• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Foreign Policy“: 5 blogiausi Irano dvasininkai

Žurnalas „Foreign Policy“ pristato 5 įtakingiausius ir radikaliausius Irano dvasininkus, kurie gali turėti lemiamą įtaką sprendžiant po šalyje vykusių prezidento rinkimų susidariusią krizę.

REKLAMA
REKLAMA

Ajatola Ahmadas Jannatis

Užimama pozicija. Ajatola vadovauja Gynėjų tarybai, kurią sudaro 12 narių ir kuri prižiūri šalyje vykstančius rinkimus ir užtikrina, kad vyriausybė paklūstų islamiškos valstybės principams. A. Jannatis taip pat dalyvauja ir Eskpertų asamblėjos bei Praktinės tarybos veikloje. A. Jannatis dažnai veikia kaip „pakaitinis imamas“, penktadieniais vietoje aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei vadovaujantis pamaldoms Teherane.

REKLAMA

Pasaulėžiūra. „Jis laikomas tikru kietosios linijos šalininku“ - teigia Vidurio Rytų ekspertas Geneive'as Abdo. 82 metų ajatola per penktadienio pamokslus dažnai ragindavo tikinčiuosius sunaikinti Izraelį ir JAV bei skatindavo iraniečius remti Libane veikiančią „Hezbollah“ grupuotę ir pasisakyti už islamo valstybės sukūrimą Irake.

REKLAMA
REKLAMA

Galimas vaidmuo rinkimuose. Gynėjų taryba gali iš rinkimų pašalinti kandidatus, kurie pasirodo netinkami. Dažniausiai yra šalinami nepriimtini reformatoriai ir moterys. Kaip šios tarybos pirmininkas A. Jannatis turi itin didelę įtaką Irano politiniams porcesams. Tačiau ekspertai teigia, kad paskutiniuoju metu šio asmens įtaka sumenko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„A. Jannatis yra senas ir jis yra idiotas. Jis savo postą gavo tik dėl visiško lojalumo A. Khamanei“ - teigia Strejerio universiteto ekspertas Rasoolas Nafisi. Ekspertas teigia, kad A. Jannačio įtaką iš esmės perėmė labiau politiškai įžvalgus ir ideologiškai įvairiapusiškesnis konkurentas Hashemis Rasfanjani. Tačiau turint omenyje A. Jannačio užimamą postą ir aklą jo ištikimybę aukščiausiajam lyderiui, šio ajatolos nurašyti dar tikrai negalima.

REKLAMA

Ajatola Mohammadas-Taqis Mesbah-Yazdi

Pozicija: Ekspertų asamblėjos pirmininkas. Ši institucija renka Irano aukščiausiąjį lyderį.

Pasaulėžiūra. Reformistų M. Yazdis yra vadinamas tiesiog „profesoriumi krokodilu“. Kaip teigiama, jis yra laikomas radikalu netgi pačių didžiausių radikalų gretose. „Jo kalba tėra retorika. Kai jūs užduodate jam klausimą, negaunate atsakymų, o tik šūkius“ - teigia interviu iš ajatolos ėmęs G. Abdo.

REKLAMA

M. Yazdis viešai rėmė savižudžių išpuolius, nukreiptus prieš islamo religijos priešus ir pasisakė už mirties būrių panaudojimą prieš politinius reformistus. Ajatola dažnai vadinamas prezidento Mahmoudo Ahmadinejado dvasiniu mokytoju, tačiau net ir šis radikalus prezidentas kartais yra per nuosaikus radikaliajam dvasininkui. Kai M. Ahmadinejadas pamėgino pakeisti įstatymą ir leisti moterims stebėti futbolo rungtynes, M. Yazdis jį viešai pasmerkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galimas vaidmuo rinkimuose. Dabartiniai neramumai šalyje gali padėti atskleisti, kam iš tikro yra lojalus M. Yazdis. Pastaraisiais metais būta spekuliacijų, kad jis yra nusitaikęs į A. Khamenei postą. Jei tai tiesa, tai M. Yazdis dabartinę situaciją gali išnaudoti kovoje prieš aukščiausiąjį lyderį. Tačiau R. Nafisis teigia, kad tokios kalbos yra pernelyg išpūstos. Ekspertas teigia, kad už dabartinę poziciją jis turėtų būti dėkingas būtent dabartiniam aukščiausiajam lyderiui, nes A. Khamenei pirmtakas ajatola Ruhollah Khomeinis M. Yazdžio tiesiog nekentė.

REKLAMA

Be to, R. Nafisis mano, kad yra išpūstos ir kalbos apie glaudų M. Yazdžio ryšį su M. Ahmadinejadu, nes per rinkimų kampaniją M. Yazdis neišsakė paramos perrinkimo siekusiam prezidentui. Tačiau net ir tokiu atveju, jei nėra atviras M. Ahmadinejado rėmėjas, M. Yazdis itin nekenčia visų reformatorių ir vargiai sutiks daryti jiems bet kokias nuolaidas.

REKLAMA

Didysis ajatola Naseras Makaremas Shirazis

Pozicija. Didysis ajatola yra aukščiausias šiitų dvasininko laipsnis. N. Shirazis buvo itin aktyvus prieš ir per 1979 metų revoliuciją ir prisidėjo prie Islamo Respublikos Konstitucijos kūrimo.

Pasaulėžiūra. N. Shirazis yra vienas iš labiausiai konservatyvių ir vienas iš įtakingiausių Irano ajatolų. Jo požiūris į lyčių vaidmenis yra ypač radikalus. Ajatola rašė, kad vyrams turi būti leidžiama mušti moteris, jei šios nesugeba įvykdyti savo seksualinių priedermių. R. Nafisis teigia, kad būtent šis didysis ajtola yra vienas pagrindinių aukščiausiojo lyderio religinės valdžios advokatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galimas vaidmuo rinkimuose. N. Shirazis, kuriuo A. Khamenei gali pasitikėti bet kokioje kovoje dėl galios, savo poziciją dvasininkų gretose užėmė kiek netradiciniu keliu. Po islamo revoliucijos N. Shiraziui buvo patikėta Irano cukraus eksporto kontrolė ir dėl to jis tapo labai turtingas. „Šiandien N. Shirazis yra įtin galingas Komo mieste (religinis Irano centras), nes jis yra tas žmogus, į kurį kiti dvasininkai gali kreiptis, kai jiems reikia pinigų“ - teigia R. Nafisis. „Cukraus sultonas“ turi ne vieną įtakingą kompanioną, į kurį gali kreiptis, jei jo draugui A. Khamenei prireiks pagalbos.

REKLAMA

Ajatola Qorbanalis Dorris-Nahafabadis

Pozicija: Irano generalinis prokuroras

Pasaulėžiūra. Q. Dorris-Najafabadis Vakaruose susilaukė pajuokos, kai praėjusiais metais pareiškė, kad barbės ir Haris Poteris yra „kultūrine prasme destruktyvūs ir socialinį pavojų keliantys“ personažai. Tačiau jo vaidmuo dusinant pasipriešinimą Irane yra itin rimta. Užimdamas savo ankstesnes žvalgybos ministro pareigas, Q. Dorris-Nahafabadis, kaip manoma, buvo atsakingas už kelių reformistų politikų ir žurnalistų nužudymą.

REKLAMA

Kai šalies prezidentu buvo Mohammadas Khatamis, Q. Dorris-Nahafabadis buvo priverstas atsistatydinti, tačiau, kai prezidentu tapo M. Ahmadinejadas, Q. Dorris-Nahafabadis vėl iškilo kaip pagrindinis veikėjas Irano saugumo aparate. „Jis yra labai brutalus žmogus. Jis yra susijęs su beveik kiekvienu žiauriu nutikimu“ - teigia R. Nafisis. Q. Dorris-Nahafabadis savo kalboje prieš rinkimus teigė, kad nepaisant to kas laimės prezidento rinkimus, šalis turi tęsti kovą prieš sionizmą.

REKLAMA
REKLAMA

Galimas vaidmuo rinkimuose. Q. Dorrio-Najafabadžio politinė įtaka yra ribota, tačiau jis itin gali apsunkinti gyvenimą dėka savo įtakos saugumo ir teisinei sistemai. Mir Hosseiną Mousavį remiančius demonstrantus jis pavadino „oportunistais, įsitraukusiais į kriminalinę veiklą“.

Tačiau pastaruoju metu Q. Dorris-Najafabadis siuntė itin prieštaringus signalus. Jis peikė valdžią, kad ši per televizijos debatus nesuteikė M. Ahmadinejado oponanetams tiek pat laiko kiek pačiam prezidentui. Be to, Dvasininkų kovotojų asociacija, kuri yra pagrindinė reformistų grupė, paragino, kad Q. Dorris-Nahafabadis būtų pakviestas dalyvauti Gynėjų tarybos svarstymuose, per kuriuos buvo sprendžiama, ar leisti perskaičiuoti balsus. Būtų itin ironiška, jei šis ilgalaikis reformistų priešas dabar taptų pagrindiniu jų sąjungininku.

Gholamas-Hosseinas Mohseinas-Ejei

Užimama pozicija: Žvalgybos ir saugumo ministras

Pasaulėžiūra. Nuo pat liūdnai pagarsėjusios Žvalgybos ir saugumo ministerijos, kuri turi kovoti tiek su vidiniais, tiek su išoriniais Islamo Respublikos priešais, sukūrimo G. Mohseinas-Ejei yra šios struktūros narys. Jis ne kartą kaltino JAV ir Izraelį šnipinėjimu Irano teritorijoje, o dėl neramumų šalies viduje nuolatos kaltino išorės jėgas. Net ir po to, kai Irano teismai pripažino, kad JAV žurnalistė Roxana Saberi nepadarė jokio nusižengimo, G. Mohseinas-Ejei teigė, kad ji buvo šnipė.

REKLAMA

G. Mohseinas-Ejei kaip ir M. Ahmadinejadas, kuris būtent ir paskyrė jį į dabartinį postą, pasižymi itin kieta kova su korupcija ir, dar užimdamas generalinio prokuroro postą, pradėjo ne vieną bylą prieš korupcija įtariamus vyriausybės narius. Tačiau reformistai pastebi, kad jis beveik niekada nepersekiojo korupcija įtariamų dvasininkų. Dėl to jis užsitarnavo ajatolų apsauginio reputaciją. Pats G. Mohseinas-Ejei nėra ajatola, o tik žemesnio lygio dvasininkas.

Galimas vaidmuo rinkimuose. Nuo to laiko, kai prasidėjo Irano prezidento rinkimų krizė, G. Mohsenis-Ejei užėmė savo tradicinę poziciją ir dėl visų neramumų apkaltino tarptautinius veikėjus. Jo vadovaujama ministerija atliko kelis „provokacijas rengusių agentų“ areštus, o pats ministras pareiškė, kad visi ramybę drumsčiantys protestuotojai ne tik bus suimti, tačiau jų tapatybės bus paviešintos.

Kaip ir Q. Dorris-Najafabadis G. Mohsenis-Ejei yra vienas įtakingiausių dvasininkų Irano saugumo aparate, tačiau priešingai nei generalinis prokuroras jis išlieka itin aktyvus politikoje. Kaip teigia R. Nafisis, jis veikiausiai ragins valstybę priešintis reformoms ir uždusinti pasipriešinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų