Jau seniai efektyvesnės finansų sektoriaus priežiūros siekęs Europos Parlamentas gegužės 6 d. patvirtino naujas bankų priežiūros ir jų kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisykles. Finansų priežiūrą sustiprinsianti direktyva padės užkirsti kelią galimam krizių kilimui ir atkurti pasitikėjimą bankais.
Pranešėjas šiuo klausimu Othmar Karas pabrėžia, kad dabartinė krizė akivaizdžiai pademonstravo silpnąsias ES bankų sektoriaus priežiūros puses.
Ką atneš naujoji direktyva?
Ši direktyva taps europinių teisės aktų, leidžiančių kovoti su finansų ir ekonomikos krize, pagrindu. Krizės pasekmes pajuto visi piliečiai. Direktyva leis užtikrinti, kad Europos Sąjunga niekuomet neatsidurs panašioje padėtyje.
Privalėjome priimti naujas, aiškias ir skaidrias finansų sektoriaus priežiūros taisykles: Europos Parlamentas pasiuntė aiškų signalą pateikdamas efektyvius europinius atsakymus dėl paprastesnio finansų rinkų reglamentavimo ir jų saugumo didinimo. Efektyvi ir tinkamai veikianti finansų sistema atneša naudos visiems visiems.
Esate dirbęs vadybininku bankų ir draudimo srityje. Ar žiūrint iš perspektyvos naujosios priemonės nėra pavėluotos?
Europos Parlamentas metų metus ragino geriau reguliuoti finansų rinkas. Deja, tik finansų krizė privertė ES institucijas imtis realių ir ilgalaikių priemonių. Džiaugiuosi, kad pagaliau turime galimybę sukurti efektyvesnę priežiūros sistemą.
Ar patvirtinęs griežtesnes bankų ir kredito reitingų agentūrų veiklos priežiūros taisykles Europos Parlamentas jau padarė viską, kad finansų krizių būtų išvengta ateityje?
Reglamentas dėl kredito agentūrų ir direktyva dėl bankų priežiūros tėra pirmasis greitas atsakymas. Europinis atsakas gali tapti pavyzdžiu globalaus sprendimo, kurio mes ir siekiame, paieškoms. Naujosios finansų sektoriaus priežiūros ir bankų rizikos mažinimo taisyklės nėra paskutinis žingsnis – darbas turės būti tęsiamas ir po Europos rinkimų. Mums būtina ambicingesnė europinė priežiūros sistema, naujos taisyklės dėl rizikos draudimo fondų ir kitų alternatyvių investicijų valdymo.