Kroatija pranešė apie aukščiausią Adrijos jūros temperatūrą per visą istoriją, o pietiniame Dubrovniko mieste termometro stulpelis siekė beveik 30 laipsnių. Serbijoje valstybinė elektros energijos bendrovė pranešė, kad antradienį dėl oro kondicionierių buvo suvartotas rekordinis kiekis elektros energijos.
Kelių Pietų Europos ir Balkanų miestų savivaldybių institucijos ėmėsi priemonių pasirūpinti pagyvenusiais žmonėmis, o civilinės saugos tarnybos iškvietė vandenį pilančius sraigtasparnius (pavyzdžiui, „Canadair“) gesinti pietų Italijoje ir Šiaurės Makedonijoje siautėjančius gaisrus.
„Velniškai karšta, – sakė turistė iš Madrido Carmen Díaz, kuri per pietus Romoje bandė atsivėsinti su ventiliatoriumi. – Šie ventiliatoriai šiek tiek padeda, bet tikrai karšta“.
Graikija draudžia kai kuriuos darbus lauke
Graikijoje savivaldybės suteikė galimybę visuomenei naudotis erdvėmis, kuriose įrengti oro kondicionieriai. Karščiausiu paros metu, kai temperatūra siekia 40 laipsnių, buvo uždrausta dirbti lauke, pavyzdžiui, dirbti fizinį darbą, pristatyti prekes ir vykdyti statybas.
Trečiadienį ir ketvirtadienį keliose šalyse buvo tikimasi, kad temperatūra pasieks 42 laipsnius. Ispanijos nacionalinė meteorologijos tarnyba pranešė, kad artimiausiomis dienomis pietiniame Gvadalkivyro upės baseine termometrų stulpeliai gali pasiekti net 44 laipsnius.
Romos zoologijos sodas, norėdamas įveikti karštį, savaitės pabaigoje planavo pasiūlyti gyvūnams nuo karščių atsikvėpti ledais, kai temperatūra turėtų viršyti 38 laipsnius.
Šią savaitę į „Coldplay“ koncertus susirinkusiems žmonėms tokių ledinių skanėstų nebuvo.
„Tikrai jaučiamės tarsi būtume orkaitėje, į kurią nukreiptas plaukų džiovintuvas“, – sakė Patrizia Valerio, ką tik atvykusi į Romą iš Varezės į pastarąjį grupės pasirodymą.
Koncerto lankytojas Mattia Rossi buvo filosofiškesnis ir pažymėjo, kad šią vasarą Italiją užklupusios keistos audros liudija, jog klimato kaita suniokojo pietinės Viduržemio jūros dalies orų sistemas.
„Mano nuomone, visa tai yra kenčiančios planetos simptomai“, – sakė M. Rossi.
Albanijoje pranešta apie mirtį nuo karščio, o Turkijoje – apie perspėjimus dėl karščio
Albanijoje, kur temperatūra turėjo pasiekti 42 laipsnius, savo ūkyje Memaliajoje, 200 kilometrų į pietus nuo sostinės Tiranos, rastas negyvas 72 metų vyras, manoma, kad mirties priežastis – karštis, pranešė vietos portalas „Panorama“. Sveikatos priežiūros institucijos to iš karto nepatvirtino.
Pačioje Tiranoje gatvės ir kavinės atrodė beveik tuščios, o keli išėję žmonės naudojosi skėčiais, kad prisidengtų. Pastarosiomis savaitėmis aukšta temperatūra ir vėjai iš pietų į šiaurę kėlė gaisrus.
Net ir esant palyginti vėsiai 34 laipsnių temperatūrai, antradienį Turkijos Stambulo savivaldybė paskelbė perspėjimą dėl karščio, kuriame gyventojams, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, nėščiosioms, vaikams ir turintiems sveikatos problemų, patariama vengti išeiti į lauką nuo 10 iki 16 val.
Patarime teigiama, kad temperatūra Stambule iki liepos 28 d. išliks nuo 3 iki 6 laipsnių aukštesnė už sezoninę normą, o gyventojams patariama gerti daug skysčių ir rinktis lengvus arba medvilninius drabužius.
„Čia paprastai būna vėjuota, tarsi natūralus oro kondicionierius, todėl visada ateiname čia atvėsti, – sakė Bosforo sąsiauryje maudęsis 62 metų pensininkas Sami Gunaydinas. – Tegul Dievas padeda tiems, kurie neturi oro kondicionieriaus“.
Šiaurės Makedonijoje siaučia šimtai miško gaisrų
Antrą kartą šį mėnesį Šiaurės Makedoniją užklupo karščio banga, kai temperatūra pakilo iki 42 laipsnių. Nuo mėnesio pradžios šalyje siautėjo apie 200 miško gaisrų, vienas ugniagesys buvo sužeistas. Vyriausybė paskelbė mėnesį truksiančią krizinę padėtį.
Serbijoje, Kroatijoje ir Bosnijoje jau antrą savaitę temperatūra svyruoja apie 40 laipsnių, o Bosnijos mieste Mostare tokia aukšta temperatūra fiksuojama jau šeštą dieną iš eilės. Meteorologai teigė, kad karščio banga turėtų pasiekti piką antradienį, o savaitės pabaigoje pamažu atslūgti.
Rumuniją ir kaimyninę Moldovą praėjusią savaitę taip pat užklupo intensyvi karščio banga, o abiejų šalių sostinėse, atitinkamai Bukarešte ir Kišiniove, šią savaitę temperatūra taip pat viršijo 40 laipsnių.
Karščio pavojus Italijoje ir Graikijoje
Italijoje civilinės saugos tarnyba pranešė, kad pirmadienį gavo 18 pagalbos skambučių gesinti keliuose pietiniuose regionuose siautėjančius miškų gaisrus.
Sveikatos apsaugos ministerija 12 miestų – nuo Triesto šiaurėje iki Romos centre – paskelbė raudonąjį karščio pavojaus signalą, t. y. aukščiausią karščio pavojų. Miestuose, kuriuose galioja tokie įspėjimai, visi, ne tik vyresnio amžiaus žmonės ar maži vaikai, raginami karščiausiu paros metu likti namuose ir vengti įtemptų fizinių pratimų lauke bei sunkaus maisto.
Tikimasi, kad trečiadienį į raudonojo biuletenio miestų sąrašą bus įtrauktas Palermas (Sicilija), pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad raudonasis karščio pavojaus signalas turėtų būti paskelbtas ir Palerme (Sicilija).
Didelę Graikijos dalį taip pat alino karščio banga, kuri turėtų tęstis iki savaitės pabaigos, o temperatūra kai kuriose vietovėse turėtų siekti 42 laipsnius. Prognozuojama, kad savaitės viduryje karščio banga bus didžiausia ir ypač palies centrinės, vakarinės ir šiaurinės Graikijos regionus, kur temperatūra gali pakilti iki 43 laipsnių.
Pietų Europą užklupusi žiauri karščio banga kol kas neaplenkė Paryžiaus, kuriame vėliau šį mėnesį vyks olimpinės žaidynės. Antradienį temperatūra buvo palyginti vėsi – 22 laipsniai, nors tikimasi, kad vėliau šią savaitę ji pakils, o po savaitgalio vėl nukris.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!