Vakar Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitete, kurio narys yra europarlamentaras Šarūnas Birutis, buvo pradėta nagrinėti direktyva, kuria skatinama naudoti energiją iš atsinaujinančių šaltinių.
Šiuo direktyvos pasiūlymu Europos Komisija siekia nustatyti, kad atsinaujinančių energijos šaltinių dalis sudarytų 20 proc. visos suvartotos energijos. Taip pat kad transporte minimalus privalomas biokuro rodiklis, kurį turėtų pasiekti kiekviena valstybė narė, būtų 10 proc. Laikantis bendrojo 20 proc. ES planuojamo skaičiaus, siekiama nustatyti ir privalomus nacionalinius rodiklius iki 2020 m.
„Klimato kaitos pasekmės, didėjanti priklausomybė nuo iškastinio kuro ir kylančios energijos kainos ES energetikos politiką daro vis reikšmingesnę. Ja remiantis svarbu suderinti bendrus veiksmus tiek ES, tiek ir valstybių narių lygmeniu“, – sako europarlamentaras.
Kad atsinaujinantys šaltiniai paskatintų siekti energetinio saugumo ir kovoti su visuotiniu klimato atšilimu, būtina juos labiau populiarinti ir plėsti bei stiprinti esamą ES teisinę bazę šiuo klausimu. Svarbu pasiekti, kad visos valstybės narės imtųsi reikiamų priemonių ir didintų atsinaujinančių energijos išteklių dalį bendrame energijos suvartojimo katile.
Š. Birutis pažymi: „Atsinaujinantiems energijos šaltiniams naudojami vietiniai energijos ištekliai, todėl didindami šios rūšies energijos dalį, taptume labiau nepriklausomi nuo iškastinio kuro ir sumažintume mūsų energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Be to, tokių šaltinių auginimas ir gamyba šalyje didintų gyventojų užimtumą.“
Europos Sąjunga jau seniai skatina energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, kuriuos naudojant mažinamas klimato kaitą sukeliančių dujų išmetimas. Atsinaujinančiais energijos šaltiniais laikomi tam tikri augalai: rapsai, žilvyčiai, mediena ir kt., biodujos, gaunamos iš buitinių atliekų, geoterminė, vandens, saulės, vėjo energija.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, mūsų šalis iš atsinaujinančių šaltinių galėtų pagaminti apie 50 proc. energijos. Šiuo metu tokios energijos kiekis nesiekia nė 10 proc.
Daugiau:
Saulės kolektorių energetikos daigai