Numatant griežtinti sankcijas Minsko režimui, Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai susitikime Briuselyje apsvarstė kriterijus, pagal kuriuos į „juodąjį sąrašą“ turėtų būti įtraukiami nauji valdininkai ir kiti su valdžia susiję asmenys.
„Tai atveria kelią į sąrašą įtraukti naujus asmenis, atsakingus už rimtus žmogaus teisių pažeidimus ar represijas prieš pilietinę visuomenę ir demokratinę opoziciją, arba palaikančius Aliaksandro Lukašenkos režimą ar dėl to turinčių naudos“, - sakoma spaudos pranešime apie ministrų susitikimo rezultatus.
Neoficialiomis žiniomis, į „juodąjį sąrašą“ netrukus bus įtraukti dar 135 valdininkai ir A.Lukašenkai artimi verslininkai.
Manoma, kad šį kartą į sąrašą bus įrašyti trys itin turtingi verslo magnatai: Jurijus Čižas, Pavelas Topuzidis ir Aleksandras Mošenskis.
J. Čižui priklauso holdingo bendrovės „Traipl“, kuri didelę dalį šalies degalų rinkos, mėsos perdirbimo įmones, prekybos centrų tinklą, didžiausią žiemos sporto kurortą.
P. Topuzidisui valdo prekybos centrų „Korona“ tinklą ir didžiausią šalies tabako gamyklą „Tabak-invest“, kuri vienintelė turi teisę gaminti Baltarusijos rinkai žinomų pasaulyje prekių ženklų cigaretes.
A. Mošenskis priklauso žuvies ir jūrų gėrybių gamybos, logistikos ir mažmeninės prekybos koncernas „Santa Group“, kuri yra viena didžiausių tokio pobūdžio grupių buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje.
Europos Sąjunga sankcijas Baltarusijos valdininkams ėmė taikyti prieš metus, reaguodama į pažeidimus per Baltarusijos prezidento rinkimus ir į po to sekusias valdžios represijas prieš protestuotojus.
Iš pradžių „juodajame sąraše“ buvo 158 pavardės, tačiau atsižvelgiant į Baltarusijoje vykusį opozicijos atstovų teisminį persekiojimą, vėliau jis padidėjo iki 254 asmenų.
Jiems neleidžiama įvažiuoti į Europos Sąjungą, taip pat įšaldyti jų turėti pinigai bankuose ES valstybėse ar jų vardu įregistruotas nekilnojamasis turtas.