Apžvalgininko teigimu, nuotaikos Europoje po J. D. Vance’o kalbos buvo maksimaliai niūrios. Kai kurie su juo kalbėję Europos politikai neslėpė, jog tokia kalba buvo tiesiog išpuolis prieš sąjungininkus.
„Iš tiesų, jo kalba buvo įspūdinga, nes įtikino daugelį klausytojų, kad dabar pati Amerika kelia grėsmę Europai. Minioje prie konferencijų salės vienas žymus Vokietijos politikas man pasakė: „Tai buvo tiesioginis išpuolis prieš Europos demokratiją“. Vienas aukšto rango diplomatas sakė: „Dabar labai aišku, kad Europa liko viena“. Kai jo paklausiau, ar dabar jis laiko JAV priešininke, jis atsakė: „Taip.“ ‒ rašoma „Financial Times“ apžvalgininko komentare.
Anot G. Rachmano, D. Trumpo politikos pasekmės gali būti itin liūdnos Ukrainai: ši gali netekti ir teritorijų, ir bet kokių saugumo garantijų ateityje. Alternatyva liks viena: kautis su Rusija jau be Amerikos pagalbos.
Užsienio politikos ekspertas taip pat priminė ir 2021-ųjų gruodžio Rusijos ultimatumą NATO ‒ atitraukti didžiąją pajėgų dalį iki 1997 m. ribos, kas karinėje gynyboje reikštų faktiškai apnuogintą visą rytinę Europos dalį.
„Pasekmės likusiai Europos daliai taip pat kelia nerimą. V. Putinas nori, kad NATO kariai būtų išvesti iš visos buvusios sovietų imperijos. Europos pareigūnai mano, kad D. Trumpas greičiausiai sutiks išvesti JAV karius iš Baltijos šalių ir galbūt toliau į Vakarus, todėl ES liks pažeidžiama Rusijos kariuomenės, kuri, kaip perspėja NATO šalys, ruošiasi didesniam konfliktui už Ukrainos ribų, atžvilgiu“, ‒ įsitikinęs ekspertas.
Trumpo politika ir požiūris į Rytų Europos šalis iki galo nėra aiškūs
Tiesa, kol kas tikroji Donaldo Trumpo politika NATO, Ukrainos ir Rusijos atžvilgiu dar tik formuojasi iš jo paties, ar jo atstovų pareiškimų. Tuo pat metu, kai J. D. Vance’as Miunchene aiškino europiečiams apie jų „vidines problemas“, o apžvalgininkai iš šių pareiškimų susidarė įspūdį, kad JAV pasitrauks iš Europos, JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas viešėjo Lenkijoje ir lankėsi ten esančiose amerikiečių karinėse bazėse.
Lenkija pastaraisiais metais gerokai padidino savo gynybinį biudžetą, įsigijo modernios amerikiečių ginkluotės ir privertė J. D. Vance’ą girti šalies požiūrį į gynybą. Pats JAV gynybos sekretorius tvirtino norįs dar labiau išplėsti karinį kontingentą šioje šalyje, tačiau „viskas priklausys nuo D. Trumpo sprendimų“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Nušautume du zuikius- vietoj 17 milijardų baudų gautume stabilų pelną ir gerus santykius. Tuo pačiu- Rusija netektų pajamų iš perimto tranzito ir netektų pasaulinio trąšų eksporto monopolio. Baltarusiai būtų dėkingi.
Beje, batka pasveikino lietuvius su vasario 16-ąją, kas negirdėjo :-)