• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeitą mėnesį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Europos Sąjungos politinę sistemą studijuojantys studentai, vadovaujami dėstytojo J. Pranevičiaus, lankėsi viename svarbiausių Europos Sąjungos (toliau – ES)  institucijų mieste – Briuselyje. Tai buvo dviejų dienų vizitas po svarbiausias Europos Sąjungos institucijas siekiant supažindinti studentus su ES institucijų veikla, jų struktūra bei reikšme ES politinėje sistemoje.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas laukiamiausių susitikimų turėjo būti su Europos parlamentaru, euroskeptikų grupės Independence/Democracy nariu iš Didžiosios Britanijos Derek Roland Clark.

REKLAMA

Independence/Democracy – tai įvairių euroskeptikų koalicija, kurią vienija įsitikinimas, jog tik tautinė valstybė gali turėti pakankamą emocinį lojalumą savo piliečiams. Šioje grupėje galima rasti atstovų iš liberalių pažiūrų Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos ir kairiojo Danijos birželio judėjimo bei tarp jų išsidėsčiusių atstovų iš katalikų Judėjimo už Prancūziją, centristinio Švedų birželio judėjimo, Lenkijos katalikų, Danijos kalvinistų, Graikijos ortodoksų bei kitų nacionalinių partijų. Akivaizdu, jog tai mišrių pažiūrų grupė. Tačiau ją vienija trys pagrindiniai klausimai. Pirmiausia, visi koalicijos nariai yra prieš bet kokią tolesnę ES integraciją. Antra, jie ryžtingai priešinasi ES konstituciniam statusui ir, galiausiai, jie siekia skaidrumo ir įsišaknijusios korupcijos išrovimo.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi iš D. Clark tikėjomės daugiau išgirsti apie šios grupės pažiūras, jos veiklą bei ateities planus. Tačiau po vizito studentai išėjo truputį pasimetę bei netgi suabejoję šios grupės rimtumu – parlamentaro išsakyti argumentai prieš Europos Sąjungą skambėjo gana neįtikinamai bei absurdiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, susitikimą Independence/Democracy atstovas pradėjo pasakojimu, kaip jis mėgsta keliauti po Europą ir kaip mato, jog kasmet viskas keičiasi, vietos praranda savo savitumą bei žavesį ir kaip jį tai neramina. Parlamentaro nuomone, dėl šios kaitos yra kalta besiplečianti Europos Sąjunga, o ne globalizacija.

REKLAMA

Parlamentaras taip pat teigė nenorintis, jog Anglijos teisė suvienodėtų su Prancūzijos teise ir, pavyzdžiui, nusikaltimu įtariamas asmuo Anglijoje galėtų būti sulaikomas tokiam pačiam ilgam laikotarpiui, kaip ir Prancūzijoje. Atvirai kalbant, neteko girdėti gandų, jog ketinama vienodinti valstybių narių teisines sistemas, kadangi to net nebūtų įmanoma padaryti, todėl tokie parlamentaro argumentai skambėjo gana keistai. Negi parlamentaras manė, kad Vilniaus studentai nežino egzistuojančių skirtumų tarp kontinentinės Prancūzijos ir bendrosios Anglijos teisės sistemų, kurie visiškai nėra susiję su Europos Sąjunga ir, galiausiai, kurių savitumų niekas nekvestionuoja?

REKLAMA

Kitas pavyzdys dar keistesnis. D. Clark teigė aktyviai ginantis savo rinkėjus – Didžiosios Britanijos piliečius bei pateikė pavyzdį, kuris, jo nuomone, atspindėjo britų nuotaikas apie Europos Sąjungą. Parlamentaro pasakojimu, Anglijoje vyko apklausa, kaip britai žiūri į jų šalies narystę Europos Sąjungoje (apklausos masto euroskeptikas nedetalizavo). Pirmiausia jiems buvo pateikiamas klausimas, ar, jų nuomone, Didžioji Britanija turėtų išstoti iš Europos Sąjungos, ir 20 procentų respondentų teigiamai. Tuo tarpu paklausus, ar Didžioji Britanija turėtų išstoti iš Europos Sąjungos ir pasirinkti kokią nors kitą ekonominio pobūdžio organizaciją, teigiamai atsakė 50 procentų. Taigi, anot parlamentaro, 75 procentai britų pasisakė už jų šalies išstojimą iš Europos Sąjungos. Ne vienam studentui užkliuvo tokia keista logika, kuria rėmėsi parlamentaras, kadangi tai akivaizdžiai atspindėjo iškraipytą apklausos interpretaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie ir kiti euroskeptiko argumentai vertė studentus abejoti jų teisingumu ir kėlė nuostabą. Girdint tokius teiginius iš žmogaus, kuris, rodos, antieuropines idėjas turėtų gliaudyti kaip riešutus, kilo abejonės dėl Independence/Democracy rimto požiūrio į savo veiklą bei į tai, kaip ši grupė vertina susitikimus su Europos Sąjungos piliečiais.

REKLAMA

Baigdamas susitikimą, D. Clark siūlė studentams pagalvoti apie jo išsakytas mintis – galbūt  jos sukels tam tikrų abejonių dėl Europos Sąjungos. Ką gi, išgirdus parlamentaro kalbą, galima drąsiai pasakyti, kad minčių ji tikrai sukėlė, tiktai kiek kitokio pobūdžio. Jeigu Europos Parlamento euroskeptikas tegali tokiais sakiniais apginti savo deklaruojamą poziciją, negali kilti jokių abejonių dėl Europos Sąjungos gyvavimo bei jos reikšmės.

Justina Paulauskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų