atliekų saugyklos užtvanka. Didžiulis užteršto vandens ir dumblo srautas išsiliejo į Dosės upę – vieną svarbiausių Brazilijoje.
Vienas kaimas buvo sulygintas su žeme; šimtai tūkstančių žmonių pristigo geriamojo vandens, o teršalai pasklido iki pat upės žiočių Atlanto vandenyno pakrantėje, smarkiai pakenkdami ekosistemoms, turizmui ir žvejų bendruomenėms.
Espirito Santo valstijos, per kurią taip pat teka Dosės upė, gubernatorius Paulo Hartungas (Paulu Hartungas) sakė, kad tas toksiškas srautas tapo „didžiausia ekologine katastrofa per Brazilijos istoriją“.
Praėjusį mėnesį policija apkaltino netyčiniu nužudymu šešis „Samarco“ vadovus, įskaitant tuometį generalinį direktorių, taip pat vieną inžinierių.
Nors trečiadienį buvo sudaryta taikos sutartis, „Samarco“ ir jo įtakingiems savininkams dar gali grėsti tolesni teisiniai rūpesčiai.