Grįžęs po savaitės atostogų Teksase, JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) vėl ėmėsi spręsti naujos strategijos Irako atžvilgiu klausimą, didėjant kai kurių kariškių nepasitenkinimui ir Kongrese šeimininkaujant priešiškai nusiteikusiems demokratams.
Pirmadienį, kitą dieną po to, kai Irake žuvusių JAV karių skaičius viršijo 3 tūkst. ribą, prezidentas su žmona Laura (Lora) grįžo į Vašingtoną iš savo rančos Kroforde Teksaso valstijoje. Jie trumpam užsuko į Baltuosius rūmus, o paskui nuvyko į Kapitolijų, kur pašarvotas buvęs prezidentas Geraldas Fordas (Džeraldas Fordas).
Tačiau būsimos audros dėl Irako strategijos keitimo ženklų jau yra. Privatus laikraštis "Military Times" paskelbė prenumeratorių apklausos rezultatus, kurie rodo, kad tik 35 proc. šiuo metu tarnaujančių kariškių pritaria tam, kaip G.W.Bushas vadovauja Irako misijai. Priešingos nuomonės laikosi 42 proc. apklaustųjų.
Nors šis laikraštis nėra oficialiai susijęs su ginkluotosiomis pajėgomis, jis tarp kariškių turi nemažai gerbėjų, ir jo interneto svetainėje paskelbti apklausos rezultatai praėjusį savaitgalį buvo dažnai minimi.
Į G.W.Busho rančą buvo nuvykę ir pagrindiniai administracijos patarėjai, su kuriais prezidentas aptarinėjo, kaip tvarkytis su daugiau kaip trejus metus trunkančiu Irako karu, įskaitant klausimą, ar Irake dislokuotų JAV pajėgų didinimas galėtų padėti nuslopinti smurtą.
Kol kas neaišku, kada tiksliai G.W.Bushas gali paskelbti savo naująją strategiją, kurią galbūt išdėstys kreipdamasis į tautą. Kai kurie komentatoriai spėja, kad tai gali atsitikti artimiausiomis dienomis, prieš prezidento metinį pranešimą sausio 23 dieną.
Vienas šaltinis iš aukštų JAV administracijos pareigūnų britų visuomeniniam transliuotojui BBC sakė, kad G.W.Bushas apie savo politikos pokyčius Irake tikriausiai paskelbs jau kitos savaitės viduryje.
Pasak BBC, pagrindinis kalbos leitmotyvas bus pasiaukojimo tema. Tai turint omenyje bus kalbama apie pastiprinimo pasiuntimą į Iraką.
Misija, kurią turės atlikti papildomi padaliniai Irake, kol kas svarstoma, bet tikriausiai pirmutinis jų uždavinys bus ne Irako armijos rengimas, bet pastangos padėti užtikrinti saugumą šioje smurto krečiamoje šalyje.
Jei prezidentas nuspręs 15-30-čia tūkst. padidinti JAV pajėgas Irake, Kongrese, kur demokratai šią savaitę perima ir Senato, ir Atstovų Rūmų kontrolę, kils politinis mūšis. Demokratai, kurie laimėjo lapkritį įvykusius Kongreso rinkimus, nori laipsniško pajėgų išvedimo, o ne jų didinimo.
Tačiau norėdami išvengti kaltinimų, kad jie nori pajėgų išvedimo nepaisydami to, kokios bus pasekmės, demokratai greičiau išdėstys savo argumentus dėl JAV pajėgų Irake mažinimo ir akcentuos konflikto kainą doleriais ir žmonių gyvybėmis.
Savo kalboje Naujųjų metų proga G.W.Bushas neparodė, kad praranda ryžtą, ir žadėjo "toliau pulti laisvės priešus, didinti ... (JAV) saugumą ir siekti laisvo ir suvienyto Irako".
Tačiau net paties G.W.Busho Respublikonų partijoje kai kas nepritaria Irako strategijos keitimui didinant karių skaičių. Roberto Novako skiltyje "The Washington Post" pirmadienio numeryje cituojamas respublikonų senatorius Chuckas Hagelas (Čakas Heigelas) iš Nebraskos, kuris tokius pasiūlymus palygino su "Alisa stebuklų šalyje".
"Absoliučiai nepritariu tam, kad į Iraką dar būtų siunčiama karių, - sakė Ch.Hagelas. - Tai beprotystė".