• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį surengtoje neeilinėje Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje deputatai aptarė neramumus Tibete ir siūlymą boikotuoti Pekino olimpiadą.

REKLAMA
REKLAMA



Pasmerkęs smurtą ir paraginęs Kinijos valdžią pradėti dialogą su Dalai Lama, EP pirmininkas Hansas-Gertas Potteringas pasiūlė ES šalių politikams patiems apsispręsti, ar jie nori dalyvauti Pekino olimpiados atidaryme.

REKLAMA

„Reiškiame solidarumą su Dalai Lama – asmenybe, pasišventusia taikai, supratimui ir sutarimui. Neturime leisti prilyginti Dalai Lamos teroristams ar jo demonizuoti“, – posėdyje teigė EP pirmininkas. Jis priminė, jog Europos kultūrų dialogo metų proga Parlamentas pakvietė Dalai Lamą atvykti į 2008 m. gruodžio mėn. plenarinę sesiją Strasbūre. Pasak EP vadovo, Pekino olimpinės žaidynės bus sėkmingos tik tuomet, kai bus gerbiamas kultūrinis ir religinis tautų identitetas bei nebus trukdoma dirbti žurnalistams. „Kiekvienas atsakingas politikas turi savęs paklausti, ar jis gali dalyvauti olimpiados atidaryme, kai Kinijos valdžia nesiekia dialogo ir kompromiso“, – kalbėjo H. G. Potteringas.

REKLAMA
REKLAMA

ES Tarybos pirmininkės Slovėnijos Europos reikalų valstybės sekretorius Janezas Lenarčičas pasmerkė smurtą Tibete, paragino abi konflikto puses susilaikyti nuo prievartos ir pasiūlė pradėti derybas. Prelegentas taip pat paragino Kinijos valdžią įleisti į Tibetą nepriklausomus žurnalistus. Pasak ES Tarybos atstovo, dauguma už sportą atsakingų ES šalių ministrų nepritarė siūlymui boikotuoti Pekino olimpines žaidynes, tačiau nesvarstė galimybės boikotuoti jų atidarymo. Vis dėlto, pasak J. Lenarčič, „olimpinės žaidynės yra galimybė atkreipti pasaulio dėmesį į Kinijos problemas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES Užsienio reikalų komisarė Benita Ferrero-Waldner pranešė, jog ES Užsienio reikalų ministrų taryba netrukus svarstys padėtį Tibete ir galimą ES atsaką. ES remia Kinijos teritorinį vientisumą, tačiau žmogaus teisių padėtis Tibete nėra vien šios šalies vidaus reikalas, pažymėjo komisarė. Pasak prelegentės, nors olimpinės žaidynės nėra politinis įvykis, jos turi atspindėti svarbiausias žmonijos vertybes, tarp jų – taiką ir žodžio laisvę. Kalbėtojos nuomone, ES turėtų „nusiųsti aiškią žinią“ Kinijos valdžiai ir tibetiečiams.

REKLAMA

Diskusijoje kalbėję EP frakcijų atstovai pasmerkė Kinijos valdžios smurtą tibetiečių atžvilgiu. „Argi viso pasaulio sportininkai galės suvažiuoti ir darniai rungtyniauti, kai valstybė, kurioje vysta žaidynės, žudo savo piliečius?“ – klausė Europos liaudies partijos atstovas Jozsefas Szájeras ; (Vengrija). Pasak deputato, nors dabar ne laikas boikotuoti žaidynes, turime aiškiai pareikalauti, kad Kinijos valdžia gerbtų esmines žmogaus teises.

REKLAMA

Socialistų frakcijos atstovė Pasqualina Napoletano (Italija) siūlė „neapsimesti, kad nieko nevyksta“, ir pareikalauti Kinijos valdžios bei Dalai Lamos derybų. Tuo tarpu olimpinių žaidynių boikotas, deputatės nuomone, „vargu ar padėtų“.

Liberalų ir demokratų aljanso atstovas Marco Pannella (Italija) ragino „nebūti bailiais“, tačiau vadovautis Dalai Lamos idėjomis ir laikytis pragmatiškos politikos. Sąjungos už tautų Europą atstovė Cristiana Muscardini (Italija) siūlė persvarstyti ekonominio bendradarbiavimo ir partnerystės sutartis su Kinija. Tuo tarpu olimpinės žaidynės, pasak EP narės, galės vykti tik tuomet, kai vyks dialogas ir bus gerbiamos žmogaus teisės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negalima leisti, kad sportininkai maudytųsi kraujyje“, – teigė Žaliųjų frakcijos lyderis Danielis Cohn-Benditas (Vokietija). Deputatas siūlė boikotuoti olimpiados atidarymą, o į Pekiną vyksiančius sportininkus ragino „kalbėtis su žmonėmis“, nes „jei visi tylės – laimės Kinijos diktatūra“.

REKLAMA

Europos vieningųjų kairiųjų frakcijos atstovas Vittorio Agnoletto (Italija) teigė, jog Vakarai toleruoja žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje, nes tai naudinga didžiosioms tarptautinėms korporacijoms, kurios pelnosi iš prekybos su šia šalimi. „Europos vadovai liks kalti, jei jie neatsižvelgs į tai, kas vyksta Tibete“, – pareiškė Nepriklausomybės ir demokratijos frakcijos atstovas Patrickas Louisas (Prancūzija). Europos abejingumą žmogaus teisių pažeidimams Tibete smerkė ir frakcijoms nepriklausantis deputatas  Bruno Gollnischas (Prancūzija).

Parlamento debatus stebėjo ir Tibeto parlamento išeivijoje pirmininkas Karma Chophel. Svečias taip pat susitiko su EP Užsienio reikalų komiteto nariais bei žurnalistais. K. Chophel nuomone, Pekino olimpinės žaidynės turi įvykti, nes jos sustiprins tarptautinės bendruomenės dėmesį Kinijos valdžiai. Kita vertus, pasak EP svečio, šalys turėtų pačios nuspręsti dėl galimo žaidynių boikoto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų